Zdenka
27.05.04,12:34
Naša akciová spoločnosť vlastní akcie v inej obchodnej spoločnosti. Predstavenstvo našej a.s.rozhodlo o finančnom vklade do základného imania obchodnej spoločnosti, a v ktorej je akcionárom.

Poradí mi niekto, ako správne zaúčtovať túto operáciu ? Vopred ďakujem.
Johanka
07.06.05,09:46
Má niekto skúsenosť zo znižovaním základného imania akciovej spoločnosti ?
balala
07.06.05,13:22
Ahoj,

pokiaľ idete vkladať finančné prostriedky do základného imania spoločnosti, to znamená, že ak je to akciová spoločnosť, na oplátku by ste mali obdržať akcie, ak som to správne pochopila. V tom prípade je dôležité, koľko tých akcií kúpite, lebo pokiaľ ste akcionárom, rozlišuje sa, či máte vplyv podstatný alebo rozhodujúci. Obdržanie takýchto kmeňových akcií sa účtuje ako zvýšenie na MD na účtoch účtovej skupiny 06, nemám tu teraz účtovú osnovu, ale my máme akcie s vplyvom podstatným a mám ich na účte 062. A zúčtovať to môžeš 062/221 alebo 062/379 a potom 379/221. Len neviem, či som to celé dobre pochopila...
balala
07.06.05,13:24
Ahoj,
o čo sa presne jedná? Ja síce nemám skúsenosti z praxe ale na výške sme sa učili milión tisíc spôsobov, ako a prečo sa znižuje základné imanie akciovky. Tak ak by si ešte potrebovala pomoc, mohla by som sa doma mrknúť do múdrej knižky alebo si to prípadne doniesť do práce a niečo ti popísať. Len napíš, čo presne potrebuješ. Ak budem vedieť pomôcť, tak pomôžem, len vravím, že to nebudú skúsenosti z praxe...
Johanka
07.06.05,16:03
Ja s tým nemám ani teoretickú skúsenosť, pozerala som do Obch.zákonníka, tam nič moc nie je . Ide asi o toto : aké sú spôsoby zníženia ZI, čo sa deje s vkladmi zakladateľov v prípade zníženia ZI ? To sú otázky, ktoré ma v súvislosti s týmto napadli, možno je toho viac ... Vopred ďakujem.
Jana Acsová
07.06.05,16:36
Naša akciová spoločnosť vlastní akcie v inej obchodnej spoločnosti. Predstavenstvo našej a.s.rozhodlo o finančnom vklade do základného imania obchodnej spoločnosti, a v ktorej je akcionárom.

Poradí mi niekto, ako správne zaúčtovať túto operáciu ? Vopred ďakujem.Pre akciovú spoločnosť sú to podielové vklady:účtovanie: 06x/367. Účet 06x sa používa v závislosti od druhu CP - hodí sa 061,062,069 podľa výšky obchodného podielu.
Následne sa vklad spláca: 367/221 (211 neštandardné je použitie hotovosti).
Jana Acsová
07.06.05,16:38
Má niekto skúsenosť zo znižovaním základného imania akciovej spoločnosti ?Otázka nestačí. Lebo keď napíšem áno, tak som ti nič neporadila.
balala
08.06.05,05:54
Ahoj,

tak v škole nás učili viacero spôsobov znižovania základného imania. V dôsledku sťahovania akcií z obehu, v dôsledku znižovania menovitej hodnoty akcií, a momentálne si na viac nespomínam.Potom je tam aj rôzne účtovanie, podľa toho, o aký spôsob ide. Zabudla som si doma poznámky, ale sľubujem, že zajtra si ich donesiem a pozriem, čo tam mám a potom ti to popíšem obšírnejšie. Som hlava sklerotická, tak sa ospravedlňujem, ale ak by ti to stačilo zajtra ráno, tak to budeš mať. čo si pamätám, tak je tam viac toho z účtovnej stránky, ako o tom, čo sa deje s vkladmi, ale myslím, že tam určite niečo nájdem.
tak zajtra ráno.....
Johanka
08.06.05,06:53
Otázka nestačí. Lebo keď napíšem áno, tak som ti nič neporadila.Ja som to potom v prísp.č.5 doplnila. Takže, ak by si vedela, potešila by som sa.
Johanka
08.06.05,06:54
Balala, stačí aj zajtra.
balala
08.06.05,07:07
ok, tak ja si to všetko donesiem do práce a hádam ti z toho niečo pomôže. tak pá zajtra...
Jana Acsová
08.06.05,10:33
Ja som to potom v prísp.č.5 doplnila. Takže, ak by si vedela, potešila by som sa.Neviem to nájsť. Pod č. 5 to nie je, alebo potom nerozumiem ...
To treba vymenovať spôsoby zníženia ZI?
Johanka
08.06.05,10:52
Ja s tým nemám ani teoretickú skúsenosť, pozerala som do Obch.zákonníka, tam nič moc nie je . Ide asi o toto : aké sú spôsoby zníženia ZI, čo sa deje s vkladmi zakladateľov v prípade zníženia ZI ? To sú otázky, ktoré ma v súvislosti s týmto napadli, možno je toho viac ... Vopred ďakujem.Avo, o toto mi išlo.
balala
09.06.05,06:21
ahoj,

tak som si priniesla so sebou poznámky a skúsim ti z nich niečo opísať, ale je tam toho viac o účtovaní: Znižovanie ZI v akciovej spoločnosti môže byť:
a. v dôsledku znehodnotenia akcií: 1. s výmenou 2. bez výmeny
b. stiahnutím urč.počtu akcií z obehu na základe rozhodnutia val.zhromaždenia

