pjort
13.09.13,13:05
Dobrý deň,

Minulý mesiac v čase, keď som nebol doma, tlak vody vytrhol prívodnú hadicu do kotla, ktorý je súčasťou môjho bytu – bývame v paneláku, každý byt má svoj kotol. Kotol je nový, pravidelne prehliadaný o čom je aj záznam. Vytieklo 6 kubíkov vody, a zatopilo kompletne môj byt a najmä susedov a spoločné priestory.

Môj byt a susedia budú riešení z domovej poistky. Ale čo spoločné priestory? Mám v Unione poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. Vzťahuje sa na to aj poškodenie spoločných priestorov?

Tam ide o obrovské škody – totiž bývame v nadstavbe. Staviteľ nechal pod mojím bytom pôvodnú strechu a 70 cm dutinu, potom je môj byt. Do tejto dutiny sa vyliala voda. O tomto priestore sme netušili. Iniciatívna suseda (ani sa jej nečudujem) po mesiaci kvapkania vody zavolala staviteľovi a ten dal z priestoru odčerpať vodu. A teraz sa rieši vzniknutá faktúra na 2000 Eur. Ja som to neobjednával. Z domovej poisťovne to nikto predtým nebol nafotiť, neexistuje o tom záznam z obhliadky. V domovej poisťovni o tom nechcú ani počuť. Z mojej poisťovne nevedia, niečo likvidátor vravel o výluke. Ako je to vôbec s týmto typom poistenia? Vzťahuje sa aj na poškodenie nebytových priestorov v paneláku? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.