zuzanamon
11.09.13,11:39
Dobrý deň,

ak sa niekto stretávate s takýmto prípadom, alebo to niekoho zaujíma. Rozpísala som to rozsiahle, neviem či sa Vám to bude chcieť čítať :) Ale ak by mi niekto napísal jeho skúsenosť, postup, alebo názor na môj postup budem mu veľmi vďačná.

Ide o nákup tovaru z Číny (slovenská s.r.o. s IČ DPH v SR)

Tovar bol prostredníctvom daňového zástupcu preclený v Nemecku. Daňový zástupca sa využíva pri týchto prípadoch zrejme kvôli tomu aby sa spoločnosť nemusela registrovať pre DPH v mojom prípade v Nemecku.

Následne nám ho prepravná spoločnosť (má pridelené IČ DPH v SR) prepravila z Nemecka na Slovensko.


Mám takéto doklady:

Proforma faktúru od čínskeho dodávateľa.

Faktúru od čínskeho dodávateľa.

Bill of lading.

Jednu faktúru od prepravnej spoločnosti s prefakturovaním cla.

Druhú faktúru od tej istej prepravnej spoločnosti, kde je vyfakturované poistenie, poplatok za zabezpečenie poistenia, colné odbavenie, námorné prepravné, pozemná preprava v rámci EÚ, pozemná preprava v rámci SR..

Colný doklad (je na ňom uvedené, že ide o fiškálne zastúpenie).

Incoterms - FOB.


Prepravná spoločnosť na druhej faktúre uvádza že poistenie a poplatok za zabezpečenie poistenia je "Service does not subject to VAT". Položky sú uvedené bez DPH.

Na tej istej faktúre k položke námorné prepravné uvádza, že "služba je oslobodená od dane podľa § 47 alebo 48 zákona o DPH. Položka je uvedená bez DPH.

Pri ostatných položkách, teda pri colnom odbavení, pozemnej preprave v rámci EÚ a pozemnej preprave v rámci SR je na faktúre uvedená (vyčíslená) DPH.


Tovar je prepustený do voľného obehu v Nemecku. Ďalej je tovar premiestnený z Nemecka na územie SR. Slovenská s.r.o. (platca DPH) je zastúpená daňovým zástupcom pri dovoze tovaru. Daňový zástupca podá za slovenskú s.r.o. daňové priznanie a súhrnný výkaz v Nemecku (teda myslím, že by to tak malo byť). Slovenská s.r.o. má v SR intrakomunitárne nadobudnutie tovaru podľa § 11 ZDPH a zároveň vzniká daňová povinnosť podľa § 20 ZDPH.



Na daňové účely by mala mať slovenská s.r.o. "Doklad o premiestnení tovaru". Ktorý nahrádza faktúru na účely DPH v tomto prípade. Vznik daňovej povinnosti bude záležať od toho, kedy bude vyhotovený doklad o premiestnení tovaru. Myslím si, že v doklade o premiestnení tovaru by v danom prípade mala byť uvedená hodnota tovaru v eurách rovnaká ako hodnota uvedená (zahrnutá) v súhrnnom výkaze, ktorý podáva splnomocnený daňový zástupca v Nemecku. Teda suma, ktorú ja uvediem pre samozdanenie, by mala byť rovnaká ako suma uvedená v súhrnnom výkaze.


S tým súvisiaci colný doklad obsahuje sumu tovaru (podľa faktúry od číňana) prepočítanú z USD na EUR. Tento tovar je prepočítaný colným kurzom. Ďalej colný doklad obsahuje sumu poistenia, sumu prepravných nákladov (ale iba tej námornej prepravy, ktorú nám fakturovala prepravná spoločnosť bez DPH), prepočítaná z USD na EUR colným kurzom. Tieto 3 sumy predstavujú základ pre výpočet cla.

Na colnom doklade je ešte jedna položka pod názvom "EUSt-Kosten", čo znamená v preklade "DPH pri dovoze náklady" (tejto položke celkom až tak nerozumiem, čo predstavuje).



Informovala som sa aj v prepravnej spoločnosti, kde uviedli, že pre samozdanenie mám použiť sumu z colného dokladu a to súčet nasledovných súm:

Suma, ktorá predstavuje základ pre výpočet cla (teda súčet sumy za tovar, poistenia a námornej prepravy) + sumu cla + sumu "EUSt-Kosten" v eur.



Chápala by som to tak, že túto sumu uvedie daňový zástupca v eur v súhrnnom výkaze v Nemecku a naša spoločnosť túto sumu v eur uvedie v daňovom priznaní (súvisiace samozdanenie) a rovnako táto suma bude na doklade o premiestnení tovaru. Trochu sa ale zamýšľam nad použitím toho colného kurzu (ktorý sa používal pri prepočte na colnom doklade). Ale keďže na doklade o premiestnení tovaru bude uvedená iba suma v eur (ktorý by mal možno vyhotoviť už aj náš daňový zástupca), ten colný kurz by nemusel byť problém.



Takže teraz nejaké moje východisko z tejto situácie.



Fakúru od Číňana prepočítam na eur refer. vým. kurzom vyhláseným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Faktúry od prepravnej spoločnosti sú v eur.

Vzniknuté súvisiace náklady spomínané vyššie zaúčtujem do nákladov (spôsob B účtovania). Teda budú súčasťou obstarávacej ceny.

DPH, ktorú vyčíslila na faktúre prepravná spoločnosť pri sume prepravy v rámci EÚ, v rámci SR + sumu DPH pri sume colného odbavenia uvediem do daňového priznania ako odpočet v tuzemsku.

