bublikatka
10.09.13,12:07
Pekný deň, chcem sa opýtať na odvody z mzdy, keď som osoba so zdravotným postihnutím a poberám invalidný dôchodok. Ak dobre viem, mám znížené odvody do zdravotného poistenia zo 4 na 2%, iné asi nemám znížené (neviem).
V roku 2004 som nastúpila na materskú dovolenku a vrátila som sa do práce v jeseni roku 2006. Nikto odo mňa nežiadal nové potvrdenie ku zmene zákona, ani u mňa sa nič nezmenilo, naďalej ma Sociálna poisťovňa eviduje ako invalida. Až po roku v práci som si všimla, že mi odvádzajú plnú výšku 4% na zdravotných odvodoch, odvolávala sa kolegyňa na to, že som nedoniesla žiaden papier a ona ma teda vyradila...
Pozerala som svoje výplatné pásky a ušlé peniaze nie sú až taká malá čiastka, hlavne nie teraz, keď som skončila druhú materskú a každé euro sa zíde.
Mám nejaký nárok na spätné vyplatenie odvodov? Mám na to nárok keď odo mňa potvrdenie zamestnávateľ nežiadal? Bola som v čase zmeny zákona na materskej a predsa Sociálna poisťovňa komunikuje so zamestnávateľom...
A ešte ma zaujíma, na koho sa vlastne s tým mám obrátiť? Na zdravotnú poisťovňu? Na Sociálnu poisťovňu? Nepremlčalo sa to už?
Vopred vďaka za odpoveď.
veronikasad
10.09.13,14:50
Odovzdala si v zdr.poisťovni doklad o priznaní inv.dôchodku ? Zrejme si si nesplnila ozn.povinnosť v ZP, lebo keby sa tak stalo, tak ZP upozorní zamestnávatela na nesprávne výkazy.
bublikatka
12.09.13,07:25
Vdaka za odpoved. Na prelome rokov 2005/2006 som bola len prehodnocovana, nic sa nezmenilo, invalidna som bola aj predtym... nikto ma neupozornil, ze mam nanovo davat papiere... mam nejake sance?
veronikasad
12.09.13,08:30
Poberáš ID ? Kolko %-ný postih ti priznala SP ?
bublikatka
12.09.13,08:38
nemam pri sebe papiere, ale mam ciastocny invalidny, cize tych 40% urcite
Katy a R
12.09.13,08:59
nuž ale od roku 2006, resp 2007 (keď si si všimla chybu) - to je už fakt dlhá doba!
Veď vieš, že mzdárke treba doložiť potrebné doklady.
asi najlepšie by bolo poradiť sa na ZP, že čo sa s tým dá robiť?
na SP netreba nič - odvody sú rovnaké..
Mila123
12.09.13,09:02
odporúčam ísť na pobočku ZP osobne
bublikatka
12.09.13,10:12
je to dlha doba, ja viem. v case prehodnocovania som bola na materskej dovolenke a na socialke mi vtedy povedali, ze sa u mna nic nemeni, tak som pri nastupe do prace nemyslela na ziadne papiere a ona nic nepytala... ved tymto straca peniaze aj zamestnavatel na odvodoch...
volala som ale do zdravotnej poistovne teraz a povedali, ze ten cas nehra rolu, ze mam poziadat v praci o opravu za tie mesiace a u nich vyskocia preplatky a tie mne aj zamestnavatelovi pojdu na ucet... tak som rada a verim, ze sa to takto vybavi...
dakujem za radu obratit sa na zdravotnu poistovnu...
bublikatka
12.09.13,10:14
dakujem, prave som tam volala a vraj ked sa to u nas na zdovom upravi za tie mesiace kedy bola chyba, tak oni budu vidiet preplatky a vratia ich mne aj zamestnavatelovi... tak dufam, ze to tak bude... dakujem