Negoti
09.09.13,18:28
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať , môj známy je ŤZP s ID nad 71 % má 28 rokov veku a žiada UPSVaR príspevok podľa § 37 zákona č. 447/2008 v pl. znení.......
chce si dať renonovať kúpeľňu s WC (nikdy takýto príspevok na úpravu bytu nedostal) .....
má nárok na vymurovanie a okachličkovanie jadra bytu? a jeho celkovú renováciu, nakoľko má jadro v pôvodnom stave.....
na UPSVaR-e mu pani naznačila, nech zabudne na tehly, sprchový kút dostať v Bauma+e za 250 € a ten si má dať nainštalovať (pripevniť) na pôvodný umakart.....
poprosím Vás o informácie z praxe....ďakujem
----------------------
doplňam je vozíčkár.....
avalik
09.09.13,16:38
nemam info z praxe, ale predpokladam, ze je to prispevok na odstranenie barier pre TZP osobu ... cize, ak su tam uzke dvere, to uz vyzaduje buranie a nasledne vymurovanie :) no a potom musi aj osetrit steny - okachlickovat ... ja by som tak argumentovala ;)
buchač
09.09.13,16:41
Presná citácia uvedeného § a hneď prvý bod vraví :


§ 37

(1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa komplexného posudku vypracovaného podľa § 15 ods. 1 odkázaná na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, možno poskytnúť peňažný príspevok na úpravu bytu, peňažný príspevok na úpravu rodinného domu alebo peňažný príspevok na úpravu garáže s cieľom dosiahnuť ich bezbariérovosť a zvýšiť schopnosť fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím premiestňovať sa, orientovať sa, dorozumievať sa alebo zabezpečiť si sebaobsluhu. Peňažný príspevok podľa prvej vety možno poskytnúť aj vtedy, ak sa odstránením bariér umožní alebo uľahčí premiestňovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Peňažný príspevok podľa prvej vety nemožno poskytnúť na odstránenie alebo prekonanie bariér, ktoré možno prekonať použitím pomôcok, ktoré možno poskytnúť alebo zapožičať na základe verejného zdravotného poistenia.

Známy chce ale príspevok na opravu jadra ( ak dobre čítam a aj dobre pochopil ) ...
Lenže ten príspevok je odstránenie tých bariér ...

Nepíšeš ale , aké telesné postihnutie známy má .
Sú proste diagnózy , kde je to postihnutie na úrovni 80 % , no nejedná sa o taký postih , že sa do tej vane nedostane ...
buchač
09.09.13,16:51
Úradničky sú proste tlačené aj zvrchu ....

Nič nezrobíš .....je to kuevčina štátu ....
alaya1
09.09.13,17:03
Tvoj znamy ma zobrat vsetky lekarske nalezy, ktore ma a napisat si ziadost o vydanie preukazu TZP. lebo ID a TZP nie je to iste. Bude posudeny posudkovym lekarom UPSVaR a bude mu priznana miera TZP. Potom, ak bude mat narok na preukaz TZP, moze poziadat o kompenzaciu, ktora vsak musi suvisiet s dioagnozami, ktore ma.To tiez prehodnoti posudkovy lekar UPSVaR. A v rozhodnuti, ktore dostane bude mat presne vyspecifikovane, na ktore ukony prestavby moze financne prostriedky pouzit. Avsak nikdy sa nevyplaca 100% kompenzacie, naviac 95%, ostatok si musi TZP doplatit sama. Ak vsak TZP osoba ma prijem vyssi, ako urcita ciastka /neviem aka/, nema narok na ziadnu kompenzaciu, aj ked je TZP osoba.
Negoti
09.09.13,17:06
Alaya, aj preukaz ŤZP i ID už má......
pýtala som sa , na jeho nárok , zákon som čítala, ale nemám praktické hľadisko .....čo a ako......
buchač
09.09.13,17:06
alaya ....šak čítaj ..." môj známy je ŤZP s ID nad 71 % ".....

Dotyčný má túto avantúru už za sebou ......
alaya1
09.09.13,17:10
" je ŤZP s ID nad 71 %" pochopila som to tak, ze ma ID nad 71%. Nenapisala si, ze ma preukaz. Zle som to pochopila. Takze plati vsetko ostatne, co som napisala, zobrat lekartske spravy, vypisat tlacivo na kompenzaciu a odovzdat na UP. Oni to posudia a vydaju rozhodnutie. Tu je tazko radit konkretnym prikladom, lebo kazdy obcan ma inu mieru poklesu a je inak posudeny.V rozhodnuti napisu, presne na co moze peniaze pouzit.Ale viem, ze moze len na sprchovy kut, vanu nie.
alaya1
09.09.13,17:13
Tu som nasla vyborny link, kde je vsetko popisane.

http://www.teliciak.sk/prispevok.html
Xanti
09.09.13,17:20
Hm... aj ja mám TZP a tiež by som rada si dala renovovať kúpelku, ale nárok nemám.... pretože moje postihnutie tomu neodpovedá ... ak je vozíčkar, alebo má sklerozu, alebo má ťažkosti s pohybovým aparátom tak príspevok na úpravu kúpelne dostať môže .... ak má iné ťažkosti ... napr. diabetes, choré srdce, alebo čo ja viem čo tak takýto príspevok mu nepriznajú ...
A vôbec si Negoti nenapísala diagnozu svojho známeho, takže naozaj sa ťažko radí v tejto téme.
alaya1
09.09.13,17:22
to je fakt, ze diagnozu nenapisala, no ziadost dat moze a posudkar posudi.