ľudka
17.03.06,07:16
Prosím o radu:
mám zamestnankyňu, ktorej sa narodilo dieťa. Nie je vydatá, ale žije s otcom dieťaťa (uvedeným aj v rodnom liste dieťaťa, priezvisko po otcovi) v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom. Môže si otec - nie manžel, uplatniť daňový bonus na toto dieťa?
Prajem všetkým pekný príjemný deň a ďakujem za radu.:confused:
Dada
17.03.06,06:17
Jasné, že môže.
Tweety
17.03.06,06:21
Prosím o radu:
mám zamestnankyňu, ktorej sa narodilo dieťa. Nie je vydatá, ale žije s otcom dieťaťa (uvedeným aj v rodnom liste dieťaťa, priezvisko po otcovi) v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom. Môže si otec - nie manžel, uplatniť daňový bonus na toto dieťa?
Prajem všetkým pekný príjemný deň a ďakujem za radu.:confused: Pozri:
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 1 písm. a).
wicolka
17.03.06,09:22
Ahojte vsetci, poradte mi prosim Vas, ci moze zamestnavatel poziadat dan.urad o vratenie uz vyplateneho danoveho bonusu za januar az april 2005.
Dada
17.03.06,09:26
Ahojte vsetci, poradte mi prosim Vas, ci moze zamestnavatel poziadat dan.urad o vratenie uz vyplateneho danoveho bonusu za januar az april 2005.

Ak si ho nezapočítavaš s daňovou povinnosťou, tak samozrejme si môžeš požiadať o jeho vrátenie.
wicolka
17.03.06,09:30
Existuje na to nejake tlacivo?
Dada
17.03.06,09:31
Existuje na to nejake tlacivo?

Jasné, že existuje. Skús pohľadať na Porade.
brm
17.03.06,11:30
Prosím o radu:
mám zamestnankyňu, ktorej sa narodilo dieťa. Nie je vydatá, ale žije s otcom dieťaťa (uvedeným aj v rodnom liste dieťaťa, priezvisko po otcovi) v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom. Môže si otec - nie manžel, uplatniť daňový bonus na toto dieťa?
Prajem všetkým pekný príjemný deň a ďakujem za radu.:confused:
na bonus na dieťa otec má, ale na odpočet za manželku nie...
Zita4
17.03.06,12:00
Existuje na to nejake tlacivo?
Prikladám ti to tlačivko :)
wicolka
17.03.06,12:30
Vdaka Zita4, uz som si ho vytlacila.A ak este mozem, tak da sa to spatne aj za r.2004?