Akinom
17.03.06,06:27
Poraďáci, prosím Vás o radu.
1. Keď má FO pozast.živnosť od 9.1.05 do 31.3.06 musím upravovať základ dane, alebo sa to považuje za obnovenie živnosti do termínu na podanie daň.priznania? Ja som toho názoru, že by som mala upraviť základ dane, ale neni som si 100% istá.
2. Výkazy MaZ + PaV podávam k 8.1.05? a vypíšem tam stav pohľadávok,záväzkov a zásob aké mám k 8.1.05 aj keď budem robiť k 31.12.05 úpravu základu dane a napr.zásoby si dám do prip.položky k základu dane?
Ďakujem.
alušik
17.03.06,07:37
Poraďáci, prosím Vás o radu.
1. Keď má FO pozast.živnosť od 9.1.05 do 31.3.06 musím upravovať základ dane, alebo sa to považuje za obnovenie živnosti do termínu na podanie daň.priznania? Ja som toho názoru, že by som mala upraviť základ dane, ale neni som si 100% istá.
2. Výkazy MaZ + PaV podávam k 8.1.05? a vypíšem tam stav pohľadávok,záväzkov a zásob aké mám k 8.1.05 aj keď budem robiť k 31.12.05 úpravu základu dane a napr.zásoby si dám do prip.položky k základu dane?
Ďakujem.

1. Ja si osobne myslím, že robíš úpravu základu dane. Podľa môjho názoru je totiž živnosť obnovená až dňom 1.4.2006.
2. Keď som robila daňové priznanie pri pozastavenej živnosti, tak som písala normálne obdobie celého roka, čiže tie výkazy od 1.1. do 31.12. a stav zasob je už teda ku koncu obdobia 0, lebo ste ich dali vlastne do príjmu. ;)
Akinom
17.03.06,09:01
1. Ja si osobne myslím, že robíš úpravu základu dane. Podľa môjho názoru je totiž živnosť obnovená až dňom 1.4.2006.
2. Keď som robila daňové priznanie pri pozastavenej živnosti, tak som písala normálne obdobie celého roka, čiže tie výkazy od 1.1. do 31.12. a stav zasob je už teda ku koncu obdobia 0, lebo ste ich dali vlastne do príjmu. ;)

alušik, ďakujem za odpoveď, ale práve som dotelefonovala s pani z daň. riaditeľstva v TN a skočila som aj na živnostenské a odpovedala mi takto
1. živnosť je obnovená až 1.4.06 takže mám urobiť úpravu základu dane
2. výkazy mám vypísať so zostatkami k 9.1.05 aby tam bolo vydieť tie pohľadávky, záväzky a zásoby, o ktoré sa upravoval základ dane a tak isto je to aj s peň.prostiedkami. Odvôvodnenie je, že v termíne po 9.1.05 už nie je živnostníkom!!!
Tak som to aj spravila a už som to odovzdala osobe, ktorá si to asi v tejto chvíli aj odovzdáva na DÚ. Dúfam, že je to správne.
alušik
17.03.06,09:26
Hm, no dobre vedieť, takže aj ja ďakujem. :)
Ale mne to kedysi na daňovom povedali inak - podávam predsa daňové priznanie za celé obdobie, preto do 31.12. A živnostníkom podľa môjho názoru zostáva, má len činnosť prerušenú.:eek:
Vieš, podľa mňa tie zostatky zásob, pohľadávok a záväzkov predsa vidia aj podľa toho, čo bolo vykázané k 31.12. predchádzajúceho roka. No ale nebudem sa priečiť. Je to len môj názor.;)
Akinom
17.03.06,09:39
Hm, no dobre vedieť, takže aj ja ďakujem. :)
Ale mne to kedysi na daňovom povedali inak - podávam predsa daňové priznanie za celé obdobie, preto do 31.12. A živnostníkom podľa môjho názoru zostáva, má len činnosť prerušenú.:eek:
Vieš, podľa mňa tie zostatky zásob, pohľadávok a záväzkov predsa vidia aj podľa toho, čo bolo vykázané k 31.12. predchádzajúceho roka. No ale nebudem sa priečiť. Je to len môj názor.;)

S tými zostatkami nemáš celkom pravdu, pretože k 31.12.2004 som mala napr. vykázaný zost.pohľadávok 30 000,- ktoré mi uhradili do 8.1.05 a ja som mohla ešte 8.1.05 vystaviť fa na 200 000,- a tú by nikde nevideli a teoreticky, keby som si ju nepripočítala k základu dane, tak kým by neprišli na kontrolu by na to nikto neprišiel. Trochu to dáva logiku, ale predtým som to tiež nemohla pochopiť, to až teraz keď to rozoberám do dôsledkov.
alušik
17.03.06,10:04
Áno, logiku to dáva... No nič, ja som urobila, ako poradili mne. Už sa z toho nezbláznim a keď príde kontrola základ dane bude dobrý. Snáď nebude pokuta za to, že niečo nebolo vypísané práve tak, ako malo byť... Osobne síce uprednostňujem, keď sú veci správne, ale teraz čo už s tým...;)
Zita5
17.03.06,10:32
Vždy sa uvádza do výkazov dátum mimoriadnej účtovnej a to je dátum skončenia resp. prerušenia podnikateľskej činnosti .
alušik
17.03.06,13:12
Ďakujem za radu, v budúcnosti to tak urobím...;)
kamila60
17.03.06,13:26
Asi si v obraze, ked ti tak pekne poradili na DÚ, možno budeš vedieť, čo s odpismi roku 2005. K 31.12. ich už neeviduješ, pretože živnosť máš prerušenú a neobnovila si ju?
Akinom
17.03.06,14:13
Asi si v obraze, ked ti tak pekne poradili na DÚ, možno budeš vedieť, čo s odpismi roku 2005. K 31.12. ich už neeviduješ, pretože živnosť máš prerušenú a neobnovila si ju?

Ja som už odpisy nemala, ale vychádza mi z toho, že ich budeš posudzovať ako nedaňový výdavok, pretože všetko čo sa účtuje počas
doby prerušenia sa účtuje v nedaňových príjmoch a v nedaňových výdavkoch. Ale ako píšem ja som nemala tento problém, takže nemám to
od nikoho potvrdené!!! Ak máte niekto praktickú skúsenosť, tak napíšte, či uvažujem správne !!!