peterncr
10.09.13,15:29
Zdedili sme dom, dom je na pozemku, ktory zdedila jedna osoba a ta chce predat pozemok aj dom cim skor. Ale dom je spolocny pre 3 osoby. Cize z predaja domu si rozdelime peniaze. Ale pocul som ze oplati sa pockat 5 rokov aby sme neplatili nejaku dan a este daku platbu neviem kam. Mohol by mi to niekto vysvetlit? Kolko sa plati a kde a kolko treba cakat aby sme neplatili nic. Dakujem
luja5
10.09.13,13:40
Po kom ste zdedili dom a po kom tá jedna osoba pozemok? Išlo o priame dedenie, t.j. po rodičoch/starých rodičoch...?
peterncr
10.09.13,14:02
cely pozemok zdedily po starkej, jej 3 deti. Rozdelili si ho na 3 pricom na jednej casti je aj dom. A ta cast patri jednej dcere. Ale peniaze z domu sa rozdelia pre 3. Peniaze za pozemok ostanu pre tu jednu osobu (dceru starkej). Ide o to ze nechceme z toho mala este platit tam kam nemusime. Ako to je teda?
Mila123
10.09.13,14:09
ako dlho pozemky (nehnuteľnosti) vlastnil nebožtík? ak dávno, dávno, platí, podľa § 9 ZDP je predaj uvedených zdedených nehnuteľností od dane z príjmu oslobodený
marjankaj
10.09.13,14:10
Pekne si to "vysvetlil":eek:
Ako a kedy tá jedna dcéra prišla k tomu domu?
Ako si "rozdelili" pozemok? Ako je to zapísané v katastri?
Píšeš, že pozemok zdedila jedna osoba. A potom zase napíšeš že celý pozemok zdedili jej tri deti?
:eek: :eek::eek:
peterncr
10.09.13,14:24
nie nie , citaj pozorne, cely pozemok zdedili 3 deti po starkej ! aka jedna osoba? rozdelili si ho na 3 casti ale je jasne ze na jednej bude aj dom , tak peniaze z domu sa rozdelia 3. Tot vse , ale to nieje tak dolezte, otec mi vravi vraj 5 rokov mame cakat s predajom aby sme nemuseli pratit takych 20% dan a 20% taku blbost neviem kam. Chem vediet ako to je co je pravda.
peterncr
10.09.13,14:25
to mila. nebostikcka tam zila dlhe roky neviem ci 50 ci kolko ... a mala v papieroch 3 dedicov ktory zdedili pozemok a nasledne si ho uz rozdelili na 3 casti. atd. to dalej som uz pisal
marjankaj
10.09.13,14:25
Veď si prečítaj po sebe prvú vetu v otázke.:eek:
marjankaj
10.09.13,14:30
Ak babka vlastnila pozemok a aj dom, tak jej tri dcéry zdedili každá 1/3 z pozemku a aj z domu. Ak sa ovšem nedohodli na inom rozdelení.
Pozri sa kto má čo napísaný v katastri. A iba to môže predať a dostať za to zaplatené.
Všetko je od dane oslobodené, nakoľko babka vlastnila nehnuteľnosti určite viac ako 5 rokov.
mareko
10.09.13,14:36
...a tri dedičky sú dcéry nebohej.
luja5
10.09.13,14:44
Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (§ 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov).
Ak teda všetci traja predávajúci zdedili dom po starkej v priamom rade (spoluvlastníkmi domu sú jej deti ako priami dediči) a ich doba spoluvlastníctva spolu s dobou vlastníctva domu u starkej ako poručiteľky prekračuje päť rokov (čo predpokladám), príjem z predaja domu bude oslobodený od dane (a aj od zdravotných odvodov).