Pre účely DPH samozdaním v sume ako uvádzam vyššie, podľa colného dokladu.



Ako sa vám pozdáva môj postup? Snažila som sa veľa hľadať, ale k tejto problematike toho veľa nie je. Plus teda aj s podrobnejšími usmerneniami ako pokračovať v tomto prípade.

Vopred ĎAKUJEM.
a_je_to
12.09.13,13:24
Dobrý deň,

ak sa niekto stretávate s takýmto prípadom, alebo to niekoho zaujíma. Rozpísala som to rozsiahle, neviem či sa Vám to bude chcieť čítať Ale ak by mi niekto napísal jeho skúsenosť, postup, alebo názor na môj postup budem mu veľmi vďačná.

Ide o nákup tovaru z Číny (slovenská s.r.o. s IČ DPH v SR)

Tovar bol prostredníctvom daňového zástupcu preclený v Nemecku. Daňový zástupca sa využíva pri týchto prípadoch zrejme kvôli tomu aby sa spoločnosť nemusela registrovať pre DPH v mojom prípade v Nemecku.
Následne nám ho prepravná spoločnosť (má pridelené IČ DPH v SR) prepravila z Nemecka na Slovensko.

Mám takéto doklady:

Proforma faktúru od čínskeho dodávateľa. . 314/221

Faktúru od čínskeho dodávateľa. U spôsobu B 504/321 a 321/314

Bill of lading.

Jednu faktúru od prepravnej spoločnosti s prefakturovaním cla.
Ak ide iba o clo, tak 504/321

Druhú faktúru od tej istej prepravnej spoločnosti, kde je vyfakturované poistenie, poplatok za zabezpečenie poistenia, colné odbavenie, námorné prepravné, pozemná preprava v rámci EÚ, pozemná preprava v rámci SR..
Všetky súvisiace náklady až po colnicu idú na 504/321
Colný doklad (je na ňom uvedené, že ide o fiškálne zastúpenie).
Incoterms - FOB.

Prepravná spoločnosť na druhej faktúre uvádza že poistenie a poplatok za zabezpečenie poistenia je "Service does not subject to VAT". Položky sú uvedené bez DPH.
Áno položky všetkých súvisiacich nákladov od dodávateľov sú bez DPH, okrem tých čo sú fakturované za colnicou, pod IČ SK. . Lebo colnica zoberie všetky tie faktúry, za tovar, prepravu po colnicu, poistné, atď, aj vypočítané clo a všetko to zahrnie do colnej hodnoty tovaru a základu pre DPH. Z toho vypočíta DPH z dovozu, ale tu bude zrejme nasledovať oslobodenie od DPH pri premiestnení. Oslobodené u dodávateľa sú aj všetky služby pri dovoze, vstupujúce do colnej hodnoty tovaru.
Na tej istej faktúre k položke námorné prepravné uvádza, že "služba je oslobodená od dane podľa § 47 alebo 48 zákona o DPH. Položka je uvedená bez DPH. Platí to predchádzajúce

Pri ostatných položkách, teda pri colnom odbavení, pozemnej preprave v rámci EÚ a pozemnej preprave v rámci SR je na faktúre uvedená (vyčíslená) DPH.
Preprava od colnice do SK prepravcom pod IČ SK je s DPH /iného IČ bez, na samozdanenie/ , lebo miesto dodania na Slovensko podľa § 16/1 druhá veta je SK.

Tovar je prepustený do voľného obehu v Nemecku. Ďalej je tovar premiestnený z Nemecka na územie SR. Slovenská s.r.o. (platca DPH) je zastúpená daňovým zástupcom pri dovoze tovaru. Daňový zástupca podá za slovenskú s.r.o. daňové priznanie a súhrnný výkaz v Nemecku (teda myslím, že by to tak malo byť). Slovenská s.r.o. má v SR intrakomunitárne nadobudnutie tovaru podľa § 11 ZDPH a zároveň vzniká daňová povinnosť podľa § 20 ZDPH.
Áno, daňový zástupca má a musí mať registráciu pre DPH aj v DE, aj v SR. Deklaruje na colnici v DE oslobodenie dovážaného tovaru od DPH pre účely premiestnenia do SR. Podá priznanie v DE o premiestnení, aj SV. Slovenský dovozca má povinnosť samozdanenia v SK. Do základu dane musí napočítať všetky zložky obstarania tovaru, ktoré tvoria jeho protihodnotu. Teda aj poistné, prepravné, clo. Doklad o premiestnení tovaru si vyhotoví slovenský dovozca sám, z obstarávacích podkladov. Lebo daňový zástupca nemusí mať kompletný prehľad všetkých zložiek obstarania.

Na daňové účely by mala mať slovenská s.r.o. "Doklad o premiestnení tovaru". Ktorý nahrádza faktúru na účely DPH v tomto prípade. Vznik daňovej povinnosti bude záležať od toho, kedy bude vyhotovený doklad o premiestnení tovaru. Myslím si, že v doklade o premiestnení tovaru by v danom prípade mala byť uvedená hodnota tovaru v eurách rovnaká ako hodnota uvedená (zahrnutá) v súhrnnom výkaze, ktorý podáva splnomocnený daňový zástupca v Nemecku. Teda suma, ktorú ja uvediem pre samozdanenie, by mala byť rovnaká ako suma uvedená v súhrnnom výkaze.
To nie som si istý, či tie sumy musia súhlasiť so SV daňového zástupcu. Závisí, ako daňový zástupca skompletizuje všetky zložky obstarávacej ceny od colnice po sklad dovozcu..

