scibuff
08.09.13,21:05
Dobry den. Chcel by som sa opytat na potencionalne rizika pre predacavujeco pri predaji nehnutelnosti bez vinkulovaneho uctu. Nastala situacia, ked nam kupujuci povedal, ze pre neho vklad na vinkulovany ucet netreba (agent je moj znamy a kupujucemu uz sprostredkoval niekolko kup).

V kupnopredajnej zmluve sa uvadza, ze kupujuci je povinny prepisat nehnutelnost na katastri do troch dni od zaplatenia celej kupnej sumy, pricom zaplatenim sa rozumie pripisanie celej kupnej sumy na ucet predavajuceho.

Pri takejto formulacii kupno-predajnej zmluvy, je nieco, na co by som si mal davat pozor, alebo nema vyznam to takto riesit a trvat na pouziti vinkulovaneho uctu?

Dakujem
misoft
08.09.13,19:25
Logicky!
Vinkulovaný vklad je poistka pre oboch.
Vinkulovaný vklad sa vyplatí príjemcovi len po splnení určitej podmienky a jej zdokladovaní. T.z. že pokiaľ sa do zmluvy zakomponuje, že vinkulovaný klad bude uvoľnení po vykonaní zmien na katastri a vydaní LV, tento vklad po predložení LV sa vyplatí príjemcovi - inak bude zablokovaný. Kupujúci v tomto prípade kúpnu cenu vyplatil - je na vinkulovanom vklade a už nemôže ňou disponovať! Toto sa už považuje za zaplatenie.

Pokiaľ by sa to robilo bez vinkulovaného vkladu - priamo prevodom na účet - mohlo by sa stať, že príjemca by peniaze mal, no prevod nehnuteľnosti na katastri by do určenej doby nevykonal - mal by peniaze i nehnuteľnosť. Potom by si sa musel svojho (peňazí, nakoľko by zmluva nebola platná, lebo nebola splnená podmienka prevodu nehnuteľnosti na katastri, alebo nehnuteľnosti a zápisu na katastri) domáhať súdnou cestou.

Odporúčam preformulovať KPZ tak, aby tam bola uvedená vinkulácia vkladu.
scibuff
08.09.13,19:59
Vyhodam vinkulovaneho vkladu rozumiem. Trosku vsak nerozumiem ako moze priamo prevod na ucet skomplikovat situaciu pre mna, ako predavajuceho. Ved prevod na kataster pojdem podat az ked mi pridu peniaze na ucet - takze ak by sa prevod na katastri neuskutocnil, zmluva bude neplatna ale mne ostanu aj peniaze aj nehnutelnost. Z tohto sa mi zda, ze toto je nevyhodne pre kupujuceho, nakolko on by sa musel domahat svojich penazi sudnou cestou?
Katy a R
08.09.13,20:22
ja tam dáke riziko pre teba - ako predávajúceho nevidím. skôr je nevýhodná pre kupujúceho.. takže jedine - že ak by "odskočil":confused:
Ja osobne by som - ak by som bola kupujúci - takúto zmluvu nepodpísala ;)