karacenka
13.09.13,07:16
zdravím, chcela by som sa opýtať, čo v prípade keď NKÚ vytkne obci, že si neoprávnene dalo do nákladov , to čo malo ísť do odpisov?(bolo to aj v správe z kontroly NKÚ) Výsledok obce bol teda neprávom strata. Takže aj neprávom budú odpisovať stratu. Po oprave účtovníctva na základe správy NKÚ by obec mala zisk. ( V tej správe bolo viac chýb v účtovaní) . Hodila som si to len tak na šmirák a podľa mojích prepočtov by obci vyšiel malý zisk a nie strata niekoľko tisíc eur. Podávajú aj obce opravné daňové priznania?? Odpočítavajú aj obce stratu ?? Resp. čo s tým?? POdľa mňa aj pre nich platí zákon o účtovníctve a do 30 dní od zistenia chyby mali urobiť opravu , no účtovníčky tvrdia, že im starosta nekázal spraviť opravné DP. Podľa mňa je to postavené na hlavu, veď pracovníčka OCÚ má cca 25 ročnú prax, tak by nemala čakať na príkaz starostu, ale sama má vedieť ako má postupovať. Sama by mala vedieť, že chyby sa musia opraviťpodľa zákona o účtovníctve. Nemám skúsenosti s účtovaním obcí, robím len sro a szčo, ale obec ide brať úver a do banky dáva tie skreslené nepravdivé údaje. Prosím, poradiť, ako opraviť chyby v účtovaní na základe správy z NKÚ.
promont maja
13.09.13,05:47
... podávali daňové priznanie? ... pozri si tlačivko, hlavne záhlavie = máš tam uvedené podľa ktorého zákona to celé podanie bolo ... a zákon o účtovníctve platí aj pre obce ... = takže majú povinnosť pri zvýšení daňovej povinnosti, resp. pri znížení straty podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmu právnických osôb ...

... aj keď na margo účtovníčok, ak sú zamestnané, musím dodať, že majú povinnosť držať sa príkazu nadriadeného, takže zodpovednosť nesie v tomto prípade nadriadený ...
promont maja
13.09.13,06:00
§ 41 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane. Rovnako nemusí podať daňové priznanie daňovník, ak má príjmy len podľa § 13 ods. 2 písm. a) a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
karacenka
13.09.13,07:23
Takže v podstate môžu účtovať ako chcú, keď majú len príjmy oslobodené od dane? Ale veď potom dávajú na tie všetky úrady skreslené výsledky? Nemusia vôbec opravovať Súvahu ani VZS ?? To mi vôbec nepasuje, že nemusia nič opravovať. Veď neprávom vykázali niekoľkotisícovú stratu a pritom by mali mať zisk.
promont maja
13.09.13,08:28
... noo ... účtovnú závierku ( súvahu, výsledovku, poznámky) sú povinní doručiť daňovému úradu ... takže ak je dôvod na opravu ( ... spomínaš NKÚ ...) a účtovanie je o pravdivom a vernom obraze o účtovaných skutočnostiach = tak oprava je povinnosťou účtovnej jednotky ...

... a ak hovoríme o opravách chýb minulých období, tak to je iná vec ... nakoľko sú dve možnosti, a jednou z nich je opravu vykonať v tomto zdaňovacom období, ak ide o nevýznamnú položku napr. v porovnaní s obratom na predmetnom účte, či voči hospodárskemu výsledku = zadefinovanie, čo je nevýznamná chyba je na účtovnej jednotke, ktorú si musí vedieť aj obhájiť, ak by došlo k jej obhajobe napr. pri daňovej či inej kontrole ...

... noo ... osobne si nemyslím, žeby pochybili účtovníci, či obec, a to tak, ako hovoríš: " že si účtujú ako chcú" ... majú daný rozpočet, ktorý podlieha kontrolám, napr. zo strany zastupiteľstva, kontrolóra obce, či nadriadeného orgánu, ktorý im finančné prostriedky "schvaľuje" a zasiela na bankový účet obce = takže kontrola, myslím si, že dobrá ... a na konci účtovného obdobia jeho plnenie musí byť riadne zdokladované, účtovné a aj iné doklady zverejnené na webstránke obce ... a hlavne rozpočet nesmie byť prekročený ... jednoducho v rozpočte sú kapitoly, ktorých čerpanie je dané a tie je potrebné ich do "nitky" čerpať ... ak by sa tak nestalo, hrozí, že na budúce obdobie finančné prostriedky nabehnú v iných čislach, a to v nižších ... ak obec prostriedky nevyčerpala tak, ako bolo schválené... takže aj celkom dobre tomu rozumiem konaniu starostu, že sa rozhodol, tak ako sa rozhodol: že za obec nepodal dodatočné daňové priznanie, nakoľko akú-takú oporu v litere zákona má ... a rozhodnutie o zodpovednosti sa túto vec vzal na seba ... pretože sa chcel vyhnúť prípadným zmenám, a ich obhajobe pri schvaľovaní nového rozpočtu u nadriadeného orgánu ... napr. ... ale toto je len môj osobný názor a zhodnotenie situácie .. a toto hovorím aj napriek tomu, že ak by som bola na mieste starostu, predsa by som asi šla cestou opätovného otvorenia účtovných kníh, následne k vykonaniu opravy účtovania minulého účtovného obdobia, ak by to, pravda, bolo ešte možné, t. j. ak by ešte nebola schválená účtovná závierka za minulý rok = a na záver je poctivé uviesť aj to, že iba v tomto prípade dôjde ku zmenám v riadkoch povinných výkazov, t. j. súvahy, výkazu zisku a strát, a poznámok ...

... a opravné daňové priznania je možné podať iba do lehoty na podanie riadneho daňového priznania = toto uvádzam preto, aby to bolo správne poňaté ... a to hlavne pre tých, ktorí to po nás môžu čítať ...

... a čo sa týka nesprávneho zaradenia v rámci odpisovania, či nákladovosti ... tak o tomto sa vedú, aj tu na porade rozsiahle debaty, kedy, čo a za akých okolností je odpisovaným majetkom ... a kedy nie .. a je to jedna z najčastejších otázok na školeniach ...