Martin Tomo
08.09.13,22:33
Dobry den
chcem sa spytat ako to je ked ja nesplnam podmienky na podnikanie, chyba mi totis prax. chcel by som zivnost prihlasit na inu osobu, ktora to splna, No ale ze ju musim zamestnat, aspon na dohodu.
vedeli by ste mi upresnit ako to presne je?

dakujem
veronikasad
08.09.13,20:37
Ak ide o viazanú živnosť, nepotrebuješ živnosť na inú osobu, ale zodpovedného zástupcu v zmysle Živnostenského zákona. Ano, táto osoba musí byť u teba v pracovnom pomere (nestačí na dohodu), stačí pracovný pomer na kratší pracovný čas.
avalik
09.09.13,05:05
Nemôžeš živnosť prihlásiť na inú osobu.
Živnosť si založíš na seba a na činnosti, na ktoré nemáš odbornú spôsobilosť musíš ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý musí byť v prac. pomere (nie na dohodu) s výnimkou niektorých blízkych osob.

Živnostenský zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-455

§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.


§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

28aa) § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 125/2006 Z. z.