Halipasa
12.09.13,11:55
Ako mám potom rozumieť § 109 ods. 2 Zákonníka práce, že dovolenka sa zamestnancovi NEKRÁTI .....za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa §166 ods.1. ???

Z toho by mi potom vyplývalo, že ak zamestnankyňa odpracovala v kalendárnom roku aspoň 60 dní (t.j. aj čerpanie MD sa započítava do tejto doby) a v tento rok neskončí PP, potom má nárok na celú dovolenku za kalendárny rok (§101 ZP), bez ohľadu na to, či po MD má rodičovskú alebo nie.
Je to tak?
Nejak mi to nedáva logiku, keď čítam Zákonník práce, tak mi to takto vychádza. Môžete mi pomôcť?

Vďaka.
avalik
12.09.13,10:09
rodicovska dovolenka v § 109 ods. 2 je len v zmysle "materskej dovolenky" pre muza v rovnakom rozsahu ako keby ju cerpala zena - nie rodicovska dovolenka zeny ... po uplynuti casu MD, dalej moze zena aj muz cerpat rovnako "rodicovsku dovolenku" - za tuto sa ale dovolenka krati, ak su splnene podmienky

§ 109
Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu

a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.

§ 166

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
Xanti
12.09.13,10:14
A čomu nerozumieš, treba si prečítať aj § 166 odst. 2) a súbežne aj § 109 odst. 1 písmeno b)

V tom §166 ods.1) sa píše o materskej dovolene v rozsahu 34,37 alebo 43 týždnov.
V tom § 109 ods. 1písmeno b) sa píše o krátení dovolenky z dôvodu rodičovskej dovolenky podla § 166 odst. 2) a tam sa píše o RD do 6 roku veku dieťaťa.
Halipasa
12.09.13,10:24
Jasnéééé. Ďakujem.....kto zle číta, tak mu treba. :-)
vdaka.
Xanti
12.09.13,10:25
Rado sa stalo. Ale pravda človek sa zamotá v tom. :)