Puuusinka
16.03.06,22:34
či sa to opýtam správne.. ale v účte som zatiaľ taký lajik :p

Ak má podnik zaplatiť dane 10000,-- za rok napr. 2005 a do nákladov/výdavkov/ si dal za ten rok napr. 15000..
Aký je postup? Vrátia podnikateľovi zvyšných 5000,-- alebo ako?
Puuusinka
16.03.06,21:37
A ešte jedna otázočka.. od kedy musí byť podnikateľ platcom DPH? A kedy platí štvrťročné preddavky? Keď je platca alebo neplatca? A ešte posledné čo ma zaujíma: Aký je rozdiel medzi fyzickou a pravnickou osobou :))
KEJKA
16.03.06,21:45
naozaj - našla si si tu na porade tú "kuchárku"
Lebo toto sú skutočne veci, ktoré na OA čia - bez urážky.

Ak má podnik zaplatiť dane 10000,-- za rok napr. 2005 a do nákladov/výdavkov/ si dal za ten rok napr. 15000.. Aký je postup? Vrátia podnikateľovi zvyšných 5000,- Ak máš na mysli DP-dan z prijmu, a 1500 boli preddavky, tak áno, čo vykáže v danovom priznaní, to bude preplatok a ten mu na požiadanie vrátia, ak to bude viac ako 100 Sk.

Platiteľ DPH je od obratu 1,5 mil. Sk a to Q-tálnym, môže to dobrovoľne zmeniť.
Povinne mesačný platiteľ je ak za predchádzajúci rok dosiahne 10 mil. Sk obrat.

A kedy platí štvrťročné preddavky? Keď je platca alebo neplatca? TATO OTAZKA JE DIVNA. Miešaš dohromady DPH a DP?
Platca nie je správny pojem, hovorí sa platiteľ,
Platiteľ DPH môže tiež paltiť preddavky na DPH, alebo to kedysi platilo
Kedy platí preddavky daňovník dane z príjmu - dobrovoľne alebo ked mu vyjde povinnosť zo zákona. Zamestnanec napríklad platí preddavky každý mesiac - odvádza ich zamestnávateľ.
Tieto základné veci sú v úvode každého zákona - otvor si niektorý a prečítaj,
Puuusinka
16.03.06,21:51
Jéé dakujem :) ja viem, že som chodila na OA.. :) len si to chcem takto všetko preopakovať.. zabúdať je ľudské, nie som s tým teraz v kontakte..
Puuusinka
16.03.06,21:52
Myslíš svokrinu kuchyňu? Tú mám prefotenú a preštudovanú.. ale v podstate som tam všetko vedela :)
Puuusinka
16.03.06,21:53
A skúšala som si to čítať, ale to je tak hrozne nepochopiteľne (aspoň pre mňa napísané) že sa radšdej pýtam..
lenkak
17.03.06,15:59
Len sa pýtaj, aspoň si základy preopakujeme.
ondrejvla
17.03.06,16:06
A skúšala som si to čítať, ale to je tak hrozne nepochopiteľne (aspoň pre mňa napísané) že sa radšdej pýtam..

To nemyslíš vážne? Svokrina kuchyňa je pre teba nepochopiteľná? Veď to je doslova odkrokovaný návod ako postupovať, navedie ťa, ktorým smerom máš ísť! Skutočne treba čítať, hľadať a nie nájsť každú otázku položenú na tanieriku. Je tu veľmi veľa ochotných ľudí, ale myslím si, že by si nemala podceniť kvalitu Svokrinej kuchyne.
KEJKA
17.03.06,20:13
súhlasím, ale ak si chceš opakovať, tak nedávaj otázky, ale napíš sem svoju odpoved a my ti to bud uznáme alebo doplníme. Ale dávať otázky tohto typu ... pritom všetko je tu už x-krát vysvetlené. Neviem, ako iní, ale ja si myslím, že kvalitu celej Porady by si mala vedieť viac oceniť.
Puuusinka
21.03.06,12:06
Ja som nehovorila o svokrinej kuchyni, že je znezrozumiteľná, ale hovorila som o tých DPH, a daniach a ostatných veciach.. kde sú samé paragrafy.. aspoň vidím, že nečítate to čo píšem.. som hovorila, že svokrinu kuchyňu mám preštudovanú a v podstate som ju vedela už predtým.. a to že sa pýtam na to nie je nič zlé.. keď mi nechcete radiť tak neradťe.. ale ani neurážajte.. lebo to čo som sa pýtala tu veru nebolo.. a naštudovať v knihe si to môžem, ale aj tak to nepochopím logicky..