Dadenka
17.03.06,09:10
Ahojte poradaci,

vedel by mi prosim niekto poradit, ako znie presna definicia cenin - co vsetko zahrna tento pojem? V ktorom zakone by som si to mohla nastudovat?
Dakujem
Dada
17.03.06,08:13
Ceniny = poštové známky, stravné lístky, kolky, telefónne karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Za ceniny možno považovať iba veci, ktoré boli obstarané za odplatu a ktoré majú určenú hodnotu, ktorá sa použitím spotrebúva.
Tatiana
17.03.06,08:16
Ahojte poradaci,

vedel by mi prosim niekto poradit, ako znie presna definicia cenin - co vsetko zahrna tento pojem? V ktorom zakone by som si to mohla nastudovat?
DakujemNa účte 213 - Ceniny sa účtuje stav a pohyb cenín pred ich vydaním do užívania, napríklad poštové známky, stravné lístky, kolky, telefónne karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Ceniny zverené zamestnancom alebo spoločníkom na použitie na vopred stanovené účely, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom - Je to paragraf 47 - Postupy účtovania.
Dadenka
17.03.06,08:18
Ak spoločnosť vytlačí poukážky, ktoré zmluvný partneri môžu iba na jej prevádzkach vymeniť za tovar , jedná sa o ceniny?
Tatiana
17.03.06,08:21
Ak spoločnosť vytlačí poukážky, ktoré zmluvný partneri môžu iba na jej prevádzkach vymeniť za tovar , jedná sa o ceniny?
Je to cenina.
Dadenka
17.03.06,08:32
Ďakujeme za rýchlu odpoveď, ale máme ešte jednu otázku. Táto poukážka je určite cenina pre našich obchodných partnerov ktorí ju získali za odplatu, ale pre nás ako vystavovateľov poukážok je to taktiež cenina????
ondrejvla
17.03.06,12:59
Ďakujeme za rýchlu odpoveď, ale máme ešte jednu otázku. Táto poukážka je určite cenina pre našich obchodných partnerov ktorí ju získali za odplatu, ale pre nás ako vystavovateľov poukážok je to taktiež cenina????

Pre teba je to prísne zúčtovateľné tlačivo, vedieš ho v podsúvahovej evidencii.
Ferko
17.01.07,18:18
Ahojte!
Aj ja sa pripájam k Dadenke s otázkou, kde to je napísané. V akom zákone, lebo výklad pojmu poznám, ale je to niekde oficiálne napísané v zákone??? Potrebovala by som to súrne, prosím, ak niekto vie k akom zákone to hľadať, napíšte na poradu.
mudroš
03.02.07,17:32
Pre teba je to prísne zúčtovateľné tlačivo, vedieš ho v podsúvahovej evidencii.

Vidím, že odpovedal účtovník zo "starej školy". Aj ja si pamätám na prísne zúčtovateľné tlačivá. Aj v postupoch účtovania sú spomínané, ale nemyslím si, že takéto poukážky sú "podstatné na posúdenie majetkovej situácie ÚJ alebo jej ekonomických zdrojov". Tým nechcem povedať, že sa s takýmito poukážkami nemá nakladať opatrne. nevidím však dôvod o nich účtovať na podsúvahe.
Kým ich nevydám obchodným partnerom, nevzniká mi žiadny záväzok a to, že som si ich dal vytlačiť, nie je majetok. Ani podmienený.
Ja by som účtoval ich výdaj. Zaúčtoval by som to asi
315/325 výdaj
211, 221 / 315 úhrada za pukážky
325 / 604 platba poukážkopu