S tým súvisiaci colný doklad obsahuje sumu tovaru (podľa faktúry od číňana) prepočítanú z USD na EUR. Tento tovar je prepočítaný colným kurzom. Ďalej colný doklad obsahuje sumu poistenia, sumu prepravných nákladov (ale iba tej námornej prepravy, ktorú nám fakturovala prepravná spoločnosť bez DPH), prepočítaná z USD na EUR colným kurzom. Tieto 3 sumy predstavujú základ pre výpočet cla.

Na colnom doklade je ešte jedna položka pod názvom "EUSt-Kosten", čo znamená v preklade "DPH pri dovoze náklady" (tejto položke celkom až tak nerozumiem, čo predstavuje).
EUSt-kosten ... to by mohol byť základ dane z dovozu, ak by sa počítala DPH. Ale zrejme tento dovoz bude od DPH oslobodený / tak ako keby bol dovezený do SR napr. z Ukrajiny a pokračoval do DE – podľa § 48, ods.2, písm. g./

Informovala som sa aj v prepravnej spoločnosti, kde uviedli, že pre samozdanenie mám použiť sumu z colného dokladu a to súčet nasledovných súm:
Suma, ktorá predstavuje základ pre výpočet cla (teda súčet sumy za tovar, poistenia a námornej prepravy) + sumu cla + sumu "EUSt-Kosten" v eur.
Nie dobrá rada - colný doklad predstavuje sumu protihodnoty iba po nemeckú colnicu. Ale tovar pokračoval o stovky kilometrov ďalej po sklad dovozcu a obstarávacia cena tovaru narastala ďalej.

Chápala by som to tak, že túto sumu uvedie daňový zástupca v eur v súhrnnom výkaze v Nemecku a naša spoločnosť túto sumu v eur uvedie v daňovom priznaní (súvisiace samozdanenie) a rovnako táto suma bude na doklade o premiestnení tovaru. Trochu sa ale zamýšľam nad použitím toho colného kurzu (ktorý sa používal pri prepočte na colnom doklade). Ale keďže na doklade o premiestnení tovaru bude uvedená iba suma v eur (ktorý by mal možno vyhotoviť už aj náš daňový zástupca), ten colný kurz by nemusel byť problém.
Takže teraz nejaké moje východisko z tejto situácie.
Ak si na začiatku roka neoznámila dańovému úradu, podľa § 26/1, že budeš používať colný kurz, tak ho v svojom účtovníctve nemôžeš používať. Colný orgán ho môže /akoby podľa § 26/2/ a ich výpočet môžeš a musíš prebrať ako výsledok výpočtu cla v konečnej sume. Ale pre zaúčtovanie svojich obstarávacích nákladov v inej mene použiješ referenčný kurz z dátumu dodania tovaru do skladu dovozcu, podľa § 20/2 a § 19/1. K tomuto dátumu by mal byť vyhotovený, alebo prijatý aj doklad o premiestnení. Lebo keby si používala spôsob A, tak suma príjemky na tovar v Eur by sa musela zhodovať so sumou všetkých dokladov o dovoze bez DPH. Žiadne náklady nejdú na iný účet, ako 504 u B, alebo 131 u A spôsobu.

Fakúru od Číňana prepočítam na eur refer. vým. kurzom vyhláseným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Áno
Faktúry od prepravnej spoločnosti sú v eur.
Vzniknuté súvisiace náklady spomínané vyššie zaúčtujem do nákladov (spôsob B účtovania). Teda budú súčasťou obstarávacej ceny.

DPH, ktorú vyčíslila na faktúre prepravná spoločnosť pri sume prepravy v rámci EÚ, v rámci SR + sumu DPH pri sume colného odbavenia uvediem do daňového priznania ako odpočet v tuzemsku.
Pokiaľ bola DPH fakturovaná pod IČ SK, tak ide do odpočtu v priznaní SK - áno.
Pre účely DPH samozdaním v sume ako uvádzam vyššie, podľa colného dokladu.
Ako sa vám pozdáva môj postup? Snažila som sa veľa hľadať, ale k tejto problematike toho veľa nie je. Plus teda aj s podrobnejšími usmerneniami ako pokračovať v tomto prípade.

Vopred ĎAKUJEM.
.
zuzanamon
13.09.13,09:32
Dobrý deň,

ak sa niekto stretávate s takýmto prípadom, alebo to
niekoho zaujíma. Rozpísala som to rozsiahle, neviem či sa Vám to bude
chcieť čítať Ale ak by mi niekto napísal jeho skúsenosť, postup, alebo
názor na môj postup budem mu veľmi vďačná.

Ide o nákup tovaru z Číny (slovenská s.r.o. s IČ DPH v SR)


Tovar bol prostredníctvom daňového zástupcu preclený v Nemecku. Daňový
zástupca sa využíva pri týchto prípadoch zrejme kvôli tomu aby sa
spoločnosť nemusela registrovať pre DPH v mojom prípade v Nemecku.
Následne nám ho prepravná spoločnosť (má pridelené IČ DPH v SR) prepravila z Nemecka na Slovensko.

Mám takéto doklady:

Proforma faktúru od čínskeho dodávateľa. . 314/221 - OK

Faktúru od čínskeho dodávateľa. U spôsobu B 504/321 a 321/314 - OK

Bill of lading.