Doplnenie:

1. Z komentárov pre mňa vyplýva, že dedičkou bola Tvoja mama ako dcéra Tvojej starkej. Ak teda mama ako priama dedička predá svoju zdedenú 1/3 domu a túto vlastnila rok, bude mať príjem z predaja oslobodený od dane a od zdravotných odvodov, ak jej mama (Tvoja starká) vlastnila dom aspoň štyri roky. V tomto prípade sa k dobe vlastníctva 1/3 domu u mamy pripočíta doba vlastníctva domu u starkej.

2. Ak si Ty zapísaný na liste vlastníctva k domu ako spoluvlastník s podielom 1/3, pričom 1/3 domu si nezískal priamym dedením, ale iným spôsobom od mamy a Ty budeš predávať (zo zadania témy a z komentárov mi to stále nie je jasné), bude sa posudzovať len Tvoja doba vlastníctva 1/3 domu, doba vlastníctva u mamy a u starkej sa k Tvojej dobe vlastníctva nepripočíta. V takom prípade by si pri predaji do piatich rokov od získania svojej časti domu mal podať daňové priznanie a zaplatiť daň + zdravotné odvody. Neplatil by si to však z celej sumy, ktorú by si dostal za predaj, ale len z rozdielu medzi tým, čo by si dostal a Tvojimi výdavkami. Jednoduchšie povedané zo zisku, ktorý by nemusel byť nijako veľký, možno aj nulový, záležalo by od výšky výdavkov v porovnaní so sumou, ktorú by si dostal za predaj. Výdavky, do ktorých by sa Ti zahrnula aj obstarávacia cena Tvojej časti domu podľa toho, akým spôsobom si ju získal – to je osobitná časť, ktorou by malo význam sa zaoberať, len ak by to pripadalo do úvahy.
peterncr
10.09.13,14:49
no mozno to nieje najlepsie napisane ale ten koment neskor to vysvetluje dopodrobna.
A ano tak ako pises v prvej vete. Tak momentalne je.
peterncr
10.09.13,14:59
Pekne napisane, dakujem, asi to aj chapem :-D
Oni zdedili jeden velky pozemok aj s domom priamo, ako pises. A potom si ho delili. Uz bol aj zememerac ci ako sa vola, Pozemok uz je napevno rozdeleny. A az teraz v pondelok idu nieco podpisovat, ja som z toho uz jelen. Ci az teraz dedicke papiere ci co ...Znalen nam ohodnotil dom na nejaku ciasku a z nej sa budeme delit. Preto potrebujem vediet ci cakat 5 rokov ci nie. Lebo ja si radsej pockam ale tí ostatni dvaja sa ponahlaju s predajom.

Ale iste je ze vsetci zili s babkou viac ako 5 rokov (ako sa patri na dceri a syna ...asi tak ) a su priamy dedici, cize by to malo byt v poriadku.
marjankaj
10.09.13,15:11
Je úplne jedno či žili s babkou alebo nie. Dôležité je v ktorom roku to babka nadobudla. A odvtedy sa počíta 5 rokov. Ak to zdedila po prababke, tak sa to počíta od roku keď to nadobudla prababka.(Teda inak ako dedením v priamom rade)

A ak je pozemok rozdelený, tak nemusíte čakať jna iných. Pozemok môžete predať aj samostatne. Teda okrem toho na ktorom je ten dom.
marjankaj
10.09.13,15:15
Ak je pozemok (parcela) rozdelený na tri časti, tak vlastníte každý jednu časť.
Ak však rozdelený nie je, tak vlastníte po 1/3 z každej časti pozemku.
Ako je to rozdelené je zapísané v katastri. Alebo by malo byť.
luja5
10.09.13,15:16
Zjednodušíme to: babka určite vlastnila pozemok a dom viac ako päť rokov, tak jej dcéry a syn môžu predať zdedené po nej bez obavy z dane z príjmu z predaja, lebo ho budú mať oslobodený (nie je dôležité, či s ňou žili a ako dlho). Teda predpokladám, že predávajúcim je Tvoj otec (mama) ako dedič-spoluvlastník, nie Ty - nie je mi celkom jasné, prečo píšeš, že Ty si radšej počkáš:). Ale ak píšeš za otca (mamu) ako syna (dcéru) starkej, tak ok.
marjankaj
10.09.13,15:27
No asi by bolo dobré vysvetliť kto je kto?
Starká bude zrejme babka.
Netuším kto je ten otec(ten čo mu radil)
A netuším kto je peterncr. Že by to bola jedna z tých dcér?

