ccokoladecka
11.09.13,16:02
dobrý deň,
chcem sa spýtať na to, v akej výške zraziť daň, ak mám každý mesiac faktúru v CZK vo výške 10000 CZK /kurz 25,8/ = 387,60 za dlhodobý prenájom vozidla z českej spoločnosti, účtovanie faktúry je v EUR.
518/321 348,84 €
518/342 38,76 €
Faktúru uhrádzam dodávateľovi z CZK účtu v českých korunách pri kurze 25,6 a pri úhrade vzniká kurzový rozdiel. T.j. zdaniteľný príjem uhradený v prospech daňovníka, ktorý sa má uviesť v oznámení a z ktorého sa má vypočítať zrážková daň je v českých korunách a zaúčtovaný:
321/221 351,57 €
10% zrážková daň vychádza 39,06 €
ale na 342 mám zaúčtovanú pri účtovaní faktúry 38,76 €

Mňa zaujíma, či zaplatím zrážkovú daň 38,76 €, čo si myslím, alebo 39,06 € a rozdiel ako vyrovnám na účte 342?

Neviem, či už to veľmi pletiem, ale nie je mi to jasné.
Tweety
11.09.13,14:21
Na DÚ platíš 10% z uhradenej sumy, teda z 351,57€.
ccokoladecka
11.09.13,14:29
a rozdiel na 342 zúčtujem ako kurzový potom?
ccokoladecka
17.09.13,07:08
ešte sa spýtam pri faktúre za správu domény z ČR takisto zrážam daň? ide o službu podľa par. 16, odst. 1c)?
giti2
18.02.14,11:10
Dobrý deň, taktiež ma zaujíma odpoveď na Vašu otázku.
Konkrétne, či za správu domény z ČR zrážam daň. Ide od službu podľa § 16, ods. 1c) ?
ccokoladecka
19.02.14,14:19
nezráža sa daň, mám to potvrdené z DRSR a aj od daňového poradcu, že ide o §16, ods. 1 a). Moja otázka na dopyt bola: Faktúra za správu a servis domén (správa slovenských domén), je možné toto považovať za príjmy podľa §16 ods. 1 c)? Ak áno tak materská spoločnosť nemá zriadenú stálu prevádzkareň v SR ? vyplýva z toho, že sa zrážková daň neodvádza, keďže medzi SR a ČR je uzatvorená zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?
a vyjadrenie z DRSR je: V súlade s článkom 7 ods. 1 zmluvy zisky českého podniku podliehajú zdaneniu len v tomto štáte, ak podnik nevykonáva svoju činnosť v SR prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá sa tam nachádza. Ak podnik vykonáva svoju činnosť takýmto spôsobom, môžu byť zisky podniku zdanené v SR, ale iba v takom rozsahu, v akom ich možno pripočítať tejto stálej prevádzkarni.

Podľa článku 5 ods. 3 písm. b) zmluvy výraz stála prevádzkareň rovnako zahŕňa aj poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb českým podnikom alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území SR počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.

Ak nie sú splnené uvedené podmienky, stála prevádzkareň českej spoločnosti na území SR nevzniká a príjmy dosiahnuté poskytovaním služieb na území SR sa na tomto území nezdania.