duficek
16.03.06,23:05
upravuje nejaky predpis hodnotu stravneho listka, na aky ma zamestnanec narok za odpracovany den? odvija sa to od naroku na stravne na pracovnej ceste, teda 89 sk? alebo sa z tej sumy iba vypocitava 55% na uznanie danovych nakladov zamestnavatela?
je len na mne ci poskytnem zamestnancovi stravne listky v hodnote 49 alebo 89 sk?
ilona
17.03.06,04:34
Presne ako píšeš,89,- je len suma z ktorej sa počíta max.hranica ako náklad na stravné lístky a je len na tebe aký stravný lístok dáš zamestnancovi.Keby si chcel prispieť viac ako je 55% z 89,-sk musíš to dať ako prip.položku.
Braňo
17.03.06,05:04
Za jeden stravný lístok musí byť možné kúpiť teplé hlavné jedlo vrátane vhodného nápoja v čase a mieste vydania str. lístka. Pochybujem, že za 49,- SKK sa Ti to podarí.
:)
Bea Š.
17.03.06,07:07
Takže akú minimálnu hodnotu musí mať stravný lístok pre zamestnanca podľa zákona ? Je vôbec stanovená nejaká hranica, ktorá by zamestnanca chránila ?
Tweety
17.03.06,07:15
Takže akú minimálnu hodnotu musí mať stravný lístok pre zamestnanca podľa zákona ? Je vôbec stanovená nejaká hranica, ktorá by zamestnanca chránila ? Pozri ZP:
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
blcha
17.03.06,07:17
Poznám zamestnávateľa, ktorý to zobral doslova, a poskytoval zamestnancom príspevok 1,- Sk. Keď som odtiaľ odchádzala, chceli sa zamestnanci súdiť. Ak si vyložíte zákon gramaticky, tak aj ten, čo poskytne nulu, poskytol maximálne do určenej čiastky.
Je to proste o tom, či je niekto chrapúň alebo ľudomil.
Tweety
17.03.06,07:19
Poznám zamestnávateľa, ktorý to zobral doslova, a poskytoval zamestnancom príspevok 1,- Sk. Keď som odtiaľ odchádzala, chceli sa zamestnanci súdiť. Ak si vyložíte zákon gramaticky, tak aj ten, čo poskytne nulu, poskytol maximálne do určenej čiastky.
Je to proste o tom, či je niekto chrapúň alebo ľudomil.
Odst.3 §152 takýto postup vylučuje.:cool:
Chobot
17.03.06,07:33
Takže akú minimálnu hodnotu musí mať stravný lístok pre zamestnanca podľa zákona ? Je vôbec stanovená nejaká hranica, ktorá by zamestnanca chránila ?

Presnú minimálnu hodnotu stravného lístka zákon nestanovuje. Dokonca ani tá spomínaná podmienka na zakúpenie teplého jedla zo zákona nevyplýva. Je to na rozhodnutí zamestnávateľa.

Ja by som na samotnú hodnotu stravného lístka npovažoval za smerodajnú. Skôr by som prihliadal na to, akou čiastkou na lístok prispieva zamestnávateľ.

Uvediem príklad:
Vo firme A majú stravný lístok v hodnote 80 SK. Zamestnávateľ prispieva 55%-ami (44,- SK) a 1,- SK zo soc., fondu.
Spolu zamestnávateľ: 45,-
zamestnanec: 35,-

Vo firme B majú stravné lískty v hodnote 60 SK. Zamestnávateľ prispieva maximánou možnou čiastkou 48,90 plus 2,10 SK zo soc. fondu, teda:
spolu zamestnávateľ: 51,-
zamestnanec: 9,-

Takže hoci druhá firma dáva lacnejšie lístky, ich poskytovanie je pre zamestnancov výhodnejšie, pretože od zamestnávateľa dostanú väčší príspevok. Ak si obaja kúpia obed za 90,- SK, aj tak musia obaja doplatiť, pričom prvý dopláca zo svojich paňazí 45,- SK a druhý len 39,- SK.
duficek
17.03.06,08:43
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

toto mi hovori, ze si mozem dat do nakladov maximalne 48,95 sk s ceny gastrolistka akejkolvek nom. hodnoty, osobitny predpis sa mysli zakon o soc. fonde? teda ze prispejem na listok este aj zo soacialneho fondu...

aby som tu nebol oznaceny za chrapuna :), zamestnanci maju 2x denne teplu domacu stravu (vari im moja mama, na nezaplatenie=vsetko moj nedanovy vydaj), okrem toho sme mali podpisanu zmluvu na dodavku mrazenych jedal s externou firmou. nakolko sme s jedlom neboli spokojny, rozhodli sme sa pre gastrace a kedze viem, ze za ne chlapci nepojdu na obed, ale kupia si za to nieco v tescu, pre lahku matiku som chcel listky v nominalnej hodnote 50 sk (mne ako SZCO tiez take vyhovuju). pre zamestnanca tiez dobre, ja si dam uznat 48,95 zbytok doplatim zo soc fondu a nic mu nestrhnem z vyplaty.