To bude asi úloha pre Sherlocka Holmesa aj s doktorom Watsonom.:rolleyes:
peterncr
10.09.13,15:34
my nechceme predat pozemok, nas (moj) ale teta chce co je jej a je nanom nas spolocny dom ....
peterncr
10.09.13,15:36
pisem ja lebo on mami som dostal ten pozemok a tu cast domu.
marjankaj
10.09.13,15:44
No zachvíľu tam zamontuješ celú dedinu. :eek: Aká teta?:rolleyes:
To vyzerá na celý seriál.
Čo keby si aj odpovedal na otázky?
marjankaj
10.09.13,15:46
Kto si ty? A kto je mama?
marjankaj
10.09.13,15:51
Ak tebe mama ten pozemok DAROVALA, tak musíš s predajom počkať 5 rokov. Inak budeš zdaňovať a aj platiť odvody do zdravotnej poisťovne.
marjankaj
10.09.13,15:52
Teda kŕmiš nás tu báchorkami a podstatné veci uvedieš až keď je skoro po funuse.:eek:
marjankaj
10.09.13,16:01
Ak tomu teda rozumiem, tak ak ten dom teraz predáte, tak ty z tvojho podielu budeš platiť daň 19% plus odvody do zdravotnej poisťovne 14%. Teda tebe zostane iba 67% z vyplatenej sumy. Tvoje tety dostanú 100% z vyplatenej sumy. Vyplatená suma je 1/3 z úradnej ceny.
Tvoj otec má pravdu.
peterncr
10.09.13,16:02
nie , este nic nedala, lebo zase by musela platitt tu dan, ... ok kaslite nato, to podstatne napisala LUJA 5 za co jej dakujem
marjankaj
10.09.13,17:59
Si kompletný?:eek:
Píšeš ako fúka vietor. Raz tak a potom zase naopak.
Mama by neplatila žiadnu daň, lebo ona to zdedila a to je oslobodené. Ak by to však tebe darovala alebo predala, tak ty by si daň platil.
Luja5 to napísala dobre, ale pre teba je to akoby v cudzej reči. Ako keby si spadol z oblakov.
Ale ak zmeníš údaje sedemnásťkrát, tak ti ťažko normálne poradiť.
buchač
11.09.13,06:01
CITUJEM :
peterncr (Včera 17:59) Pekne napisane, dakujem, asi to aj chapem :-D
Oni zdedili jeden velky pozemok aj s domom priamo, ako pises. A potom si ho delili. Uz bol aj zememerac ci ako sa vola, Pozemok uz je napevno rozdeleny. A az teraz v pondelok idu nieco podpisovat, ja som z toho uz jelen. Ci az teraz dedicke papiere ci co ...Znalen nam ohodnotil dom na nejaku ciasku a z nej sa budeme delit. Preto potrebujem vediet ci cakat 5 rokov ci nie. Lebo ja si radsej pockam ale tí ostatni dvaja sa ponahlaju s predajom.

VRAVÍM :
V súvislosti so všetkými komentármi ( pospletanými jak bič a korbáč dokopy ) si myslím ( viem - som presvedčený ) , že nechápeš absolútne nič .

