Daniela.
10.09.13,11:35
Dobrý deň,
vie mi prosím niekto poradiť, či je možné ukončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, ktorá je na PN-ke? Naša spoločnosť ruší prevádzku, takže prepúšťame zamestnancov.
Môžem použiť § 64 ods. 3 písm. a) ZP a ukončiť so zamestankyňou PP dohodou s 2 mesačným odstupným /začiatok PP je 1.9.2011 a ukončenie prevádzky je 17.9.2013/.
Alebo budeme musieť zamestnankyňu viesť v evidencii až do skončenia materskej/rodičovskej dovolenky a potom dať výpoveď?

Ďakujem za odpovede.
ivka70
10.09.13,09:43
Zákaz výpovede
§ 64
...
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených
1. v § 63 ods. 1 písm. a) prvom bode,
2. v § 63 ods. 1 písm. a) druhom bode v dobe, keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky, a v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu,
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť

1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
....
Daniela.
10.09.13,12:05
...?...............zákon som čítala... ... len som si nebola istá, či to správne chápem a teda, či môžem dať výpoveď
veronikasad
10.09.13,14:41
Ak prevádzku rušíte v priebehu mesiaca, zrejme bude treba dohodnúť sa na skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a).