James98
13.09.13,21:20
Dobrý deň,
tento rok končím magisterské štúdium politológie (na Bc. stupni som študoval sociológiu). Zaujímala by ma možnosť štúdia filozofie na Phd. stupni, v rámci príbuznosti odborov. Je politológia akceptovaná ako príbuzný odbor filozofie? Je možné po jej ukončení pokračovať v štúdiu filozofie? Ďakujem
Mila123
14.09.13,06:55
si si pomýlil adresu, my nie sme študijné oddelenie Tvojej VŠ.......
Janiela
14.09.13,07:21
ja len takú otázku: ako sa dá vedecky pracovať v odbore politológia a napr. pomocou dizertačnej práce poukázať na prínos pre dajme tomu ľudstvo, podnik, čo sa tam dá skúmať, merať a pod?????
Snáď PhD len preto, aby mohol dotyčný učiť ďalej práve na tej škole, kde sám vyštudoval.
Jednoznačne, ako povedala Mila123 - pýtať sa na študijnom, alebo si poriadne pozrieť webovú stránku a tam zistiť, či vôbec škola má akreditáciu na tretí stupeň v danom odbore.

tu si pozri v zozname:

http://www.minedu.sk/vysoke-skoly-v-sr/
alaya1
14.09.13,07:38
3.stupen VS studia sa nemusi zhodovat s 2.Mgr.stupnom. Staci si prezrier ponukane odbory a prihlasit sa bud na internu, ci externu formu studia.Neznamena to vsak, ze uchadzac je automaticky prijaty.

FF PU "Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je absolvovanie študijného
programu druhého stupňa. Uchádzač sa prihlasuje na tlačive Prihláška na doktorandské
štúdium ŠEVT 49 400 2 s požadovanými prílohami, ktoré posiela na Útvar pre vedu,
umeleckú činnosť a doktorandské štúdium FF PU v Prešove. Výpis výsledkov magisterského
štúdia sa prikladá vo forme dodatku k diplomu (v takomto prípade nie je potrebné vypisovať
tabuľku Výpis výsledkov magisterského štúdia na s. 2 v prihláške)."

Takze nie je nutne, aby sa odbory na 2.,a 3 st. VS zhodovali.

P.S. Suseda na 2.st TU- strojarina, 3.st. PhD- masmedialna komunikacia- uci masmedialnu. Studovala ako interny doktorant.
avalik
14.09.13,07:38
Filozofia je zaradená do skupiny humanitné vedy a umenie.
Sociológia a politológia sú zaradené do skupiny sociálne, ekonomické a právne vedy.

Filozofia sa v III. stupni neštuduje, ponúkané sú len systematická filozofia a dejiny filozofie - kompetentnú odpoveď dostaneš od škôl, ktoré toto vzdelanie poskytujú.

Ale neviem si predstaviť ako by si v rámci denného štúdia vykonával pedagogickú činnosť v odbore, ktorý si neštudoval.

ref: http://www.minedu.sk/sustava-studijnych-odborov-sr/
alaya1
14.09.13,08:03
po ukonceni PhD. nemusi ostat ucit na tej skole, ktoru studoval.
Janiela
14.09.13,08:35
súhlasím, mám kolegyne, ktoré neučia po ukončení 3. stupňa, len si neviem predstaviť žiadny iný prínos z uvedeného odboru, je to môj názor :-)
alaya1
14.09.13,08:53
niekde sa to vyzaduje pri pracovnom zaradeni,ale myslela som to tak, ze moze ucit aj na nejakej uplne inej skole, dokonca uz s PhD. ucia aj na strednych skolach. Inak mas pravdu, ze je to podmienka pre kvalifikacny a vedecky rast na pozicii ucitela VS.
James98
14.09.13,10:31
Ja viem, že sa Filozofia neštuduje - ale nepokladal som za dôležité spomenúť, že mojim cieľom je Systematická filozofia. Aj teraz sa venujem, v rámci diplomovej práce, politickej filozofii. Nie je problémom vyučovať sociálnu či politickú filozofiu - alebo základy politológie, sociológie, psychológie alebo antropológie - ktoré sa rovnako vyučujú aj na filozofických odboroch...
James98
14.09.13,10:48
Heh, odporúčam viac čítať a teda ísť priamo k zdroju:)... Politológia, z hľadiska politickej filozofie sa prekrýva najmä s Filozofiou Morálnou. V tomto kontexte - ak si odmyslíme napr. ústavné inžinierstvo, klasické volebné analýzy a trendy a pod. - ostáva nám široké spektrum oblastí, ktorými sa dá priamo zaoberať. Napr. Globálne politické usporiadanie, praktický dopad rozporu Sociálnych a Libertariánskych ideológii, Snaha o širšiu a hlbšiu demokratizáciu spoločnosti a pod. Je toho veľa. Okrem toho som však študoval aj Sociológiu, chvíľku Antropológiu, po celý čas som sa zaoberal aj štúdiom Obecnej a Kognitívnej psychológie a samozrejme Filozofiou, ktorá môže mať tiež široký praktický význam - najmä v oblasti Kognitívnych vied ale aj v Bioetike a pod...
Janiela
15.09.13,03:31
k P.S. u nás na ekonomickej na tretí stupeň došli študovať strojári a dokonca tiež ako denní :-(
niekedy rozmýšľam, o čom to celé je, stále však chcem veriť, že školstvo nie je až tak "kdesi",ale asi ????