Ale poviem aj svoj názor ....
Ty nesúhlasíš s predajom - nuž dobre . Ibaže , ak nik nebude do domu vrážať tie financie , tak bude chátrať . Ako sa budete spolupodieľať na tých nutných nákladoch ???
Osobne si myslím , že aj po tých piatich rokoch čakania nejak nezarobíš .
Radšej by bolo dobré stanoviť takú sumu , aby bol vlk ( štát a dane ) sýty a aj barani ( dediči ) v poriadku ostali ...
luja5
11.09.13,09:43
Peterncr, doplnila som svoju odpoveď, keďže z Tvojich komentárov pre mňa vyplynulo, že dedičkou bola Tvoja mama a napriek ďalším Tvojim doplneniam mi stále nie je jasné, kto by mal predávať 1/3 domu ako spoluvlastník, kto by si mal deliť peniaze... Nie som si teda ani istá, či si moju pôvodnú odpoveď celkom dobre vysvetľuješ.
marjankaj
11.09.13,10:24
No ja to vidím takto:
Babka mala tri dcéry a tie zdedili dom aj pozemok. Pozemok si rozdelili a dali zapísať na katastri. Jedna z dcér mala pozemok aj s domom. Jej manžel (otec zadávateľa) nemá nič(ten predsa nededil). Teda predávať môže iba zadávateľova matka a nebude platiť žiadne dane. Ale ak to darovala zadávateľovi a aj sa to zapísalo do katastra, tak zadávateľ sa plateniu dane nevyhne. Ale to by zadávateľ musel spolupracovať a ozrejmiť niektoré fakty. Nikto tu nemá čarovnú guľu, aby to všetko vedel.:eek:
luja5
11.09.13,12:01
Marjankaj, len tak btw. - ja som zase tipovala, že babka mala dve dcéry a jedného syna, ak som sa dočítala, že "... vsetci zili s babkou viac ako 5 rokov (ako sa patri na dceri a syna ...asi tak ) a su priamy dedici,...", preto som si zo začiatku myslela, že dedičom mohol byť aj otec petrancr, ešte ma pomýlilo aj to, že "otec vraví", ale vyšlo mi nakoniec z toho, že im vlastne len radí...
marjankaj
12.09.13,13:38
Veď to. Rady sú celkom v poriadku. Len keby sme vedeli presné znenie otázky? A neprezradí ani za svet. Mlčí ako partizán:eek:
Kvaka
12.09.13,14:25
Peter, niekde vyššie píšeš, že ti to mama ešte nedarovala, ako aj to, že babka to vlastnila viac ako 5 rokov, takže príjem z predaja domu budete mať určite oslobodený, tak ako píše luja5 v bode 1.
marjankaj
12.09.13,15:02
Ja sa ho to stále pýtam a furt ništ.:confused:
A on chce predávať. Či počkať s predajom? Teda predávať, čo ešte nemá?
Hlavne, že on to chápe. Ale ako Buchač napísal, chápe TRT.:eek:
Kvaka
12.09.13,15:33
Janko, však to je asi tak, že jemu to mama akože dala, ale nie na papieri. Skôr ako mu to daruje, ten dom predajú, takže zisk z predaja očakáva Peter, aj keď to v skutočnosti predá mama. Preto sa zaujíma o daň z príjmu. Nechce pochopiť, že pri dedení v priamom rade sa "dedia" aj tie roky vlastníctva babky.
luja5
12.09.13,18:26
Kvaka, myslím si, že by to mohlo byť aj tak, ako píšeš.
Mám pocit, že petrovincr to mohol zamotať otec, podľa jedného z komentárov „...otec mi vravi vraj 5 rokov mame cakat s predajom aby sme nemuseli pratit takych 20% dan a 20% taku blbost neviem kam. Chem vediet ako to je co je pravda.". Ťažko povedať, prečo otec vraví petrovincr a nie jeho mame, či otec len niečo niekde započul o 5 rokoch, či otec vie niečo, čo my nie..., tak chcem len dúfať, že zadávateľ otázky sa z tohto celého správne vymotá.