JM1968
10.09.13,10:01
Prosím potrebujem poradiť, či postupujem správne...naša SK firma montuje nové nezávislé kúrenia do vozidla,ktoré prechádza cez SK, sídlo jeho firmy je mimo EU...oslobodené od DPH na základe §47ods.6, píšem do r.17 dań.priznania...na fa stačí napísať, že je to oslobodené od dane?Alebo nejakú špeciálnu formuláciu? No a teraz ma zákazník zmiatol, že je tam aj tovar (to kúrenie) a že si máme ísť pýtať na colnicu číslo....ale však to nie je tovar, ale služba, montáže kúrení na SK účtujem na 602 jednou sumou vrátene materiálu, a nákup toho kúrenia na 501... Ďakujem skúsenejším....
Prosím, nikto nepomôže?
Kedže čas súri a už som úplne domotaná, zákazníkovi bude vystavená fa s dph s tým, aby si ju vypýtali späť.
12.9. doplňam, teda podľa rád za ktoré ďakujem, vystavím fa bez dph-§47ods.5, už len pre istotu dotaz, či treba niečo riešiť aj s colnicou? Ďakujem.
Pendulum
11.09.13,11:02
na faktúru netreba písať odkaz pri tomto type oslobodenia, ale zdá sa mi, že tu ide o ods.5, síce neviem či to vozidlo bolo pre tieto účely dovezené z krajiny odberateľa....
JM1968
11.09.13,11:18
nedávam oslobodenie, ten §47ods.6 nie sú všetky služby a v §16 montáž uvedená nie je, tak sa držím §57, ja dávam na fa za montáž 20% dph a oni si daň vypýtajú
nika.sum
11.09.13,11:24
tiez si myslim ze ide o §47 odst.5 (povodne som si neuvedomila ze ide o tretie staty, tak som to opravila)
Pendulum
11.09.13,11:42
myslím, že by trebalo začať pekne od začiatku, jedná sa o službu na hmotnom investičnom majetku, teraz treba určiť miesto dodania služby ak si ju nenašla v par. 16 tak ide o par. 15 a tu platí základné pravidlo, že miestom dodania služby zdaniteľnej osobe (ak je odberateľ podnikateľ) je miesto kde má sídlo, čiže krajina mimo EÚ to znamená, že sa bude jednať o oslobodenie - par.47 odst.5, čiže fakturuješ bez DPH a uvádzaš to v riadku 17 daňového priznania
JM1968
11.09.13,11:49
to by bolo fajn...pôvodne som takto chcela, hoci som si tipla §47 ods.6...ale toto auto nebolo dovezené ani nadobudnuté, to nevadí?mne z tých formulácií paragrafov už šibe, zakaždým ked to čítam, tomu ináč rozumiem:(
JM1968
11.09.13,11:58
aha, takže bez dph...len mi je divné, že štátu nevadí, že urobím obchod a on nedostane dph....ešte raz vďaka
JM1968
11.09.13,12:21
ešte otázočka, ak je to tak, treba niečo riešiť s colnicou?
Pendulum
12.09.13,12:50
v niektorých zákonoch netreba hľadať logiku - to som sa zas naučila ja, ale každopádne DPH patrí krajine spotreby
Pendulum
12.09.13,12:57
pri službe sú dve možnosti buď ide o aktívny zušľachťovací styk ten si treba ale vybaviť a je to administratívne náročné - druhá možnosť je preclievať to ako tovar, čiže áno, je potrebné už neviem kto to u vás preclieva ale je potrebné uviesť colnici alebo colnému deklarantovi kód colného sadzobníka, zaplatiť člo ak sa nejaké k tomu kódu viaže a čo je najdôležitejšie obdržať vývozné JCD pre preukázanie sa pri daňovej kontrole - kedže si fakturovala bez DPH
JM1968
12.09.13,16:28
ďakujem pekne, ale zákazník súhlasil s fakturáciou dph, ešte raz vďaka, pekný deň