mates3000
11.09.13,19:28
Zdravím všetkých poraďákov. Potreboval by som radu. Od septembra som nastúpil na externé večerné 2-ročné štúdium, kde si chcem urobiť maturitu. Keďže mi pracovná doba trvá do 14:45hod a štúdium začína 14:10hod a potrebujem samozrejme čas na cestu do školy, som chcel od zamestnávateľa, aby mi umožnil opustiť pracovisko o 14:00hod. On povedal, že to nieje možné, iba na úkor dovolenky, že mi bude každý deň na štúdium krátiť dovolenku o 0:45min čo mi ročne vychádza na 28,8 dní dovolenky ročne pri troch dňoch štúdia týždenne. Viacerí známi mi poradili, vraj je takéto štúdium zo zákona nedotknutelné a zamestnávateľ mi musí umožniť sa vzdelávať a vyhradiť mi čas na štúdium podľa potreby. Viete mi niekto poradiť podľa akého zákona sa mám brániť voči zamestnávateľovi, ktorý mi nechce vyjsť v ústrety??? So zamestnávateľom sa nedá dohodnúť. Ďakujem za všetky rady a návrhy.
ivka70
11.09.13,17:36
Pokial ta na studium nevysle priamo zamestnavatwl, tak ta vobec nemusi pustat skor z prace a vyjst ti v ustrety.
Studium chces ty a zamestnavatela vobec nemusi zaujimat, co robis mimo prac. casu. Ma ale narok na to, aby si cely prac. cas tak ako ho mas definovany, riadne odpracoval.

Kazdopadne dovolenka sa cerpat 0:45 min 3 dni v tyzdni ... to by zamestnavatel tiez mohol vediet.

Do uvahy pripada jedine dohoda ...skus napr. navrhnut, ze budes chodit do prace skor ...aby si mohol skor odist. Alebo poziadat o skratenie tyzdenneho prac casu ... so skratenim suvisi ale aj skratenie mzdy ... no hladaj kompromis prijatelny pre zamestnavatela ...
Ak sa nedohodnete, mozes na studium zabudnut alebo zmenit zamestnavatela.

P.S.: vecerne studium, ktore zacina o 14,10 sa snad ani vecernym nazvat neda ...