Jednu faktúru od prepravnej spoločnosti s prefakturovaním cla.
Ak ide iba o clo, tak 504/321 - OK


Druhú faktúru od tej istej prepravnej spoločnosti, kde je vyfakturované
poistenie, poplatok za zabezpečenie poistenia, colné odbavenie, námorné
prepravné, pozemná preprava v rámci EÚ, pozemná preprava v rámci SR..
Všetky súvisiace náklady až po colnicu idú na 504/321 - OK
Colný doklad (je na ňom uvedené, že ide o fiškálne zastúpenie).
Incoterms - FOB.


Prepravná spoločnosť na druhej faktúre uvádza že poistenie a poplatok
za zabezpečenie poistenia je "Service does not subject to VAT". Položky
sú uvedené bez DPH.
Áno položky všetkých súvisiacich nákladov od dodávateľov sú bez DPH, okrem tých čo sú fakturované za colnicou, pod IČ SK. .OK
Lebo colnica zoberie všetky tie faktúry, za tovar, prepravu po
colnicu, poistné, atď, aj vypočítané clo a všetko to zahrnie do colnej
hodnoty tovaru a základu pre DPH. Z toho vypočíta DPH z dovozu, ale tu
bude zrejme nasledovať oslobodenie od DPH pri premiestnení. Oslobodené u
dodávateľa sú aj všetky služby pri dovoze, vstupujúce do colnej hodnoty
tovaru. OK
Na
tej istej faktúre k položke námorné prepravné uvádza, že "služba je
oslobodená od dane podľa § 47 alebo 48 zákona o DPH. Položka je uvedená
bez DPH. Platí to predchádzajúce - OK


Pri ostatných položkách, teda pri colnom odbavení, pozemnej preprave v
rámci EÚ a pozemnej preprave v rámci SR je na faktúre uvedená
(vyčíslená) DPH.
Preprava od colnice do SK
prepravcom pod IČ SK je s DPH /iného IČ bez, na samozdanenie/ , lebo
miesto dodania na Slovensko podľa § 16/1 druhá veta je SK. - (je to s IČ SK, teda s DPH) - OK


Tovar je prepustený do voľného obehu v Nemecku. Ďalej je tovar
premiestnený z Nemecka na územie SR. Slovenská s.r.o. (platca DPH) je
zastúpená daňovým zástupcom pri dovoze tovaru. Daňový zástupca podá za
slovenskú s.r.o. daňové priznanie a súhrnný výkaz v Nemecku (teda
myslím, že by to tak malo byť). Slovenská s.r.o. má v SR
intrakomunitárne nadobudnutie tovaru podľa § 11 ZDPH a zároveň vzniká
daňová povinnosť podľa § 20 ZDPH.
Áno, daňový
zástupca má a musí mať registráciu pre DPH aj v DE, aj v SR. Deklaruje
na colnici v DE oslobodenie dovážaného tovaru od DPH pre účely
premiestnenia do SR. Podá priznanie v DE o premiestnení, aj SV. - OK Slovenský dovozca má povinnosť samozdanenia v SK. - OK
Do základu dane musí napočítať všetky zložky obstarania tovaru, ktoré
tvoria jeho protihodnotu. Teda aj poistné, prepravné, clo. - OK
Doklad o premiestnení tovaru si vyhotoví slovenský dovozca sám, z
obstarávacích podkladov. Lebo daňový zástupca nemusí mať kompletný
prehľad všetkých zložiek obstarania. (Vlastne
v mojom prípade, všetky obstarávacie náklady, ktoré vznikli v
súvislosti s týmto tovarom a budú súčasťou obstarávacej ceny tohto
tovaru, sú iba na dokladoch od spomínanej prepravnej spoločnosti (zabezpečujúca daňového zástupcu). Iné náklady (služba), ktoré by nám poskytovala iná firma v súvislosti s tovarom nevznikli. Plus
súčasťou obstarávacej ceny tohto tovaru budú aj služby, ktoré nám
preprav. spoločnosť vyfakturovala aj s DPH, ale tie ak sa nemýlim nebudú
súčasťou dokladu o premiestnení tovaru. Myslím, že na doklade o
premiestnení tovaru by mali byť iba súvisiace náklady, ktoré spadajú do
samozdanenia. ?? Ja tak
chápem doklad o premiestnení tovaru, že tento doklad akoby nahrádza
faktúru, keďže pre samozdanenie by sa nemohla uplatniť napr. FA z Číny.
Teda dňom vyhotovenia dokladu o premiestnení tovaru vzniká aj daňová
povinnosť (+ nárok na odpočet).

Na daňové účely
by mala mať slovenská s.r.o. "Doklad o premiestnení tovaru". Ktorý
nahrádza faktúru na účely DPH v tomto prípade. Vznik daňovej povinnosti
bude záležať od toho, kedy bude vyhotovený doklad o premiestnení tovaru.
Myslím si, že v doklade o premiestnení tovaru by v danom prípade mala
byť uvedená hodnota tovaru v eurách rovnaká ako hodnota uvedená
(zahrnutá) v súhrnnom výkaze, ktorý podáva splnomocnený daňový zástupca v
Nemecku. Teda suma, ktorú ja uvediem pre samozdanenie, by mala byť
rovnaká ako suma uvedená v súhrnnom výkaze.
To nie som si istý, či tie sumy musia súhlasiť so SV daňového zástupcu. (Nemôže to byť tak, že daňový zástupca uvádza do súhrnného výkazu iba sumy, ktoré sú uvedené aj na colnom doklade?
Teda sumu tovaru, námorné prepravné,poistenie, clo, prípadne to
EUSt-Kosten a tie náklady, ktoré nám vyfakturovala prepravná spoločnosť s
DPH už teda nebudú súčasťou súhrnného výkazu (resp. asi nemôžu, keď tam
vzniká daňová povinnosť v SR) Závisí, ako daňový zástupca skompletizuje všetky zložky obstarávacej ceny od colnice po sklad dovozcu..


