doratova
10.09.13,16:13
Chcem poprosiť o radu. Zistila som, že jeden môj pedagóg vydal knihu so zameraním, ako bola moja záverečná práca na vysokej. Zo zaujímavosti som si ju prešla a zistila som, že pedagóg v tejto svojej knihe použil celé strany mojej práce. Použil parafrázy, citácie a dokonca aj moje vlastné postrehy a názory, ktoré neoznačil zdrojom ale vydáva ich za svoje. Nie je to podobné, je to od slova do slova skopírované a ako píšem, na niektorých stranách je to odsek alebo dva, no niektoré strany sú úplne celé a idú za sebou tak, ako v mojej práci. Dotyčný pedagóg mi bol oponentom, teda moju prácu mal reálne v rukách. V čase môjho štúdia ešte neexistovali licenčné zmluvy. Vzťahuje sa na toto autorský zákon? Ďakujem
misoft
10.09.13,15:41
Ak máš originál, rukopis podľa ktorého dokážeš, že použil tvoje myšlienky, vety, state - môžeš jeho nadriadeným (dekanátu) oznámiť plagiátorstvo!
buchač
10.09.13,16:22
Ja len malé zamyslenie ....

Koľko strán má Tvoja záverečná práca na vysokej ???
...do tých 60 - 80 ???
Pedagóg určite neskopíroval celú prácu ,počítam takým mojím malým odhadom cca 10 .
Argumentuješ tým , že použil parafrázy, citácie , ktoré neoznačil zdrojom ...
Otázka je ale aj to , že či si aj Ty tieto použité zdroje uviedla v tej práci .
Vlastné postrehy je ( samozrejme ) už iná káva ....

Tou ďaľšou kávou a poriadne silnou ( šľahnutá nejakým rumom ) je tá bežná prax plagiátorstva v tých alebo oných sférach ...
Študenti kopírujú , kde sa dá z dôvodu , aby ukončili školu .
Pedagóg kopíruje , aby publikoval ( lebo musí ) a tým pádom si miesto a love udržal ...
Samostatná kapitola ( smutná ) je už to kopírovanie tých prác samotnými najvyššími ( čítaj poslanci , ministri , ....atď ) ...
doratova
10.09.13,17:05
Jasné, ako píšeš, neskopíroval celú moju prácu, iba časť teoretickej časti, pretože gro práce bol výskum. Ale celkovo to činí cca 15 strán z mojej 25 stranovej teórie, čo je myslím dosť. A skopíroval to formou ctrl+c a ctrl+v. Teda odseky, ktoré som označila normálne podľa smernice zdrojom, sú skopírované aj so zdrojom, odseky, ktoré sú moje skopíroval a označil ich za svoje. Veď preto som si to aj všimla, pretože ja som použila autorov, ktorých bežne v knihách nevidno - zahraniční autori, ktorých knihy som si krvopotne zháňala po knižniciach v BA a iných mestách a ktoré som tam normálne uviedla.
doratova
10.09.13,17:05
Áno mám originál, ale skôr ako s vedením by som to rada riešila s daným pedagógom priamo. Len neviem, či sa jedná o plagiátorstvo, resp. to spadá do autorského zákona, alebo nie.
expeeert
10.09.13,19:11
Určite ide o plagiátorstvo. Aspoň pri takom percentuálnom množstve.
Otázka znie čo z toho chceš vyťažiť?
Súd je na dlhé lakte, ale myslím že by nemal byť problém - pozor na termíny vydania, aby si mala istotu že si to mala skôr ako on, lebo sa to ľahko môže obrátiť proti tebe ani nebudeš vedieť ako...
príp. to nejako zmedializovať.
doratova
10.09.13,19:15
jasné, toto viem dokázať. Ja som prácu napísala v 2005 a on to vydal 2009, teda je tam 4 roky rozdiel a hlavne je podpísaný ako oponent práce. Čo chcem vyťažiť? Neviem ani sama, ale som strašne naštvaná. Možno ospravedlnenie? Radia mi, že peniaze, pretože tá kniha bola v predaji (hoci za symbolickú cenu - bola vydaná univerzitou) a daný pedagóg to vydal ako podmienku k získaniu titulu prof.
alaya1
10.09.13,19:16
Plagiat je i jeden stlpec textu, ktory nie je oznaceny zdrojom.
Kde by sme to dosli, zeby este zaverecne prace kopirovali. ja som musela vypotit teraz 120 stran a tiez som mohla v Ameriky kopirnut, len prelozit trebalo. Ak kopiruje student, nepustia ho k obhajobe, ak pedagog, je to v poho..este zarobi. nenechaj to tak, urcite. Isla by som za nim osobne, ziadat vysvcetlenie a mozno aj zverejnila v mediach.
blavaciko
10.09.13,19:18
samozrejme! odporucam sa skontaktovat s advokatom a pozadovat aj nahradu skody, resp. podiel na zisku ;)
Stefan2005
10.09.13,19:22
... docela často vedúci diplomových prác vypíšu také zadania diplomových prác, ktoré sú "poddodávkou" ich rozpracovanej, či budúcej vedeckej práce ... takže netreba sa až tak diviť
alaya1
10.09.13,19:28
Pise zadavatelka, ze pedagog bol oponentom jej diplomovej prace, nie konzultant, ale je to uplne jedno, urcite by so to takto nenechala.
alaya1
10.09.13,19:30
Ja by som to na tvojom mieste oznamila rovno rektorovi univerzity. Nie dekanovi fakulty, ten to ututle a ziadala by som vysvetlenie od rektora.
doratova
10.09.13,19:53
Problém je ten, že ten pedagóg vtedy pôsobil na jednej univerzite a teraz na inej. Tak za kým ísť?
doratova
10.09.13,19:54
Jasné, robia to aj školitelia, ale moja školiteľka vedela, ako som sa nadrela a keď chcela použiť časť z práce, najprv sa spýtala, či smie a v danom príspevku ma označila ako spoluautorku. Toto beriem ako fér jednanie.
doratova
10.09.13,19:57
Veď to, že už som sa pokúšala, ale nenašla som právnika, ktorý by sa touto oblasťou zaoberal :( hľadám ďalej, ale zatiaľ nič moc.
kukučka
10.09.13,20:12
V prvom rade choď za ním a žiadaj nápravu, potom uvidíš. Mal by sa aspoň ospravedlniť.
alaya1
11.09.13,04:51
Predsa za tym rektorom, pod hlavickou ktorej univerzity vydal publikaciu. A nie ist, ziadaj pisomne vysvetlenie, posli rektorovi doporuceny list.
misoft
11.09.13,15:28
Nuž ak nežiadaš peniaze, len zadosťučinenie - oznám to "šéfstvu" (samozrejme podlož dôkazmi!) - ak sa zistí, že časť tvojej práce vydával za svoju - žiadaj, aby mu bol odobratý titul - to bude potom tóčó - i tá kniha bude potom bezcenný paškvil a brak. Utrpí hanbu profesor i univerzita!
doratova
11.09.13,15:39
Dik, skúsim a uvidím, čo mi na to odpovedia.
misoft
12.09.13,17:28
Fér ako fér - to je právne čisté - poskytla si jej súhlas.
Kvaka
11.10.13,09:34
O plagiátorstve pedagógov sa dočítaš tu http://nitra.sme.sk/c/6965908/ucitelka-z-univerzity-v-nitre-ukradla-desat-stran-textu.html
Rieši to fakulta, píšu v článku, že text by mala prešetriť odborná komisia fakulty.