babs
17.03.06,09:08
ahojte všetci,
potrebovala by som poradiť ohľadne podielových fondov. Ku konci roku 2005 nám podielové fondy čosi zarobili. my sme s tou sumou výnosov však nič nespravili nechali sme ju vo fondoch ďalej. otázka je či tieto výnosy zdaňovať alebo nie?? ten stav sa neustále mení a môže byť že už v januári hodnota výnosov klesne..zdaňuje sa to až keby sme si tie výnosy vybrali alebo jednoducho vždy?? ďakujem
bea
17.03.06,08:12
Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.
babs
17.03.06,08:13
ďakujem bea a nájdem to v nejakom konkrétnom paragrafe?? :)
babs
17.03.06,08:20
účtovala som to - obstaranie 043 // 221
- zaradenie 063 // 043
- výnosy 063 // 665
neviem či je to správne..je tam výnosový účet a keďže sa to zdaňuje ako bea písala až pri predaji neviete niekto ako by to správne malo byť? ďakujem
babs
17.03.06,08:51
namiesto účtu 665 by to asi mal byť účet 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov?? prosím potvrdím mi toto niekto?? :)
anina
18.03.06,13:58
Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.
Dcera si dala nejake uspory do akcioveho podieloveho fondu, v banke ju informovali, ze ak po predaji peniaze nevytiahne v plnej hodnote a necha ich na ich ucte , tak ten vynos /rozdiel za co nakupila a predla/nezdanuje , je to pravda? Nerada by som, aby mala v buducnosti s tym nejaky problem.
Marína
18.03.06,22:52
Prečítajte si, prosím, aj túto tému.

http://www.porada.sk/t21923-podielove-listy-a-dan-z-prijmu.html
Civa
21.03.06,15:04
Ja mam tento isty problem, nakup podielovych listov v s.r.o.. Zauctovala som ho tak ako uviedla babs, ale práve dnes som isla znova otvarať uctovnictvo, lebo som si neni ista tym uctovanim. Zneistela som pri rozhovore s Ing. Cenigovou, nevedela mi vsak povedat presne uctovanie, lebo podielovymi listami sa podrobne nezaoberala. Neviem zhodnotit, ci ide o cenny papier, pri ktorom mame alebo nemame podiel na majetku firmy. Ak mame, samozrejme, ze ide o 043, ale ak nemame, mal by to byť majetkovy cenny papier obstarany za ucelom obchodovania a potom malo by ist o 251 a aj zmena realnej hodnoty sa bude uctovat cez 251/664 a uz sa zdanuje. Kiez by sa teraz niekto, kto mi jednoznacne povie zaver, ozval! Uz nie je vela casu a nerada by som nezdanila nieco, co sa ma a zas naopak. Diky!
Civa
21.03.06,15:56
Bola by som rada, keby si ma presvedcila nejakym paragrafom alebo niecim, o co by som sa mohla opriet, aby som mohla dobre spavat po odovzdani Priznania. Vies, u mna ide o pravnicku osobu... Ak mas cas a chut, skus mi este poradit. Dakujem. Civa
accad
21.03.06,19:17
DUPP č.1/2006 rozoberá tému finančný majetok-autorkou je Ing.Kaletová, ktorá publikovala aj postupy účtovania.
Ja účtujem o podielových listoch v podielovom fonde TAM AAF. Podľa dostupných informácii som si zaradila tieto podielove listy medzi cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na podiel majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku podľa štatútu podielového fondu. Mám ich zaúčtované v obstarávacej cene na 063.
každý rok dostaneme výpis o dividendách, ktoré sú priamo zdaňované daňou zrážkou správcovskou spoločnosťou a opäť reinvestované.
Tieto dividendy zaúčtujem 063/665 a daň 341/063
K 31.12. dostaneme stavový výpis o počte podielov v určitej hodnote v SKK a kedže je tento podielový fond v USD tak je tam uvedená hodnota v cudzej mene a prepočítací kurz. K 31.12 upravím ich hodnotu oproti stavu v účtovníctve a to porovnaním ich výšky na účte 063 s ich hodnotou na stavovom výpise a zníženie hodnoty podielových listov účtujem
tvorbou opravnej položky 414/096
ak som v minulých rokoch tvorila opravnú položku a hodnota podielových listov je vyššia tak účtujem čiastočné alebo úplne zrušenie opravnej položky k podielovým listom 096/414
zostatok účtu 063 upravený o zostatok účtu 096 sa rovná hodnote podielových listov podľa výpisu k 31.12.
Dúfam, že som to správne pochopila a o tom už niekoľko rokov aj správne účtujem.
susi28
22.03.06,15:43
Chcela by som sa opýtať:

