mato82
12.09.13,01:14
chcel by som sa poradit ohladne domu v Anglicku. Na strope v izbach je namontovany sadrokarton na drevenej konstrucii. Chcel by som to nejako zateplit od povaly + vytvorit skladovaci priestor na povale. Plan mam asi takyto: medzi tramy sadrokartonovej konstrukcie vlozim izolaciu (vatu) kedze tramy maju 7cm tak 7cm vata. Potom priecne namontujem novu konstrukciu z nejakeho podobneho profilu ako je sadrokartonova konstrukcia na nejakych 50-60cm od seba a ulozim dalsiu vrstvu vaty. Ako podlahu by som pouzil 18mm perodrazkovu OSB dosku. Neviem ci treba pouzit aj nejaku foliu a kam ju vobec dat (ci pod OSB dosku alebo na sadrokarton). Pod stresnou krytinou je nejaka folia. Tazko povedat ci paropriepustna alebo paronepriepustna alebo aka vobec. Zajtra skusim zavolat do firmy ktora dom stavala co je to zac. Za pripadne rady vopred dakujem!
bodliak
12.09.13,04:55
Čo sa fólií týka, tak medzi obytný priestor a vatu ide parozábrana, (parotesná nepriepustná fólia), aby sa pary nedostávali do izolácie a nekondenzovali tam.
Medzi vatu a vonkajší pristor sa dáva paropriepustná fólia, aby vlhkosť, ktorá sa tam aj tak nejak dostane, mohla uniknúť.

OSB - hrúbka záleží aj od rozostupu trámov, na ktorých leží a od požadovanej nosnosti. 18mm pri rozostupe do 60 cm je na uskladnovanie vecí (škatule a pod.) vhodné, ale nebude to nato, aby si tade moc chodil.

Pod krytinou býva poistná hydroizolácia.
Ľubomír
12.09.13,06:18
a hlavne vo večne upršanom, teda vlhkom anglicku
mato82
12.09.13,06:49
hmm znie to rozumne, akurat mi nejde do hlavy, ze ked dam parotesnu foliu medzi obytny priestor a izolaciu, kam potom para pojde? Nebude vlhnut sadrokarton na strope?
Z toho vlhkeho prostredia mam aj ja mindraky. Nechcem spravit nejaku hlupost, aby som sa neskor nepasoval s plesnami a pod.
RZ Projekt
12.09.13,08:17
Para resp. vlhkost si najde cestu v smere mensieho difuzneho odporu, cize cez steny a samozrejme treba vetrat. Parozabrana tam sluzi nato, aby tepelna izolacia nenavlhla, inak by prestala plnit ucel alebo jej ucinnost by sa zmensila.
bodliak
12.09.13,08:39
Sadrokarton bude vlhnúť rovnako, ako všetko ostatné v miestnosti. Keby si nevetral, zatuchne...
Vlhkosť si cestu nájde, ale ak by si ju hľadala cez minerálnu vatu, príde po bod, v ktorom bude teplota rosného bodu a tam začne kondenzovať na kvapôčky. No a vlhká izolácia neizoluje.