macka11111
11.09.13,08:34
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť...Plánujem ísť v období január za manzelom na misiu...chcela by som poziadat zamestnavatela od neplatene volno...co je mojou povinnostou, aby bolo vsetko v poriadku...dat mu pisomne oznamenie? musim si najprv vycerpat dovolenku a az potom ziadat o neplatene volno? ako je to s odovodmi do SP, ZP? co si budem musiet platit? Je to vela otazok a preto budem vdacna za kompletnu odpoved, co by som mala urobit...dakujem vopred...
ivka70
11.09.13,06:36
Poziadat pisomne zamestnavatela mozes, je ale na nom, ci ti vyhovie.
Pocas neplateneho volna si sama platis zdravotne poistenie.
Co sa tyka cerpania dovolenky, to urcuje zamestnavatel, je teda na nom, ako k nemu pristupi.
veronikasad
11.09.13,06:59
Ak budeš mať nevyčerpanú dovolenku za rok 2013, najskôr by si si mala vyčerpať tú (nástup na dovolenku určuje zamestnávatel). Zamestnávatel ti môže určiť aj nástup na dovolenku za rok 2014, aj keď na ňu ešte nevznikol nárok.

Počas neplateného volna budeš mať prerušené poistenie v soc.poisťovni (môžeš, ale nemusíš sa prihlásiť na toto obdobie ako dobrovolne poistená osoba) a v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel (sama si za toto obdobie zaplatíš zdr.poistenie z min. vymer.základu).
Leske
11.09.13,09:10
Keď máš vyčerpanú dovolenku, tak by si mala vziať neplatené voľno... ale dopredu treba oznámiť zamestnávateľovi alebo sa s ním dohodnúť (dobre by bolo napísať žiadosť o pr. voľno neplatené, dátum kedy si vezmeš neplatené voľno a dôvod). Do soc. poistovni oznámi zamestnávateľ prerušenie zamestnanca (teba) kvôli žiadosti neplateného voľna a tiež do zdrav. poistovni. Ale ako zamestnanec by si sa tam mala dostaviť a zaplatiť zdravotné poistenie za to obdobie, kedy si mala neplatené voľno. Keď si akýkoľvek dôchodca (starobný, invalidný), tak počas neplateného voľna platí do zdrav. poist. štát.
macka11111
11.09.13,09:23
Ďakujem za informáciu, za rok 2013 mám cca ešte 20 dní dovolenky, tak tú vyčerpať a potom sa skúsiť dohodnúť...a je aj stanovená dáka dĺžka, ako dlho sa môže byť na neplatenom voľne?..
veronikasad
11.09.13,09:48
Nie, nie je stanovená dlžka - záleží na dohode medzi zamestnancom a zamestnávatelom.