dominicosa
08.09.13,22:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám svokra ktorý po úraze hlavy zostal dementný a potrebuje 24 hodinovú opateru, a že či si môže vybaviť príspevok jeho priateľka s ktorou nežije ani v domácnosti, a vlastne mu nie je nič, alebo či by si ho mohla vybaviť jeho dcéra, ktorá si však neplatí sociálne a zdraotné poistenie. Vopred ďakujem
Katy a R
08.09.13,21:13
či si niekto platí, alebo neplatí sociálne poistenie - to s príspevkom za opatrovanie nič spoločné, ani nemá na to vplyv.
Základnou podmiekou je celodenná starostlivosť o ŤZP - samozrejme, to musia najskôr schváliť, či je tá celodenná starostlivosť potrebná - pozri zák 447/2008 - pozri posudzovanie (čo treba) aj aké sú kompenzácie .. a k stuňu odkázanosti je tam aj odkaz na prílohu zák 448/2008 .
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
inak - teraz by mala by si mala dcéra platiť zdravotné poistenie (buď ako zamestnanec, alebo szčo, alebo samoplatiteľ ... ) - iba ak je poistencom štátu, tak nemusí;)
Mila123
09.09.13,05:05
otázka je kto sa teraz o neho stará?
Moja SRO
09.09.13,05:28
Spoločné bydlisko opatrovateľa a opatrovaného sa nevyžaduje iba v prípade, ak ide o najbližšiu rodinu opatrovaného. Za takú sa považuje iba rodič, manžel a dieťa opatrovaného. všetky ostatné osoby musia mať spoločné bydlisko s opatrovaným. Môže to však byť aj prechodné bydlisko, nielen trvalé.
Katy a R
09.09.13,07:27
- to bydlisko je najmenší problém ;)
Moja SRO
09.09.13,07:29
tak to teda súhlasím :(
Katy a R
09.09.13,07:39
pre zadávateľku (pre vysvetlenie našich komentárov) - je to dosť náročné vybaviť kompenzácie - preto som ti pripla ten zákon - dobre si to preštuduj - aby si bola pripravená aspoň trošku čo všetko to obnáša! - aj dosť dlho to trvá.
No a ten pobyt (ak by opatrovala priateľka) vybavíte jednou návštevou na mestskom úrade.
dominicosa
09.09.13,18:56
ďakujem moc, no a to sa len tak dá, že by tá jeho priateľka prišla na úrad a si tam dala u neho prechodný pobyt?aj ked s tým jeho deti nesúhlasia?
Katy a R
09.09.13,19:07
sama bez súhlasu to nevybaví - ale o tom, komu dá súhlas s pobytom vo svojom dome rozhoduje vlastník domu. (nevieme, kto dom vlastní .. ) Ak by bola vhodná opatrovateľka - tak by deti mali byť radi, že ju majú ..
Ale ak nechcú, aby sa ona starala - nech sa postarajú deti ..
dominicosa
09.09.13,19:08
no momentálne jeho priateľka
dominicosa
10.09.13,11:12
no vlastníkom je svokor a jeho všetky deti, no a o tom staraní to je komplikované