Znehodnotenie akcií bez výmeny: Podstata je v tom, že nižšia hodnota akcií sa iba technicky vyznačí na pôvodných akciách. Zníženie ZI v dôsledku tohto spôsobu sa prejaví v prospech niektorého zo zdrojov vlastného imania (kapit.fondy,fondy zo zisku, nerozd.zisk min.rokov, výsledok hosp.bežného obdobia).
PR: 1. zníženie ZI v dôsledku znehodnotenia akcií bez výmeny(napr.z nerozd.zisku)
419/428 - keď ešte ZI nie je zapísané v OR, používa sa účet 419
2. výpis z OR - zápis zníženia ZI
411/419

K zvýšeniu niektorého zo zdrojov vlastného imania dochádza v dôsledku toho, že majetok akciovky predstavujúci peňažné a nepeňažné vklady sa neznížil, len sa znížila cena akcií.

Zníženie ZI v dôsledku znehodnotenia akcií s výmenou:
Stiahnutie pôvodných akcií a výdaj nových akcií s nižšou menovitou hodnotou. Vklady akcionárov sa nemenia, len obdržia cenné papiere s nižšou hodnotu a preto sa zníženie ZI opäť prejaví v prospech niektorého zo zdrojov vlastného imania.

PR: 1. Prevzatie pôvodných akcií od akcionárov 419/365 200 tis.
2. Odovzdanie nových akcií 365/419 150 tis.
3. Rozdiel zo zníženia hodnoty akcií 365/napr.413 50 tis.
4. Zápis ZI do OR 411/419 50 tis.

Zníženie ZI v dôsledku stiahnutia akcií z obehu:
Korešponduje s odkúpením akcií od právnických osôb alebo zamestnaneckých akcií.
Takto získané akcie sa nazývajú vlastné akcie. Musia sa vyradiť a teda sa zníži aj ZI.

PR: 1. Stiahnutie zamestnaneckých akcií z obehu 252/211,221,331
2. Zníženie ZI v dôsledku likvidácie vlastných akcií 419/252
3. Zápis ZI do OR 411/419

Ešte tu mám uvedené, že vo výnimočných prípadoch môže dojsť k zníženiu ZI aj vystúpením spoločníka zo spoločnosti.

To je všetko, čo som našla, ale dúfam, že ti to aspoň trošku pomôže...:o)
Johanka
09.06.05,06:55
Veľmi pekne ďakujem. Predbežne som z toho jeleň, musím sa na tým zamyslieť.
balala
09.06.05,08:02
keď sa budeš zamýšľať, pomôže nakresliť si účty, ja si pomaly všetko kreslím, keď som jeleň :o
domacnost
26.10.06,06:35
Prosím Vás poradíte, ako účtovať tento prípad? Ide o:

a.s. na základe obchod.verejnej spoločnosti zaplatila 100 000,00 za akcie. 1 ks akcií stojí 10 000,00, zakúpené akcie tvoria % podiel na základnom imaní spoločnosti xy, a.s. Mňa zaujíma, dosť tomu ani nerozumiem preto neveim ako účtovať zaplatených 100 000,00. Neviem aký postup bude ďalší, sumu 100 tis. som naúčtovala na zálohy teda 314 je to správne? Ako by som mala teraz aj neskôr postupovať a účtovať?
Gabi03
26.10.06,06:49
Prosím Vás poradíte, ako účtovať tento prípad? Ide o:

a.s. na základe obchod.verejnej spoločnosti zaplatila 100 000,00 za akcie. 1 ks akcií stojí 10 000,00, zakúpené akcie tvoria % podiel na základnom imaní spoločnosti xy, a.s. Mňa zaujíma, dosť tomu ani nerozumiem preto neveim ako účtovať zaplatených 100 000,00. Neviem aký postup bude ďalší, sumu 100 tis. som naúčtovala na zálohy teda 314 je to správne? Ako by som mala teraz aj neskôr postupovať a účtovať?

Ak ide o vklad do základného imania, účtovala by som to ako finančný majetok skupina 06. Ak s nimi budete obchodovať, teda ďalej predávať tak do skupiny 25.
raya1
26.10.06,07:29
Keď sme pri tom ZI - nebude mi niekto vediť poradiť ohľadom príspevku zo dňa 28.9.2006 v sekcii neziskové organizácie - ide tiež o základné imanie.
Ďakujem !