štefan22
08.09.13,17:40
Dobrý deň. Už 4 dni pracujem na čerpacej stanici LPG, z toho 2 dni sám (zhruba 12,5 hodinové smeny, dva dni práca, dva dni voľno), no bez predchádzajúceho školenia. Zamestnávateľ tvrdí, že školenie bude možné absolvovať niekedy v nasledujúcich mesiacoch. Zatiaľ mi len párkrát ukázal, ako a čo mám robiť (no nič také, čo by som mal robiť v prípade požiaru alebo nehody). Prácu som súrne potreboval, preto som podpísal aj pracovnú zmluvu s veľmi nepriaznivými podmienkami: zamestnávateľ poskytne fixnú mzdu 350 eur pri prac. čase 37,5/40 hod/týž. s nadčasmi v max. rozsahu 400 hod/rok (za nadčasy mi nepatrí mzda). Takisto mám sám každý večer robiť uzávierku pokladne a peniaze vraj nosiť so sebou domov (!) a potom späť, alebo vraj ich mám niekam schovať na pumpe (?!). Postupne mi dáva nové úlohy, ktoré pred podpísaním prac. zmluvy nespomínal. Je to podľa vás normálne? Na čo z toho nemá zamestnávateľ právo alebo proti čomu môžem protestovať? Existujú nejaké zákony súvisiace s prácou na čerpacích staniciach?
misoft
08.09.13,18:26
Chlape - uplietol si si na seba bič!
Veď tieto podmienky, ktoré uvádzaš - to je skoro cesta do kriminálu.
1) Práca s horľavinami 1. stupňa bez odborného školenia
2) Skoro minimálna mzda za prácu + nezaplatené nadčasy (pekne na tebe zarába!)
3) Vykonávanie uzávierky a práca s financiami - máš predstavu, čo to obnáša? Urobíš účtovnú chybu, podľa prac. zmluvy zodpovedáš. Pritom nemáš ani hmotnú zodpovednosť. Zamestnávateľ ťa môže kedykoľvek obviniť z krátenia zisku, zo sprenevery. Pritom on za nič nezodpovedá.
4) Peniaze po uzávierke sa majú ukladať na bezpečné miesto (trezor), alebo odvádzať na účet. Pokiaľ zmiznú/ ukradnú ich - zamestnávateľ to pekne zvalí na teba, lebo si ich nedostatočne zabezpečil.

Pracovná zmluva je pre teba absolútne nevýhodná.

P.S. píšem ako laik a so sedliackym rozumom.

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/tag/pracovna-zmluva/
http://www.pp.sk/7734/Pracovna-zmluva-podla--42-a-nasl-Zakonnika-prace--vseobecne-podmienky_38024.aspx

Moja rada: padaj odtiaľ čo najrýchlejšie!
štefan22
09.09.13,14:21
Ok, vďaka za radu. Prácu som skutočne zobral narýchlo, bol som už dva roky nezamestnaný, ale už to aj ľutujem. A to som ešte nespomínal, že tam "zatiaľ" ani nie sú kamery :) Majiteľ, ak zákazníci nechcú bloček, do pokladne nič nevpisuje a peniaze dáva bokom (je ich často dosť). Aj mne to prikázal. Ak to chcem ohlásiť na daňovom úrade, akým spôsobom by som mohol dokázať, že je to tak? Už len tak odtiaľ neodídem bez toho, aby som to kktovi šéfovi nevrátil.
misoft
09.09.13,15:40
Ak mu chceš naozaj zavariť, v prvom rade odtiaľ ťahaj preč, lebo sa to zvalí na TEBA!
No a potom stačí teplý bonz daňovákom, hygiene, inšpektorátu práce, SOI.
štefan22
09.09.13,16:30
Vďaka za radu misoft, skúsim to šikovne vyriešiť :/