S tým súvisiaci colný doklad obsahuje sumu tovaru (podľa faktúry od
číňana) prepočítanú z USD na EUR. Tento tovar je prepočítaný colným
kurzom. Ďalej colný doklad obsahuje sumu poistenia, sumu prepravných
nákladov (ale iba tej námornej prepravy, ktorú nám fakturovala prepravná
spoločnosť bez DPH), prepočítaná z USD na EUR colným kurzom. Tieto 3
sumy predstavujú základ pre výpočet cla.

Na colnom doklade je
ešte jedna položka pod názvom "EUSt-Kosten", čo znamená v preklade "DPH
pri dovoze náklady" (tejto položke celkom až tak nerozumiem, čo
predstavuje).
EUSt-kosten ... to by mohol byť
základ dane z dovozu, ak by sa počítala DPH. Ale zrejme tento dovoz bude
od DPH oslobodený / tak ako keby bol dovezený do SR napr. z Ukrajiny a
pokračoval do DE – podľa § 48, ods.2, písm. g./

Informovala
som sa aj v prepravnej spoločnosti, kde uviedli, že pre samozdanenie
mám použiť sumu z colného dokladu a to súčet nasledovných súm:
Suma,
ktorá predstavuje základ pre výpočet cla (teda súčet sumy za tovar,
poistenia a námornej prepravy) + sumu cla + sumu "EUSt-Kosten" v eur.
Nie
dobrá rada - colný doklad predstavuje sumu protihodnoty iba po nemeckú
colnicu. Ale tovar pokračoval o stovky kilometrov ďalej po sklad dovozcu
a obstarávacia cena tovaru narastala ďalej. (Ale
v tomto prípade by to tak asi mohlo byť, keďže ako som spomínala
vyššie. Iné obstarávacie náklady nevznikli (iba tie, kde je vyčíslená
DPH, ktoré sa do samozdanenia neuvádzajú))

Chápala
by som to tak, že túto sumu uvedie daňový zástupca v eur v súhrnnom
výkaze v Nemecku a naša spoločnosť túto sumu v eur uvedie v daňovom
priznaní (súvisiace samozdanenie) a rovnako táto suma bude na doklade o
premiestnení tovaru. Trochu sa ale zamýšľam nad použitím toho colného
kurzu (ktorý sa používal pri prepočte na colnom doklade). Ale keďže na
doklade o premiestnení tovaru bude uvedená iba suma v eur (ktorý by mal
možno vyhotoviť už aj náš daňový zástupca), ten colný kurz by nemusel
byť problém.
Takže teraz nejaké moje východisko z tejto situácie.
Ak
si na začiatku roka neoznámila dańovému úradu, podľa § 26/1, že budeš
používať colný kurz, tak ho v svojom účtovníctve nemôžeš používať. - OK, ale ja som myslela "použitie" colného kurzu nie pre účely zaúčtovania v účtovníctve (do nákladov, vznik záväzku), ale pre účel DPH, resp. pre sumu samozdanenia.
Len ja stále rozmýšľam nad tým, že ja by som vlastne reálne možno ani
nepoužila (neprepočítavala) colný kurzom, keďže doklad o premiestnení
tovaru by bol v eurách, slúžiaci ako faktúra. A vlastne ja by som
použila už len eurové sumy z colného dokladu. Neviem, či toto moje
zmýšľanie je OK :) Lebo vlastne, keď ja nepoužijem tieto sumy z colného
dokladu a prepočítam sumy z USD na EUR inak, tak už sa to nebude zhodovať vôbec s tým súhrnným výkazom, nie? Colný orgán ho môže /akoby podľa § 26/2/ a ich výpočet môžeš a musíš prebrať ako výsledok výpočtu cla v konečnej sume. - OK

Ale
pre zaúčtovanie svojich obstarávacích nákladov v inej mene použiješ
referenčný kurz z dátumu dodania tovaru do skladu dovozcu, podľa § 20/2 a
§ 19/1. No a ešte tu mám jednu otázku, nie je možné používať aj dodacie podmienky (Incoterms) k určovaniu dátumu uskutočnenia účtovného prípadu? Mne by to pripadalo aj celkom dobré sa podľa toho riadiť. Viem, že asi uskutočnenie účtovného prípadu veľa účtovníkov určuje inak. Napríklad v tomto prípade mám dodaciu podmienku FOB, teda mohla by som sa riadiť podľa dátumu, ktorý je uvedené na doklade Bill of lading. Čo ty na to?
K tomuto dátumu by mal byť vyhotovený, alebo prijatý aj doklad o
premiestnení. Lebo keby si používala spôsob A, tak suma príjemky na
tovar v Eur by sa musela zhodovať so sumou všetkých dokladov o dovoze
bez DPH - (keby použijem spomínané Incoterms, tak by som potom nahodila tovar do príjemky v sume obstarávacích nákladov tiež). Žiadne náklady nejdú na iný účet, ako 504 u B, alebo 131 u A spôsobu. - OK

Fakúru od Číňana prepočítam na eur refer. vým. kurzom vyhláseným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Áno - OK
Faktúry od prepravnej spoločnosti sú v eur.
Vzniknuté súvisiace náklady spomínané vyššie zaúčtujem do nákladov (spôsob B účtovania). Teda budú súčasťou obstarávacej ceny.


DPH, ktorú vyčíslila na faktúre prepravná spoločnosť pri sume prepravy v
rámci EÚ, v rámci SR + sumu DPH pri sume colného odbavenia uvediem do
daňového priznania ako odpočet v tuzemsku.
Pokiaľ bola DPH fakturovaná pod IČ SK, tak ide do odpočtu v priznaní SK - áno.
Pre účely DPH samozdaním v sume ako uvádzam vyššie, podľa colného dokladu.
Ako
sa vám pozdáva môj postup? Snažila som sa veľa hľadať, ale k tejto
problematike toho veľa nie je. Plus teda aj s podrobnejšími usmerneniami
ako pokračovať v tomto prípade.

Vopred ĎAKUJEM.
a_je_to
14.09.13,20:07
Doklad o premiestnení tovaru si vyhotoví slovenský dovozca sám, z
obstarávacích podkladov. Lebo daňový zástupca nemusí mať kompletný prehľad všetkých zložiek obstarania. (Vlastne
v mojom prípade, všetky obstarávacie náklady, ktoré vznikli v
súvislosti s týmto tovarom a budú súčasťou obstarávacej ceny tohto tovaru, sú iba na dokladoch od spomínanej prepravnej spoločnosti (zabezpečujúca daňového zástupcu). Iné náklady (služba), ktoré by nám poskytovala iná firma v súvislosti s tovarom nevznikli. Plus súčasťou obstarávacej ceny tohto tovaru budú aj služby, ktoré nám preprav. spoločnosť vyfakturovala aj s DPH, ale tie ak sa nemýlim nebudú súčasťou dokladu o premiestnení tovaru. Myslím, že na doklade o premiestnení tovaru by mali byť iba súvisiace náklady, ktoré spadajú do samozdanenia. ?? Ja tak
chápem doklad o premiestnení tovaru, že tento doklad akoby nahrádza faktúru, keďže pre samozdanenie by sa nemohla uplatniť napr. FA z Číny. Teda dňom vyhotovenia dokladu o premiestnení tovaru vzniká aj daňová povinnosť (+ nárok na odpočet).
Eh ... vlastne máš pravdu . Ty to máš pred sebou v originál podobe a už dobre premyslené. Ja si to musím vypäto predstavovať a udržať v pozornosti. Tvoj problém som riešil iba cez mikroprestávky v svojej robote. A poslať som to stihol iba tesne pred odchodom. Tovar príjmeš na sklad v cene premiestnenia a samozdanenia a k nemu sa pripočítajú ako ďalšie zložky obstarania základy dane z ostatných faktúr.

Na daňové účely by mala mať slovenská s.r.o. "Doklad o premiestnení tovaru". Ktorý nahrádza faktúru na účely DPH v tomto prípade. Vznik daňovej povinnosti bude záležať od toho, kedy bude vyhotovený doklad o premiestnení tovaru.
Myslím si, že v doklade o premiestnení tovaru by v danom prípade mala byť uvedená hodnota tovaru v eurách rovnaká ako hodnota uvedená (zahrnutá) v súhrnnom výkaze, ktorý podáva splnomocnený daňový zástupca v Nemecku. Teda suma, ktorú ja uvediem pre samozdanenie, by mala byť rovnaká ako suma uvedená v súhrnnom výkaze.
To nie som si istý, či tie sumy musia súhlasiť so SV daňového zástupcu. (Nemôže to byť tak, že daňový zástupca uvádza do súhrnného výkazu iba sumy, ktoré sú uvedené aj na colnom doklade? Teda sumu tovaru, námorné prepravné,poistenie, clo, prípadne to EUSt-Kosten a tie náklady, ktoré nám vyfakturovala prepravná spoločnosť s DPH už teda nebudú súčasťou súhrnného výkazu (resp. asi nemôžu, keď tam vzniká daňová povinnosť v SR) Jasnééé, z už uvedených dôvodov. Zmýlil som si colnú hodnotu s celkovými obstarávacími nákladmi, zmiešal som to dokopy, sorry. Ale aspoň som sa presvedčil, že .... páli ti to prefektne, si dobrá ! Závisí, ako daňový zástupca skompletizuje všetky zložky obstarávacej ceny od colnice po sklad dovozcu..
S tým súvisiaci colný doklad obsahuje sumu tovaru (podľa faktúry od číňana) prepočítanú z USD na EUR. Tento tovar je prepočítaný colným kurzom. Ďalej colný doklad obsahuje sumu poistenia, sumu prepravných nákladov (ale iba tej námornej prepravy, ktorú nám fakturovala prepravná spoločnosť bez DPH), prepočítaná z USD na EUR colným kurzom. Tieto 3 sumy predstavujú základ pre výpočet cla.
Na colnom doklade je
ešte jedna položka pod názvom "EUSt-Kosten", čo znamená v preklade "DPH pri dovoze náklady" (tejto položke celkom až tak nerozumiem, čo predstavuje).EUSt-kosten ... to by mohol byť
základ dane z dovozu, ak by sa počítala DPH. Ale zrejme tento dovoz bude
od DPH oslobodený / tak ako keby bol dovezený do SR napr. z Ukrajiny a
pokračoval do DE – podľa § 48, ods.2, písm. g./

