hosť89
07.09.13,17:47
Dobrý deň, pred rokom som podpisovala dohodu o poskytnutí ubytovania. 2. septembra 2013 som na nástenke ubytovne našla dodatok k zmluve o zvyšovaní nájomného a to už od mesiaca september, avšak o tomto dodatku ma nikto neinformoval vopred. V dodatku je napísané, že nadobúda účinnosť 1.septembra. 3. septembra mi telefonicky oznámili z "ubytovacieho", že mám prísť podpísať novú zmluvu (so spomínaným dodatkom) a že za september už musím zaplatiť vyšší nájom. V prvej zmluve nemám uvedené, či mi majú zvyšovanie nájmu vopred oznámiť.Zmluva bola na dobu určitú a nie je v nej článok o prípadných zmenách výšky nájomného. Ako je to prosím Vás v zákone? Je poskytovateľ ubytovania povinný oznámiť zvyšovanie nájmu vopred? ďakujem
ivka70
07.09.13,17:01
A pred rokom podpisana zmuva bola na dobu neurcitu?
O neobsahovala nic o moznostiach zmien vysky najomneho?
hosť89
08.09.13,07:46
zmluva bola podpísaná na dobu určitú na 5 rokov. neobsahuje nič o zvyšovaní nájmu.
misoft
08.09.13,08:53
Býva dobrým zvykom, že akékoľvek zmeny sa oznamujú vopred, najmä ak sa jedná na dobu určitú aspoň v predstihu výpovednej lehoty (v tomto prípade cca 3 mesiace).
Upozorni prenajímateľa, že nie si ochotný platiť zvýšené nájomné, pretože ti nedal možnosť sa rozhodnúť a využiť svoje práva na ukončenie, alebo predĺženie zmluvy vo výpovednej lehote. Ďalej ho upozorni, že tento jeho postup je nezákonný, nakoľko vyvíja na teba nátlak.
http://naprenajom.sk/nw/index.php/Ob%C4%8Diansky_z%C3%A1konn%C3%ADk_-_N%C3%A1jomn%C3%A1_zmluva
hosť89
08.09.13,09:49
Ďakujem za radu. Akurát si študujem občiansky zákonník. Už len musím vymyslieť ako to všetko napíšem prenajímateľovi. Odstúpenie od "dohody o pridelení ubytovacieho priestoru" som podala k 1.októbru 2013. To znamená, že mám ešte tri mesiace výpovednú dobu? Alebo výpovedná doba plynie len vtedy,keď dá výpoveď prenajímateľ? Ide o to, že prenajímateľ mi chce z augustovej výplaty strhnúť nájomné za august (ešte pôvodné-nižšie nájomné) a aj za september (zvýšené nájomné, ktoré je uvedené v novej zmluve- ktorú som však ešte nepodpísala). Keď nepodpíšem novú zmluvu, som povinná za september zaplatiť vyšší nájom?, resp. môže mi prenajímateľ strhnúť z výplaty vyšší nájom bez toho, aby som zmluvu podpísala?
misoft
08.09.13,13:10
Ak nepodpíšeš - nemôže ti strhnúť vyššie - z jeho strany by to sa mohlo považovať za krátenie mzdy.