Poradime
13.09.13,19:08
Dobrý deň,

máme vo firme vo vlastníctve nehnuteľnosť, ktorú sme kúpili za účelom ďalšieho predaja pred niekoľkými rokmi. Medzičasom sme si už uplatnili odpočet DPH z kúpnej ceny v plnej výške. Teraz však zvažujeme, že by sme ju prenajímali krátkodobo, kým sa ju nepodarí predať.

Ak by sme prenajímali fyzickým osobám, ak tomu dobre rozumiem podľa zákona o DPH § 38, ods.3 by to bol podnájom oslobodený od dane, keďže nehnuteľnosť nie je hotel ani chata ani iné ubytovacie zariadenie. Aký by to malo dopad na už uplatnený odpočet DPH? Účtovnička mi navrhovala prenájom právnickej osobe s tým, že by sme dobrovoľne DPH potom platili.

Je nejaký rozdiel medzi krátkodobým a dlhodobým ubytovaním a ubytovacími službami z daňového pohľadu?

Ospravedlňujem sa, nerozumiem celkom tejto problematike.
marjankaj
13.09.13,17:11
Podľa akého zákona máte tú informáciu?
Tweety
13.09.13,17:24
Ak máte prenájom v činnosti podnikania, tak môžete prenajímať komukoľvek, PO, FO živnostníkom, FO obyvateľom, družstsvám.....
srska
13.09.13,17:39
+ štátnym subjektom :-))
Tweety
13.09.13,17:41
tie sú tam v bodkách
srska
13.09.13,17:45
ozaj, aj "komukoľvek" je tam
Tweety
13.09.13,17:55
no, to je bližšie rozpísané, chi,chi,
Katy a R
13.09.13,18:11
-.. aj DU ??;)
Mila123
13.09.13,18:12
štátna správa najlepšie platí.......tak tým smerom by som odporúčala....
Tweety
13.09.13,18:22
no samozrejme, že môže predaj aj DÚ, veď to je tiež štátna správa, a hneď môže urobiť aj daňovú kontrolu, či dobre nakúpil.
Poradime
13.09.13,18:50
od účtovničky, ale v súvislosti s tým odpočtom DPH ako som to pridal k otázke.
marjankaj
13.09.13,19:05
Píšeš, že podľa zákona. Tak uveď paragraf.
Mária27
14.09.13,10:39
alebo vymeň učtovníčku :)
Zita5
14.09.13,11:13
Ja si skôr myslím, že zadávateľ neporozumel problematike a skreslene to uvádza, ale samozrejme môžem sa mýliť .
Zita5
14.09.13,11:15
Doplňujúce otázky - Vy ste tou s.r.o. ?Nehnuteľnosť je v majetku s.r.o. ? Ste platiteľom DPH ? Medzi Vaše predmety živnosti patria aj oslobodené činnosti ?Ak áno tak aké ? Skutočne ste to správne pochopili od účtovníčky ?
sito
14.09.13,14:24
Nó, ja si myslím, že môže, každý kto nehnuteľnosť má, môže, má čo. Komu?

Ale finančnú časť? Nechám účtovníčkam, aj z Nitry, nie len. Tiež na to zákony sú ...

Vraj, sa vyznaj, poznaj svoj prah. A kto ti pravdu povie, keď zákony sú na ... a na ... a ty budeš ... na konci, za tebou, len vrah.

Klikni na poradu, tu! Tu prekroč prah, krok do neznáma ...

Radu dajú ti tu ...

A však, to sa vie, že každá vláda národu, hovno, V???é, donesie.
Antonia Jendrišáková
15.09.13,04:46
Krátkodobé ubytovanie je podnájom na dobu kratšiu ako tri mesiace. Nie je osobodené od DPH. Fakturácia podnájmu musí byť s DPH. Dlhodobý podnájom, ak prenajímaš na dlhšie obdobie zdaniteľnej osobe t.j. PO alebo podnikateľovi, môžeš sa rozhodnúť, že prenájom bude osobodený od DPH. Prenajímateľ bude uplatňovať DPH krátenú na vstupe koeficientom. Požiadaš DÚ o schválenie výšky koeficientu od 1 do smerom dole.
Na konci rok vypočítaš skutočný ročný koeficient a upravíš sumu DPH. Budeš DPH doplácať do rozpočtu alebo zvýšiš odpočítanú DPH budeš žiadať o vrátenie DPH z rozpočtu. Požiadaj o koeficient 1. Na konci roka budeš DPH doplácať, ale Ty budeš mať čas si poriadne doštudovať ZoDPH. Pozri si § 38 ods. 3 až 6 ZoDPH.
Johanka
16.09.13,10:57
Zákon o DPH § 38
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Poradime
23.09.13,19:21
Veď to práve...
Keby som rozumel problematike, spýtal by som sa konkrétne na paragrafy.
Poradime
23.09.13,19:28
Áno, my sme s.r.o., platiteľ DPH a nehnuteľnosť je v majetku spoločnosti, nemáme oslobodené činnosti v predmete živnosti.
Pravdu povediac vôbec som nepochopil účtovničku, riešime iné veci a táto nehnuteľnosť bola tak bokom, no chceme ju využiť, aby nestála ladom.
marjankaj
23.09.13,19:38
marjankaj
23.09.13,19:45
tak teda konkrétne.
Žiadny § občianskeho zákonníka(ani paragrafy ostatných zákonov) to nezakazujú.
Chceš ich naozaj všetky vymenovať?:eek: