dodo5
17.03.06,08:10
Ahojte, mohli by ste mi poradiť ako je to s telefónom ? Mám pevnú linku aj mobil ale nemám ich napísaných na živnosť. Môžem si ich dať do nákladov ?
alušik
17.03.06,07:16
Mohol by si si dať časť do nákladov firmy, ak ich využívaš aj na podnikanie. Akú presnú výšku - to si musíš určiť sám, či to bude 20%, 30% alebo 50%. Ty vieš, koľko zhruba pretelefonuješ firemne. Najlepšie by bolo, keby si toto určené percento vydokladoval. Napríklad tak, že si dáš urobiť výpis hovorov za určité obdobie a v ňom zvýrazníš firemné hovory a potom prepočítaš, koľko Ti tvoria percent z celkovej sumy za telefón. Viem, že je to pracné, ale raz budeš musieť daňovákom zdôvodniť prečo si dávaš do nákladov práve také percento, aké dávaš.;)
Judita 27
17.03.06,07:40
a ešte by som dodala, že si telefón, aspoň ten mobilný prihlás na podnikanie a na budúce obdobie máš po probléme.:o
Julča
17.03.06,07:45
Ahojte, mohli by ste mi poradiť ako je to s telefónom ? Mám pevnú linku aj mobil ale nemám ich napísaných na živnosť. Môžem si ich dať do nákladov ?
Ja by som si na tvojom mieste dala telefóny prehlásiť na živnosť a na IČO. Tie faktúry čo máš doteraz už nechaj tak, ale celé by som ich do nákladov nedávala, tak ako povedala alušik, daj si % alebo môžeš ak máš výpis hovorov vybrať hovory, ktoré si mal súkromne a zbytok dať do nákladov. Je to dosť pracné. Mne to vyhovuje lebo mám minumum hovorov súkromných / sú to asi 3 čísla a len tie vyjmem/.Ak by si chcel aby to všetko bolo O.K. mal by si z nákladov vybrať aj alikvótnu čiastku z paušálnej čiastky za pevnú linku.