maaato
12.09.13,15:45
Zdravi Vas,
chcem sa spytat k podnikaniu, teraz mi to vychadza tak,ze asi budem musiet prerusit podnikanie, nakolko nebude praca asi od oktobra 2013 do marca 2014. v aprili by som opät zacal. Viem ze sa moze prerusit podnikanie na pol roka, ale neviem ci sa moze potom obnovit cinnost aj skor. Co vsetko by som si musel vybavit ohladom toho..
Dakujem
mondes
12.09.13,13:51
Prerušiť živnosť môžeš minimálne na pol roka. Skôr ako po polroku ju nemôžeš otvoriť. Ale ak vieš, že určite nebudeš mať v zime prácu, tak môžeš prerušiť žvnosť a ak by sa náhodou nejaká práca objavila skôr, ako o polroka, tak v tom prípade môžeš tú prerušenú živnosť zrušiť a otvoriť si novú. Ale to už za poplatok. Ak ju prerušíš na živnostenskom, tak zájdi aj na SP a ZP ohľadom prerušenia platenia odvodov. A na DU musíš vrátiť tú kartičku. Ale pozor, ZP si budeš musieť platiť ako samoplatiteľ.
maaato
12.09.13,18:40
dik za odpoved, ale este sa chcem spytat, ked som teraz platcom DPH, budem nim aj ked si obnovim po tom preruseni pol roka podnikanie?alebo uz nebudem platcom dph?
mondes
12.09.13,19:21
Ak ste platiteľ DPH, je potrebné ešte pred samotným ukončením podnikania požiadať príslušný daňový úrad o zrušenie registrácie platiteľa DPH. Následne Vám bude určené posledné zdaňovacie obdobie – po uplynutí tohto obdobia, prestávate byť platiteľom DPH. Tu vzniká povinnosť vrátiť osvedčenie o registrácii platiteľa DPH v lehote do 10 dní.
Po obnovení živnosti už nebudete platcom DPH, ale dobrovoľne sa môžte registrovať. Prvý rok budete mesačným platcom a potom podľa obratu, ktorý nesmie presiahnuť sumu 100 000 eur môžte prejsť aj na kvartálneho.

Po obnovení živnosti – nahlásiť obnovenie na všetkých príslušných inštitúciách – daňový úrad, sociálna a zdravotná poisťovňa – najneskôr do 8 dní.

Platenie odvodov po obnovení živnosti:
Odvody po obnovení živnosti začne SZČO opätovne platiť v takej výške, v akej si ich vypočítala podľa posledného daňového priznania.
maaato
26.09.13,19:37
Zdravim,
chcem sa spytat, teraz by som mal ist na PN asi na 3-4 mesiace, co musim a co nemusim platit?respektive aj nieco dostanem?
veronikasad
26.09.13,19:38
Si povinným platitelom odvodov do SP ako SZČO ? Ak ano, máš uhradené všetko poistné v SP ?
surfinka
26.09.13,19:50
takže keď platím odvod SP 210 a ZP 66 a preruším živnosť na pol roka, počas tohto polroka neplaítim nič??? a potom ked obnovím tak tie isté odvody?
veronikasad
26.09.13,19:55
Do 30.6,2014 (po obnovení živnosti) - platíš odvody v terajšej výške. Od 1.7.2014 z príjmu roku 2013.
Počas prerušenej živnosti - ak budeš evidovaný na UP, neplatíš žiadne odvody. Ak evidovaný ani zamestnaný nebudeš, platíš odvody do zdr.poisťovneako samoplatitel z minimálneho vymeriavacieho základu.
marjankaj
26.09.13,19:58
mondes:
A na základe čoho má najprv požiadať o zrušenie registrácie DPH?
O zrušenie registrácie predsa žiada z dôvodu prerušenia(ukončenia)živnosti.
Alebo si myslíš, že mu zrušia registráciu DPH a on si to potom rozmyslí a bude ďalej podnikať?
§81/2
veronikasad
26.09.13,20:02
A už máme z tých odpovedí riadny guľáš ...
maaato
26.09.13,20:19
hej mam zaplatene vsetko
veronikasad
26.09.13,20:22
Odvody do SP počas PN-ky neplatíš - nezabudni však uhradiť pomernú časť v lehote splatnosti, ak PN-ka vznikla v priebehu mesiaca. Lebo ak budeš mať nedoplatok viac ako 5 € - nemocenské ti nevyplatia.

ZP - za prvý mesiac doporučujem uhradiť a potom vyžiadať vrátenie preplatku. Po výplate nemocenského si vyžiadať zo SP potvrdenie o výplate nemocenského - v ďalších mesiacoch preddavky na ZP platiť nemusíš. Po skončení PN odovzdať v ZP ďalšie potvrdenie o dobe trvania PN.
marjankaj
26.09.13,20:37
Veronika:
Ale Richard tvrdil, že takto to bude viac prehľadné. :confused:
Moja SRO
27.09.13,12:20
Minimálne na 6 mesiacov, maximálne na 3 roky. Obnoviť ju môžeš najskôr po 6 mesiacoch, skôr nie.