Zaronaya
09.09.13,19:14
Dobry den, chcem sa spytat, ci je mozne kupit nehnutelnost od rodicov (v riadnej vyske podla hodnoty nehnutelnosti) prostrednictvom KP zmluvy a ci takato zmluva v buducnosti nebude napadnutelna.
Xanti
09.09.13,17:15
Ak nepôjde o fiktívnu kúpu a predaj tak nie je dôvod aby bola v budúcnosti napadnuteľná. Môžeš odkúpiť od rodičov nehnuteľnosť.
alaya1
09.09.13,17:20
Mozes kupit od koho, co len chces, ak ti to ten clovek je ochotny predat. Napadnut sa da hocico, ale ak mas platnu kupnu zmluvu, mas to v poriadku.
Zaronaya
09.09.13,17:23
a co ked matka na vyplateni netrva? ide vlastne o to aby nededil brat na ktoreho je uvalena exekucia
alaya1
09.09.13,17:25
ved ked ti to matka "preda" tak to bude tvoje.
Tweety
09.09.13,17:26
Zaronaya (Dnes 20:23) a co ked matka na vyplateni netrva? ide vlastne o to aby nededil brat na ktoreho je uvalena exekucia

Potom je lepšie spísať darovaciu zmluvu.
buchač
09.09.13,17:27
...je dokonca možné nehnuteľnosť darovať ....
Bez tých rôznych obštrukcií a vedľajších výdavkov ...

Je to jednoducho jednoduchšie ...a tiež aj , jednoducho povedané , nenapadnuteľné ...
Xanti
09.09.13,17:29
Tak potom je to fiktívny predaj , a ten napadnuteľný môže byť . Matka ti to môže darovať. Bude to čistejšie ... a ked zomrie nemajetná tak brat si nebude môcť nič nárokovať.
alaya1
09.09.13,17:33
Xanti, ako myslim, ze zistia, ze je to fiktivny predaj? ked matka podpise, ze dostala peniaze a dcera, ze ich dala. ved to takto robi kazdy. darovacia zluva je ovela viac napadnutelna, ako predaj nehnutelnosti.
Zaronaya
09.09.13,17:36
S darovacou zmluvou som si nie taka ista. Ked chcem mat 100% cistu istotu ze nehnutelnost bude a ostane mojim majetkom nie je prave kp zmluva tou spravnou cestou? Ved clovek co daruje moze casom zmenit nazor, ale aj sa bojim sa ze kp zmluva by mohla byt po smrti matky napadnuta exekutorom..
Tweety
09.09.13,17:44
Áno, môže sa darca domáhať vrátenia daru, ale v tomto prípade to bude aj tak čistejšie darovacou zmluvou ako fiktívnym predajom.
alaya1
09.09.13,17:50
dievcata, nepyta sa na cistotu, ale na to, co ochrani majetok. takze KP zmluva.
marjankaj
09.09.13,18:10
Aj kúpnu zmluvu môže matka napadnúť. Napríklad bude tvrdiť, že si jej nič nezaplatila. Čo bude aj pravda.
Tweety
09.09.13,18:20
Si si taká istá?
alaya1
09.09.13,18:51
tvrdit moze, ked podpise, ze zaplatila. neviem, o co vam ide. pytala sa ci sa da kupit nehnutelnost od rodicov- odpoved - da.

Moralizujete tu, ale co by ste robili v realnom zivote? To iste co aj ona.
luja5
09.09.13,19:16
A čo otec? Ako sa ten k tomu stavia? Pýtaš sa na možnosť kúpy od rodičov, ale otec mi z toho celého akosi uniká.
marjankaj
09.09.13,19:16
Nikto netvrdí, že sa to nedá. A kúpna zmluva ešte neznamená, že je to aj vyplatené. Môže to byť splácané po splátkach.
Pri darovaní sa môže neplatnosti dovolávať iba matka resp. darca..
Pri kúpnej zmluve sa neplatnosti môžu dovolávať obidve zmluvné strany.
luja5
09.09.13,19:20
Btw. - doplnila som pre Zaronayu, že mi z toho celého akosi uniká otec;).
AmmiS
09.09.13,20:00
V kazdom pripade sa mozu rodicia poistit tak, ze svojho syna vydedia. To osetri ich majetok, o ktory maju rodicia strach kvoli exekucnemu konaniu svojho syna. Dovody vydedenia su v § 469a Obcianskeho zakonnika. Dovod vydedenia musi existovat v case spisania listiny o vydedeni. Vydedenie sa da neskor zmenit - napr. znicenim listiny. Odporucam listinu o vydedeni spisat pravnikom / advokatom / notarom.
Zaronaya
10.09.13,05:30
Rodicia su rozvedeni, majetok nadobudla matka po rozvode, tym padom dedime ja a brat ako jedini potomkovia, predpokladam :)
Takisto predpokladam, ze ked matka podpise, ze prevzala hotovost, kp zmluva by nemala byt napadnutelna, ci?
luja5
10.09.13,06:35
Predpokladáš dobre, že budete dediť Ty a brat ako jediní potomkovia (pokiaľ by sa matka znovu nevydala). Otec mi unikal preto, lebo si napísala, že ide o nehnuteľnosť po rodičoch a pýtala si sa, či ju môžeš kúpiť od rodičov:). K druhému Tvojmu predpokladu som napísala vo svojom príspevku=odpovedi.
alaya1
10.09.13,06:52
Ak od niekoho nieco kupis, predsa je to uz tvoje. Toto do dedictva uz zahrnute nebude
luja5
10.09.13,06:53
Či môžeš kúpiť nehnuteľnosť od matky ako výlučnej vlastníčky, už bolo zodpovedané, že môžeš.

K otázke napadnuteľnosti aj v zmysle otázky v jednom z Tvojich komentárov "Takisto predpokladam, ze ked matka podpise, ze prevzala hotovost, kp zmluva by nemala byt napadnutelna, ci?":
Ak chceš mať istotu, napíšte do zmluvy, akú sumu si matke zaplatila a aj keď matka na tom netrvá, pošli jej peniaze napríklad cez IB a budeš mať doklad, že si skutočne zaplatila. Čo potom matka s peniazmi urobí, bude jej vec (môže Ťa z nich finančne podporiť ...).