serena
17.03.06,07:11
JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

Najazd.: 5000 km
Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
5000*6,20 = 31 000.- SK
VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

Je to správne?
renča1
17.03.06,06:18
máš to správne.:)
Manual
17.03.06,06:23
JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

Najazd.: 5000 km
Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
5000*6,20 = 31 000.- SK
VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

Je to správne?
Ano je to dobre, ja si spočítam cenu za km a potom násobím počtom km
6,8 x 39,4 =267,92 ho stojí 100 km jazdy
1km ho stojí 2,6792
Náklad na 1km = 6,20+2,6792=8,879 a s touto hodnotou potom pracujem v KJ
8,879 x 5000= 44.395,- Sk
Pekný deň:)
alušik
17.03.06,07:04
Viem, že je tu toho okolo phm už veľa, ale občas nie je kedy hľadať. Takže prosím o názor...
1. SZČO-auto nezaradené do podnikania-viem, že patrí náhrada 6,20 + spotreba phm podľa TP. Ide mi však teraz o tú cenu benzínu. Predtým som ju prepočítavala podľa Slovnaftu. Zobrala som vždy cenu platnú v deň použitia auta na účely podnikania. Takto som prepočítala celý rok. Teraz beriem cenu phm vždy platnú v deň použitia auta podľa skutočných dokladov o nákupe phm. Môžem to tak robiť? Je to síce pracné, ale pripadá mi zvlášne prepočítavať nejakú priemernú cenu phm a tú použiť na celý rok.Alebo môžem aj tak?
2. S.r.o. platiteľ DPH -autá zaradené do podnikania - tam účtujem priebežne phm do nákladov. Na konci roka urobím súpis cien phm podľa bločkov a prepočítam priemernú cenu phm. Prepočítam spotrebu podľa TP a urobím nadspotrebu prepočítanú tou priemernou vypočítanou cenou. Môže byť?
Dada
17.03.06,07:05
Viem, že je tu toho okolo phm už veľa, ale občas nie je kedy hľadať. Takže prosím o názor...
1. SZČO-auto nezaradené do podnikania-viem, že patrí náhrada 6,20 + spotreba phm podľa TP. Ide mi však teraz o tú cenu benzínu. Predtým som ju prepočítavala podľa Slovnaftu. Zobrala som vždy cenu platnú v deň použitia auta na účely podnikania. Takto som prepočítala celý rok. Teraz beriem cenu phm vždy platnú v deň použitia auta podľa skutočných dokladov o nákupe phm. Môžem to tak robiť? Je to síce pracné, ale pripadá mi zvlášne prepočítavať nejakú priemernú cenu phm a tú použiť na celý rok.Alebo môžem aj tak?
2. S.r.o. platiteľ DPH -autá zaradené do podnikania - tam účtujem priebežne phm do nákladov. Na konci roka urobím súpis cien phm podľa bločkov a prepočítam priemernú cenu phm. Prepočítam spotrebu podľa TP a urobím nadspotrebu prepočítanú tou priemernou vypočítanou cenou. Môže byť?

ad 1.) robím to tak isto
tomasz
21.03.06,09:51
JU, nepl.DPH, auto nie je zaradene do firmy:

Najazd.: 5000 km
Vypocet: 5000/100*6,8(spotreba)*39,4(cena phm) = 13 396.- Sk
5000*6,20 = 31 000.- SK
VOZD = 13 396 + 31 000 = 44 396 .- SK

Je to správne?

Ahojte.
Iba sa chcem opýtať, podľa príkladu účtujete celú sumu ako výdaj SK z pokladne, alebo sa to má nejako opravovať v uzávierkových úpravách?

Mám klienta, ktorému keď zohľadním skutočne ubehnuté km, musel by som mu vkladať 200.000 a viac Sk do pokladne. Či je to reálne že peniaze vloží do pokladne ako osobný vklad a následne bude mať výdaj ako "cestovné"?
Hoci náhrada "nie je skutočný výdaj peňazí"!

Auto má vlastné, zapl. DzMV a používa na podnikanie.

Ďakujem
alušik
21.03.06,10:13
Už to tu raz bolo preberané, no neviem to nájsť. Tiež som rozmýšľala, že paušál 6,20 vlastne nie je skutočným výdajom peňazí a či by som teda tie cestovné náhrady nemala uplatniť len cez uzávierkové úpravy na konci roka - v prevádzkovej réžii.
Ale ono to v skutočnosti je skutočným výdajom peňazí, lebo ten človiečik si sám platí opravy a údržbu auta a to je vlastne zahrnuté v paušálnej čiastke. Aj sumu za phm podnikateľ platí už vlastne počas roka, keď platí na čerpačke za benzín. Vtedy to však nedá do peňažného denníka, keď nie je auto v podnikaní. Takže vlastne keď sa to tak vezme - tak skutočne vkladá svoje peniaze do podnikania. Takže správne je účtovať o výdaji z pokladne a nie cez uzávierkové úpravy.
turbo
21.03.06,10:21
Prajem pekný deň!
Keď sa opäť rozprúdila debata okolo PHM a jázd rád by som sa spýtal, pri evidencii jázd v KJ ako SZČO - auto nemám zaradené v podnikaní /súkromné auto používané na podnikanie, daň z MV mám zaplatenú/, čo všetko je potrebné v knihe jázd viesť. Stačí iba dátum, cesta odkiaľ kam, účel a počet kilometrov? Treba viesť aj čas a stav tachometra a treba viesť aj súkromné jazdy?
Všetkým prajem všetko dobré!
alušik
21.03.06,10:24
Osobne čas a stav tachometra v tomto prípade nepíšem a nevykazujem ani súkromné kilometre... Iné je,ak je auto zaradené v podnikaní, tam by som to písala.
renča1
21.03.06,10:29
Prajem pekný deň!
Keď sa opäť rozprúdila debata okolo PHM a jázd rád by som sa spýtal, pri evidencii jázd v KJ ako SZČO - auto nemám zaradené v podnikaní /súkromné auto používané na podnikanie, daň z MV mám zaplatenú/, čo všetko je potrebné v knihe jázd viesť. Stačí iba dátum, cesta odkiaľ kam, účel a počet kilometrov? Treba viesť aj čas a stav tachometra a treba viesť aj súkromné jazdy?
Všetkým prajem všetko dobré!

ahoj Turbo, ak máš os.auto nezaradené v majektu, stačí, ak budeš viesť knihu jázd len za účelom podnikania. Súkromne jazdy sa neevidujú v knihe jázd a tým pádom ti nesedí ani stav tachometra, pretože ho v knihe jázd neeviduješ. Treba si písať aj čas.:)
turbo
21.03.06,10:34
Vďaka Alušik i Renča za rýchlu odpoveď a rady a prajem príjemný deň!