Richard
04.10.04,09:15
Ahojte, všimol som si, že rôzne počítate nárok na pomernú časť dovolenky.
Pridávam preto anketu a som zvedavý, čo prevláda .-)

Znenie zákona §102 Zákonníka práce
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Keďže voľakedy bolo iné ustanovenia o takomto "krátení" dovolenky, zaužívali sa rôzne metódy ku ktorým sa dokonca hlásia aj niektoré súčasné "komentáre" Zákonníka práce.

Ako voľbu som dal:
Ak nastúpi zamestnanec do pracovného pomeru 5. dňa mesiaca
- nárok na pomernú časť dovolenky neuznám, pretože pracovný pomer netrval celý kalendárny mesiac
- nárok na PČD uznám, pretože odpracoval u nás väčšiu časť mesiaca
- nárok na PČD uznávam/neuznám podľa dohody s bývalým zamestnávateľom
Luba2
04.10.04,10:41
Podľa súčasnej legislatívy by som zamestnancovi nepriznala nárok na pomernú časť dovolenky za daný mesiac - nakoľko celý kalendárny mesiac neodpracoval na základe toho istého pracovného pomeru.
Nika
04.10.04,12:45
Ak mu v prechádzajúcom zamestnaní skončil PP 4. deň v tom istom mesiaci tak by som mu priznala pomernú časť dovolenky.
Luba
04.10.04,19:41
Riešila by som to presne ako Nika, ale je možné, že ten výklad ZP, kde som to takto čítala, bol chybný. Dúfam, že na záver ankety bude aj správne riešenie.
bedur
08.05.11,12:03
Ak základnú podmienku zamestnanec splní a pracovný pomer u zamestnávateľa, u ktorého vykonával prácu aspoň 60 dní, netrval nepretržite celý kalendárny rok, napr. nastúpi do pracovného pomeru v priebehu kalendárneho roka, vznikne zamestnancovi nárok na pomernú časť dovolenky za príslušný kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Z tohoto nám vyplýva, že ak zamestnannec nastúpi do zamestnania hoci aj 2. dňa v mesiaci a odpracuje 60 dní, nemá nárok na dovolenku za celý kalndárny mesiac.
Príklad: Zamestnanec nastúpil do zamestnania dňa 02.01.2010, má 25 rokov, pracoval nepretržite do 31.12.2010. Nárok na dovolenku je: 20 dní/12 mesiacov x 11 mesiacov= 18 dní.
Mám to písomne overené z Inšpektorátu práce Bratislava - JUDr. Svitková
Preto si treba dávať pozor na pracovné zmluvy, aby vám nedali termín nástupu napr. 2.1., 2.5.
Budete mať problémy s poisťovňami, budete musieť deň sviatku doplatiť a stratíte nárok na dovolenku za celý mesiac (január, príp. máj)!
Toto všetko mám z vlastnej skúsenosti, čierne na bielom.