len nechcem mat kvoli tomu potom dodatocne nejake problemy ked pride kontrola z inspektoratu prace, ze poskytujem len 50sk listky (aj ked "neoficialne" je myslim o nich dobre postarane)
Tweety
17.03.06,08:53
[quote=duficek]toto mi hovori, ze si mozem dat do nakladov maximalne 48,95 sk s ceny gastrolistka akejkolvek nom. hodnoty, osobitny predpis sa mysli zakon o soc. fonde? teda ze prispejem na listok este aj zo soacialneho fondu...
Správne Ti to hovorí.:cool:
mika1
17.03.06,13:44
upravuje nejaky predpis hodnotu stravneho listka, na aky ma zamestnanec narok za odpracovany den? odvija sa to od naroku na stravne na pracovnej ceste, teda 89 sk? alebo sa z tej sumy iba vypocitava 55% na uznanie danovych nakladov zamestnavatela?
je len na mne ci poskytnem zamestnancovi stravne listky v hodnote 49 alebo 89 sk?

Na túto otázku som už odpovedala inde, takže len skopírujem:

Môj pohľad na vec je, že treba rozlišovať :

A) Som SZČO a poukážky kupujem sám pre seba

najvýhodnejšie je pre mňa naozaj nakúpiť 49,-Sk poukážky, pretože:
dám si ich celé do nákladov, čiže je to najjednoduchšie na zaúčtovanie (zaokrúhlenie 5hal na gastrolístok znamená cca 1 sk mesačne = 12Sk ročne, kvôli tomu ma žiadny daňovák nezabije)
nedáva logiku, aby som svoje vlastné peniaze viazal v Gastrolístkoch nad rámec daňovej uznateľnosti
ja mám len možnosť, nie povinnosť sa stravovať, t.j. nikto nebude kontrolovať, v akej kvalite to robímB) Som zamestnávateľ a poukážky nakupujem pre zamestnancov


potom je pre mňa najvýhodnejšie nakupovať 90,-Sk poukážky, pretože:
1,-Sk/lístok pôjde zo soc.fondu, aj tak ho musím tvoriť a rozpustiť
ak by som chcela dať 49,-Sk a celé do nákladov, celkové zaokrúhlenie (5 hal/lístok) sa zvyšuje priamo úmerne počtu zamestnancov, čo by mi už asi cez daňovú kontrolu neprešlo
tak či tak sa to musí rozúčtovať, tak či už mám zamestnancovi účtovať 0,05 Sk alebo 40,05 Sk je z pohľadu náročnosti na účtovníctvo úplne jedno
podľa zákonníka práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) musím zamestnancom zabezpečiť "stravovanie podľa zásad zdravej výživy", čo kontroluje INŠPEKTORÁT PRÁCE. Poznám prípad firmy, ktorá dávala 50,-Sk lístky, inšpektori obehli okolie firmy a zistili, že za 50,- Sk neposkytujú nikde denné menu, preto dali do zápisu nariadenie zvýšiť hodnotu lístka
treba zohľadniť aj psychologické hľadisko - či ste zamestnancovi strhli napr. 546,-Sk alebo 840, si na výplatnej páske poriadne ani nevšimne. Zato to, že ma nižšiu hodnotu lístka než jeho sused si všimne určite. Navyše, v príhodnej situácii môžete zamestnancom povedať "dávame Vám lístky vo vyššej hodnote, než je zákonom stanovené maximum!" (pritom firmu to stojí stále tých istých 49,-Sk)
s 90,-Sk hodnotou sa platí lepšie, než násobiť 89,-:)
duficek
17.03.06,15:15
dakujem za prispevok, pekne vysvetlene.



podľa zákonníka práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) musím zamestnancom zabezpečiť "stravovanie podľa zásad zdravej výživy", čo kontroluje INŠPEKTORÁT PRÁCE. Poznám prípad firmy, ktorá dávala 50,-Sk lístky, inšpektori obehli okolie firmy a zistili, že za 50,- Sk neposkytujú nikde denné menu, preto dali do zápisu nariadenie zvýšiť hodnotu lístka

ja by som skusil IP trochu oponovat s tym, ci nema zamestnanec v konecnom doledku jedno, ci ma gastrolistok za 50sk a k obedovemu menu za 90sk si doplati z vyplaty, alebo mu dam gastrolistok v hodnote 90sk a tych 40sk si aj tak zaplati z vlastneho vrecka zrazkou zo mzdy...za pokus by to stalo :)
STRELEC
17.03.06,15:19
dakujem za prispevok, pekne vysvetlene.


