zdendo
17.03.06,09:04
Ahojte poradaci.
Manzelka predala v roku 2005 svoj podiel na nehnutelnosti/zahrada/ a mame dilemu ci to zdanit alebo nie.

Cele to bolo takto:
1. Manzelkyn stary otec zomrel v roku 1991
Po nom zdedil nehnutelnost na zaklade protokolu o dedicstve manzelkyn otec.
2. Jej otec zomrel v roku 2002
Az pri dedicskom konani po jej otcovi sa prislo na to, ze nemal nehnutelnost zapisanu na seba v katastri.
Aby mohlo prist k dedicskemu konaniu po jej otcovi, tak sme museli zabezpecit vklad do katastra najskor na jej otca.
Az ked bol list vlastnictva vydany na jej otca tak sme pristupili k dedicskemu konaniu po jej otcovi.


V Zakone o dani z prijmu 595/2003 §9 pism.c je napisane ze:

Od dane je oslobodeny prijem
c) z predaja nehnutelnosti nadobudnutej dedenim (postupnym dedenim) v priamom rade alebo niektorym z manzelov, ak uplynie aspon 5 rokov odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukazatelne do vlastnictva alebo spoluvlastnictva porucitela...

Ked som sa na danovom urade pytal ci sa to ma zdanit a co znamena preukazatelne dve pracovnicky mi nevedeli povedat.
Dalsia mi povedala ze sa to musi zdanit, lebo preukazatelne nadobudnutie je az vklad do katastra a nie protokol o dedicstve/to sa nikde neuvadza/.
Dalsia mi povedala, ze sa mam pozriet do Občianskeho zakonnika.
V Občianskom zakonniku §460 je uvedene : Dedicstvo sa nadobuda smrtou poruciteľa.

Rozumiem tomu tak, ze podla uvedenych § by sa z toho predaja nemala platit dan z prijmu, lebo uz jej otec nadobudol dedicstvo/nehnutelnost/ podla §460 Obcianskeho zakonnika smrtou porucitela a to v roku 1991. Takze lehota 5 rokov by bola dodrzana.

Nemate s takymto pripadom skusenost?
Je to divne ze 4 pracovnicky DU nevedia dat jasnu odpoved.

Dik moc

zdendo