Informovala
som sa aj v prepravnej spoločnosti, kde uviedli, že pre samozdanenie
mám použiť sumu z colného dokladu a to súčet nasledovných súm:
Suma,
ktorá predstavuje základ pre výpočet cla (teda súčet sumy za tovar,
poistenia a námornej prepravy) + sumu cla + sumu "EUSt-Kosten" v eur.
Nie
dobrá rada - colný doklad predstavuje sumu protihodnoty iba po nemeckú
colnicu. Ale tovar pokračoval o stovky kilometrov ďalej po sklad dovozcu
a obstarávacia cena tovaru narastala ďalej. (Ale
v tomto prípade by to tak asi mohlo byť, keďže ako som spomínala
vyššie. Iné obstarávacie náklady nevznikli (iba tie, kde je vyčíslená
DPH, ktoré sa do samozdanenia neuvádzajú)) To isté, čo už bolo červeným

Chápala
by som to tak, že túto sumu uvedie daňový zástupca v eur v súhrnnom
výkaze v Nemecku a naša spoločnosť túto sumu v eur uvedie v daňovom
priznaní (súvisiace samozdanenie) a rovnako táto suma bude na doklade o
premiestnení tovaru. Trochu sa ale zamýšľam nad použitím toho colného
kurzu (ktorý sa používal pri prepočte na colnom doklade). Ale keďže na
doklade o premiestnení tovaru bude uvedená iba suma v eur (ktorý by mal
možno vyhotoviť už aj náš daňový zástupca), ten colný kurz by nemusel
byť problém.
Takže teraz nejaké moje východisko z tejto situácie.
Ak
si na začiatku roka neoznámila dańovému úradu, podľa § 26/1, že budeš
používať colný kurz, tak ho v svojom účtovníctve nemôžeš používať. - OK, ale ja som myslela "použitie" colného kurzu nie pre účely zaúčtovania v účtovníctve (do nákladov, vznik záväzku), ale pre účel DPH, resp. pre sumu samozdanenia.
Len ja stále rozmýšľam nad tým, že ja by som vlastne reálne možno ani
nepoužila (neprepočítavala) colný kurzom, keďže doklad o premiestnení
tovaru by bol v eurách, slúžiaci ako faktúra. A vlastne ja by som
použila už len eurové sumy z colného dokladu. Neviem, či toto moje
zmýšľanie je OK Lebo vlastne, keď ja nepoužijem tieto sumy z colného
dokladu a prepočítam sumy z USD na EUR inak, tak už sa to nebude zhodovať vôbec s tým súhrnným výkazom, nie? Colný orgán ho môže /akoby podľa § 26/2/ a ich výpočet môžeš a musíš prebrať ako výsledok výpočtu cla v konečnej sume. - OK
Z colnej faktúry je podľa mňa použiteľná iba suma vypočítaného cla. A to sa počíta colným kurzom a preberá ako zložka obstarávacej ceny výslednou sumou. Ktoré colník vypočíta podľa svojich pravidiel a zástupca dovozcu ho zrejme zaplatí a prefakturuje dovozcovi. Ak je clo prefakturované vo faktúre zástupcu, tak z colnej faktúry už niet čo prevziať. Colná hodnota tovaru, ako základ pre clo nemusí byť zhodná s cenou, ktorá platí pre teba. A čínsku faktúru podľa toho musíš prepočítať svojím kurzom, resp. tým, ako použil zástupca. Lebo to je prvá zložka ceny, ktorú ti nefakturuje ani colnica, ani zástupca, iba Číňan. Colnica ti fakturuje iba clo, DPH je pri následnom premiestnení oslobodená. A zástupca ti fakturuje colné odbavenie, iné špedičné služby a dopravu od colnice. Tiež neviem, ako zástupca napočítal hodnotu premiestňovaného tovaru. Overil by som si to a ak by to sedelo, tak ju použijem.
pre zaúčtovanie svojich obstarávacích nákladov v inej mene použiješ
referenčný kurz z dátumu dodania tovaru do skladu dovozcu, podľa § 20/2 a
§ 19/1. No a ešte tu mám jednu otázku, nie je možné používať aj dodacie podmienky (Incoterms) k určovaniu dátumu uskutočnenia účtovného prípadu? Mne by to pripadalo aj celkom dobré sa podľa toho riadiť. Viem, že asi uskutočnenie účtovného prípadu veľa účtovníkov určuje inak. Napríklad v tomto prípade mám dodaciu podmienku FOB, teda mohla by som sa riadiť podľa dátumu, ktorý je uvedené na doklade Bill of lading. Čo ty na to? Nemám prehľad, čo je v tých dodacích podmienkach, aký dátum. Ale podľa § 2/1 PÚP dňom účtovného prípadu a podľa § 20/2 ZoDPH dňom daňovej povinnosti je deň dodania tovaru. Aj kurzy sa podľa § 24/1/a ZoÚ aj § 26/1 ZoDPH viažu ku dňu vzniku účtovného prípadu a vzniku daňovej povinnosti., čo je zase deň dodania.
K tomuto dátumu by mal byť vyhotovený, alebo prijatý aj doklad o
premiestnení. Lebo keby si používala spôsob A, tak suma príjemky na
tovar v Eur by sa musela zhodovať so sumou všetkých dokladov o dovoze
bez DPH - (keby použijem spomínané Incoterms, tak by som potom nahodila tovar do príjemky v sume obstarávacích nákladov tiež). Žiadne náklady nejdú na iný účet, ako 504 u B, alebo 131 u A spôsobu. - OK

Fakúru od Číňana prepočítam na eur refer. vým. kurzom vyhláseným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Áno - OK
Faktúry od prepravnej spoločnosti sú v eur.
Vzniknuté súvisiace náklady spomínané vyššie zaúčtujem do nákladov (spôsob B účtovania). Teda budú súčasťou obstarávacej ceny.

