Iva1
16.03.06,23:24
Prosim Vas o radu (z kazdej strany pocuvam nieco ine).
15.7.2006 moje dieta dovrsi 3 roky a tym aj mne skonci rodicovska dovolenka, do skolky nastupi od septembra. Moj zamestnavatel mi umoznil ten 1,5 mesiaca zostat este doma, ale nevie ako ma presne postupovat.
1. Vraj je moznost predlzenia rodicovskej dovolenky do 5 rokov veku dietata (zdraveho) bez rodicovskeho prispevku a stat by platil za mna vsetky odvody (neviem kde je to uzakonene). Tyka sa to dôchodkoveho aj zdravotneho poistenia? Musim tieto zmeny nahlasit sama, existuje nejaka ziadost? Ako je to so zapocitanim tejto doby do dochodku?
2. Moznost neplateneho volna. Ako je to v tomto pripade so ZP a DP (zamestnavatel to za mna uhradi a ja mu to vratim)? Neprerusim tymto obdobim odpracovane roky?
Aku moznost by ste odporucili Vy (ak vobec taketo moznosti su)?
Som doma treti rok a v spleti vsetkych zakonov sa uz len tazko orientujem. Dakujem Vam velmi pekne za rady, pomozete tym vela-vela mamickam.
ajobs
17.03.06,16:32
Prosim Vas o radu (z kazdej strany pocuvam nieco ine).
15.7.2006 moje dieta dovrsi 3 roky a tym aj mne skonci rodicovska dovolenka, do skolky nastupi od septembra. Moj zamestnavatel mi umoznil ten 1,5 mesiaca zostat este doma, ale nevie ako ma presne postupovat.
1. Vraj je moznost predlzenia rodicovskej dovolenky do 5 rokov veku dietata (zdraveho) bez rodicovskeho prispevku a stat by platil za mna vsetky odvody (neviem kde je to uzakonene). Tyka sa to dôchodkoveho aj zdravotneho poistenia? Musim tieto zmeny nahlasit sama, existuje nejaka ziadost? Ako je to so zapocitanim tejto doby do dochodku?
2. Moznost neplateneho volna. Ako je to v tomto pripade so ZP a DP (zamestnavatel to za mna uhradi a ja mu to vratim)? Neprerusim tymto obdobim odpracovane roky?
Aku moznost by ste odporucili Vy (ak vobec taketo moznosti su)?
Som doma treti rok a v spleti vsetkych zakonov sa uz len tazko orientujem. Dakujem Vam velmi pekne za rady, pomozete tym vela-vela mamickam.

K bodu 1. Neexistuje špeciálny inštitút predĺženia rodičovskej dovolenky v zamestnaní u rodiča, ktorý sa celodenne stará o dieťa staršie ako 3 roky s výnimkou dieťaťa zdravotne postihnutého, kedy to je možné do 6 rokov jeho veku. Iné je to s platením ZP a dôchodkového poistenia, ktoré platí štát za rodiča, ktorý sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov veku (pri zdravotnom poistení je platba štátu limitovaná do 1/2 úhrnu minimálych miezd,t.z. do 41.400 Sk),
k bodu 2. Pokiaľ ide o neplatené voľno, v takom prípade sa prerušuje obdobie dôchodkového poistenia (čiže odvody aj roky, ktoré sa započítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), pri zdravotnom poistení sa minimálny VZ nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému neplatenému voľnu.
Stina
17.03.06,16:44
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Odporúčam nástup do zamestnania hoc aj na skrátený pracovný čas a dľa možnosti vyriešiť opatrovanie dieťaťa príbuznými. Inak naozaj dôjde k prerušeniu poistenia (soc.poist.). Ale k predpokladenému veku si myslím, že 1,5 mesiaca nebude mať zásadný vplyv na dôchodkové poistenie.
Iva1
17.03.06,20:05
Dakujem Vam za odpovede. Zvolim asi moznost neplateneho volna, nakolko na mojom prac.mieste este bude zastupovat iny clovek. Dakujem
Jana Motyčková
18.03.06,19:57
Poopravím Tóna (Ajobs) - osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov je dôchodkovo poistená a poistné za ňu platí štát. Treba to ale nahlásiť Sociálnej poisťovni. V zamestnaní má síce neplatené voľno, zamestnávateľ jej z titulu zamestnania preruśí dôchodkovépoistenie, následne ale táto osoba nahlási na SP, že sa stará o dieťa do 6 rokov a DP za ňu bude platiť śtát.
K ZP - v mesiacoch júl a august zamestnávateľ zaplatí ZP 4+10% z minimálnej mzdy, ale vrámci ročného zúčtovania ZP sa táto suma vráti (ak nebude mať spolu príjem vyšší ako 6900 Sk).