ja by som skusil IP trochu oponovat s tym, ci nema zamestnanec v konecnom doledku jedno, ci ma gastrolistok za 50sk a k obedovemu menu za 90sk si doplati z vyplaty, alebo mu dam gastrolistok v hodnote 90sk a tych 40sk si aj tak zaplati z vlastneho vrecka zrazkou zo mzdy...za pokus by to stalo :)
Za pokus by to stálo, ale to nič nemení na veci, že je to zas o subjektívnom postoji nejakého úradu, resp. jeho zamestnanca. Predpis by mal stanoviť minimálnu hodnotu stravenky ako povinnosť a zbytok nechať na ľubovôľu zamestnávateľa, KZ, či dohodu zamestnacov a zamestnávateľa.
duficek
17.03.06,15:32
suhlasim, ale to by potom musel byt cely ten listok danovo uznatelny a vsetko nad neuznatelny.
v podstate je to tak aj teraz :)
blcha
20.03.06,08:29
Keby sa celé stravné zrušilo, koľko starostí by nám odpadlo!!!

Neviem prečo naši zákonodarcovia považujú zamestnancov za nesvojprávnych. Prečo má zamestnávateľ zabezpečovať obed - dokonca v zásadách správnej výživy (čo to je, všakže?) - prečo si ho nemôže zabezpečiť zamestnanec sám. Navyše je to diskriminácia všetkých bulimičiek, ktoré nič nejedia - čo potom majú s tými stravenkami robiť?
Prečo musí zamestnávateľ prisprievať na všetky poistenia, prečo jednoducho zamestnanec nedostane plnú výplatu a neplatí si poistenia sám? To akože nesmie vedieť, koľko to stojí, alebo čo?? Alebo to menej bolí, keď je to "z cudzieho"?
Nebyť príspevkov zamestnávateľa, bolo by aj zúčtovanie poistného na zdravotné positenie pomerne jednoduchá vec. Takto sa to strašne skomplikovalo.
Načo treba tvoriť sociálny fond - keď potom je kvantum roboty s jeho čerpaním? Myslím si, že v 90% prípadov sa žiadna sociálna situácia nerieši, veď prispievame na stravenky aj pánovi riaditeľovi, ktorý to skutočne, ale skutočne nepotrebuje.
Máme niekoľko komôr živnostníkov, podnikateľov, zamestnávateľov, prečo nikto nepresadzuje takéto zjednodušenie a sprehľadnenie systému?

Zase je pravda, že za čo by nás potom pokutovali?
KEJKA
04.04.06,21:30
PRE firmy, ktoré majú snahu minimalizovať príspevok!!!
Doplním pre mňa novú informáciu, Zväčša sa bavíme o SL-gastrolístkoch, tých sa to netýka.
Ale stravné lístky, ktoré sa predávajú s DPH (poskytovanie stravy) - tam padla otázka, či sa počíta 55% zo základu dane alebo z ceny lístka s DPH.
Prvá odpoved, ktorá ma napadla bola - počíta sa z ceny bez DPH !
Dávam na vedomie, že to je odpoved nesprávna. (nehľadajte na POrade).

Správne treba 55% počítať z ceny SL včítane DPH. Zdôrazňujem, NETÝKA sa tzv. Gastráčov, tam hovoríme o nom. hodnote.

Tiež sa to netýka firiem, ktoré poskytujú max. príspevok.

Ale firmy, ktoré účtuju 66% z ceny jedla bez DPH, poskytujú nižší príspevok, než je povinnosť zo zákona.
duficek
04.04.06,22:03
dokonca v zásadách správnej výživy (čo to je, všakže?) - prečo si ho nemôže zabezpečiť zamestnanec sám.
jj, zamestnanec si skoci za gastrace do mekaca a tam mu na jedno menu nepostaci ani ten najvyssi gastrac :)

hlavne ze firmy maju provizie, poslanci namastene vrecka a uctovnici robotu naviac..ved co, zivot ide dalej :)
jojko19
15.06.06,19:11
Ahojte. Zamestnanec dal zamestnávateľa na súd, pretože nedostával stravné lístky. Potrebujem v akej najnižšej hodnote mu musí zamestnávateľ tie SL dať. Myslíte, že by stačilo aj 20 Sk?
Chobot
19.06.06,06:41
Ahojte. Zamestnanec dal zamestnávateľa na súd, pretože nedostával stravné lístky. Potrebujem v akej najnižšej hodnote mu musí zamestnávateľ tie SL dať. Myslíte, že by stačilo aj 20 Sk?

Zákon síce nikde presne nedefinuje, aká musí byť minimálna hodnota stravného lístka, ale tých 20 korún by Ti určite nepešlo. Za ten lístok by mal byť zamestnanec schopný kúpiť si v okolí firmy teplú stravu (obed), napr. v nejakom bufete. A za 20 SK si nekúpiš ani len tú fazuľovú polievku.

Ja byť sudcom, tak to posudzujem v závislosti od regiónu, ale pod 60 SK by som stravný lístok určite neakceptoval.