Vlastne si si problém vyriešila sama, iba si ho potrebovala pred niekým prejednať a obhájiť. Čo sa ti so cťou podarilo .... gratulujem, fakt si dobrá. Zdá sa, že to nemá chybu. Aj keď § 22/1,2 a 6 hovorí, že základom dane je všetko, tak faktúry so samostatnou DPH do samozdanenia nemôžu patriť.
zuzanamon
16.09.13,16:53
Z colnej faktúry je podľa mňa použiteľná iba suma vypočítaného cla. A to sa počíta colným kurzom a preberá ako zložka obstarávacej ceny výslednou sumou. Ktoré colník vypočíta podľa svojich pravidiel a zástupca dovozcu ho zrejme zaplatí a prefakturuje dovozcovi. Ak je clo prefakturované vo faktúre zástupcu, tak z colnej faktúry už niet čo prevziať. Colná hodnota tovaru, ako základ pre clo nemusí byť zhodná s cenou, ktorá platí pre teba. A čínsku faktúru podľa toho musíš prepočítať svojím kurzom, resp. tým, ako použil zástupca. Lebo to je prvá zložka ceny, ktorú ti nefakturuje ani colnica, ani zástupca, iba Číňan. Colnica ti fakturuje iba clo, DPH je pri následnom premiestnení oslobodená. A zástupca ti fakturuje colné odbavenie, iné špedičné služby a dopravu od colnice. Tiež neviem, ako zástupca napočítal hodnotu premiestňovaného tovaru. Overil by som si to a ak by to sedelo, tak ju použijem.
Ok, skúsim sa ešte pomrviť na internete a čo to pohľadať a ešte to overieť možno u prepravnej spoločnosti.
Vlastne si si problém vyriešila sama, iba si ho potrebovala pred niekým prejednať a obhájiť. Čo sa ti so cťou podarilo .... gratulujem, fakt si dobrá.:) Zdá sa, že to nemá chybu. Aj keď § 22/1,2 a 6 hovorí, že základom dane je všetko, tak faktúry so samostatnou DPH do samozdanenia nemôžu patriť.
A_je_to ďakujem ti, že si sa aspoň ty zapojil do tejto témy. Ďakujem aj za pochvalu..ale je to tak zamotané..až je to možno jednoduché :) ale aj tak si ňou úplne istá v mojom postupe :rolleyes:
nadezdac
21.11.13,06:38
zaujímavé články do debaty:

http://www.enoviny.sk/print.phtml?cid=52019

+

Ak rakúska spoločnosť zastupovala pri preclení tovaru uskutočnenom v Rakúsku a určenom pre slovenskú spoločnosť ako dovozcu tovaru z Číny a z toho dôvodu zaplatila za ňu clo vyrubené colným orgánom v Rakúsku, teda uskutočnila platbu v mene a na účet slovenskej firmy, potom na základe faktúry jej len preúčtovala výšku cla. Takáto refakturácia cla nepredstavuje dodanie služby, nie je predmetom DPH podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov, nevzniká preto ani povinnosť samozdanenia. Tiež z obsahu uvedenej faktúry zrejme vyplýva, že rakúska firma žiada od slovenskej spoločnosti zaplatenie cla a nie úhradu za poskytnutú službu.

V prípade, ak by rakúska firma poskytla službu slovenskej spoločnosti súvisiacu s dovozom tovaru, potom by táto služba bola oslobodená od DPH podľa § 48 ods. 8 zákona o DPH za podmienky, že by bola zahrnutá do základu dane pri dovoze tovaru (podľa § 24 by mala byť do základu dane dovážaného tovaru zahrnutá), t. j. ani v takomto prípade by slovenskej spoločnosti nevznikla povinnosť platiť DPH v SR.

Poznámka redakcie:
§ 2 ods. 1 písm. b) zákona č. 222/2004 Z. z. zákona o DPH
§ 48 ods. 8 zákona o DPH
§ 24 zákona o DPH
a_je_to
21.11.13,22:47
Refakturáciu cla nemožno zamieňať s fakturáciou služby pri pokračovaní tovaru od colnice do SR, ani s fakturáciou služieb pri dovoze. Clo je náklad, súvisiaci s nadobudnutím podľa § 11/6 a do samozdanenia ide. Vybavenie dovozu na colnici môže byť súčasťou colnej hodnoty tovaru a do samozdanenia tiež nejde, to je pravda. Ale do samozdanenia ide celá colná hodnota, čo iné by tam malo ísť ? Keď základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu ? Čo sa odpustilo pri dani z dovozu, musí byť dodanené pri samozdanení v krajine spotreby. Úľavy niet, aby bolo jasné. Oslobodenia tohto typu platia pre vývoz, ale nie pre dovoz. Služby od colnice do miesta určenia v SR od daňového zástupcu pri dovoze nie sú súčasťou samozdanenia, lebo musia byť samostatným základom slovenskej DPH, ktorú fakturuje rakúsky zástupca pod svojím IČ SK /inak by nemohol byť zástupcom/.