AndreaNina
14.09.13,19:23
Dobrý večer. Brat by chcel nadstavovať rodičovský dom. Sme traja súrodenci a rodičia ešte žijú. Musia rodičia prepísať dom na neho, aby mohol nadstavovať, vybaviť stavebné povolenie? Ďakujem
draik
14.09.13,18:47
Dom na neho prepísať nemusia. Ak sa však nepodarí urobiť nadstavbu tak, aby bola samostatnou bytovou jednotkou, ktorá by následne mohla byť samostatne zapísaná na LV, tak by bolo vhodné, aby si on usporiadal majetkový vzťahy k domu s rodičmi. Nie so súrodencami, tí sú z tohto hľadiska úplne mimo, keďže nie sú spoluvlastníkmi k domu a nikde nie je napísané, že by ten dom museli zdediť.
AndreaNina
15.09.13,05:55
Dobry den. No zaujima ma to, ze ako , resp. Ci treba nieco na brata prepisat, aby si siel vybavit stavebne povolenia, kedze chce nadstavovat dom rodicov. Rodicia mu nechcu prepisat cely dom, kt bude pod nadstavbou. A ak by si urobil schodisko do nadstavby zospalne rodicov, boli by to potom dve samostatne bytove jednotky? Stacilo by nanho prepisat len tu spalnu? Dakujem.
Ice dive
15.09.13,06:04
zamysli sa nad tým logicky... samostatná bytová jednotka je taká jednotka, ktorá má samostatný vstup a je nezávislá od inej bytovej jednotky... t.j. napr. situácia, že brat by danú nadstavbu predal cudzej osobe tak táto cudzia osoba by mala mať samostatný vstup, samostatný odpočet energií a pod... rodičom by sa asi nepáčilo, žeby cudzia osoba chodila cez ich spálňu domov...
arizona
15.09.13,06:17
Urcite by bolo vhodnejsie vystavat schodisko zvonka. Snad si nebude neskor vodit k sebe navstevy cez cudziu spalnu?

Okrem samostatneho vchodu bude treba vybudovat aj samostatne pripojky a od zaciatku treba mat v tom "jasno", ze sa jedna o samostatnu byt.jedotku /projekt,stav.povolenie atd./
Je to sice viac vybavovaciek,ale pre stavitela je to do buducna urcite vyhodnejsie,lebo on bude vlastnik, cize sa vyhne nejakym buducim moznym rozporom. Tie sa dost casto vyskytuju hlavne pri deleni majetku po smrti rodicov.
AndreaNina
15.09.13,06:29
Ste ma pobavili s tou spalnpu :-) Rodicia uz nebudu pouzivat tu spalnu. Do nej sa bude vchadzat zvonku a bude v nej schodisko do nafstavby. Stale som ale este nedostala odpoved na otazku, ci musi mat brat nieco prepisane na seba z rodicovskeho domu, aby dostal na seba stavebne povolenie na nadstavbu.
Mária27
15.09.13,07:21
Napíšu ti to odborníci, ale malo by to byť tak, že brat bude stavebník a bude mať súhlas vlastníka - tak nejak.
promont maja
16.09.13,09:16
... mňa napadla ešte takáto otázočka ... ak teda budú existovať dva nezávisle od seba bytové jednotky nad sebou, ako to zapíše kataster? ... ako vznikne nové parcelné číslo? ... dá sa to vôbec? ...
petereak
16.09.13,13:57
vlastník domu musí dať písomný súhlas s nadstavbou, nie je nutné dom prepísať ;
felix1
16.09.13,14:36
Ak sa nejedna o lokalitu pod Slavinom v Ba alebo iny rovnako drahy pozemok, ta nadstavba nestoji za tie starosti a konflikty v rodine pri dedeni alebo este skor.. Stavaj na vlastnom pozemku, alebo vyplat surodencov pred stavbou. Pravne je tvoj napad riesitelny, ale pri nejasnych podmienkach v buducnostin budu zo zleho prveho kroku profitovat len pravnici.