tá daň, ktorú zrazí správca podielového fondu pri reinvestovaní dividendy sa považuje za daň vybranú zrážkou podľa § 43 a uvádza sa ako preddavok na daň na riadku 830 v DP PO /podobne ako napr. daň z úroku na vkladovom účte/?
tomaskr
18.04.06,08:42
Výnos z podielových fondov máš, až keď ich predáš. Vtedy sa porovnáva, za čo si ich kúpila a za čo predala a v tom roku je prípadný výnos zdaňovaný.

Chcem sa opytat...
- V roku 2005 som vlozil 600 000,-Sk do podieloveho fondu
- jan 2006 som mal na ucte 640 000,-Sk
- feb 2006 vyberam 620 000,-Sk, 20 000,- som nechal na ucte
- v roku 2007 chcem vybrat zostatok cize 20 000,-Sk
V tomto pripade som neprekrocil 5 nasobok min. je to v poriadku, nemusim podavat danove priznanie?
Ing.Dana
28.03.07,18:51
DUPP č.1/2006 rozoberá tému finančný majetok-autorkou je Ing.Kaletová, ktorá publikovala aj postupy účtovania.
Ja účtujem o podielových listoch v podielovom fonde TAM AAF. Podľa dostupných informácii som si zaradila tieto podielove listy medzi cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na podiel majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku podľa štatútu podielového fondu. Mám ich zaúčtované v obstarávacej cene na 063.
každý rok dostaneme výpis o dividendách, ktoré sú priamo zdaňované daňou zrážkou správcovskou spoločnosťou a opäť reinvestované.
Tieto dividendy zaúčtujem 063/665 a daň 341/063
K 31.12. dostaneme stavový výpis o počte podielov v určitej hodnote v SKK a kedže je tento podielový fond v USD tak je tam uvedená hodnota v cudzej mene a prepočítací kurz. K 31.12 upravím ich hodnotu oproti stavu v účtovníctve a to porovnaním ich výšky na účte 063 s ich hodnotou na stavovom výpise a zníženie hodnoty podielových listov účtujem
tvorbou opravnej položky 414/096
ak som v minulých rokoch tvorila opravnú položku a hodnota podielových listov je vyššia tak účtujem čiastočné alebo úplne zrušenie opravnej položky k podielovým listom 096/414
zostatok účtu 063 upravený o zostatok účtu 096 sa rovná hodnote podielových listov podľa výpisu k 31.12.
Dúfam, že som to správne pochopila a o tom už niekoľko rokov aj správne účtujem.

Doporučujem pozri si stránku www.ceniga.sk, kde Ing. Cenigová uvádza rôzne pomôcky, inventúrne súpisy, a poznámky zo svojich prednášok. Nájdeš tam správne účtovanie podielových fondov, rôzne príklady, ktoré rozoberala a prednášala na školení minulé leto v Piešťanoch. Treba si pozrieť účtovanie v triede 0-finančný majetok. Ja som to musela tento rok preúčtovať, nakoľko nám invest. spoločnosť zvýšenie hodnoty PL nezdaňuje zrážkovou daňou. Ale našťastie som to v r. 2005 zdanila, preto išlo čisto len o technickú záležitosť.
Prajem veľa šťastia v bludisku informácií všetkým Poraďákom!