anaya
16.09.13,09:18
Máte niekto skúsenosti?

Situácia:
S manželom pochádzame obaja z dediny, vyše roka bývame v podnájme v byte a vieme, že v budúcnosti nechceme ostať v byte, ale riešiť vlastný dom. A potrebujeme to riešiť čím skôr, keďže platiť nájom, je pre nás v podstate "luxus" a namiesto platenia nájmu by sa už mohla splácať pôžička. Najprv sme mysleli, že by sme stavali dom, ale počas výstavby domu by sme si nemohli dovoliť financovať aj výstavbu a ešte aj platiť nájom. Tak nás napadlo kúpiť starší menší dom a postupne ho prerobiť podľa našej predstavy s tým, že by sme tam bývali počas prestavby.
Našli sme síce zopár domov v celkom dobrej cene, ale predsa len máme (hlavne ja) z toho dosť veľké obavy.....či nekúpime nejakú "nekvalitnú" stavbu...či sa to zbytočne nepredraží tým, že sa budú ukazovať stále nové a nové nedostatky, vyžadujúce si opravu....či sa tam bude dať bývať počas prestavby s malým dieťaťom...či celý život nebudeme len prestavovať a nikdy poriadne bývať...

Máte niekto podobné skúsenosti?.....Vaše rady?....Klady a zápory po vašich skúsenostiach?
taiko
16.09.13,07:24
anaya
16.09.13,07:28
Ale vždy je príjemnejšie bývať vo vlastnom ako v cudzom ;)

A nedá sa celý život bývať v prenájme.
Xanti
16.09.13,07:33
No nielen pre Vás aj pre mnohých iných je kúpa staršieho domu nevyhnutnosťou ak chcú bývať v dome a nemajú vlastné financie.
Nemám osobnú skúsenosť len sprostredkovanú. Známy tak kúpili dom, nasťahovali sa doň, ale kedže chceli riešiť ináč dispozičku a tak, tak po pár mesiacoch odišli bývať k rodičom a prerábali spodné podlažie, a urobili novú strechu kt. spravili obytné.
Tých pár mesiacov potrebovali na to aby dotiahli do konca projekt, a žiadosť o stavebné povolenie a tiež aj nejakých robotníkov čo mali prísť pomôcť s betonažou a robením strechy novej.
Za pol roka si sami prerobili spodné podlažie a nasťahovali sa späť. Vrch ostal uzavretý oknami, neboli peniaze tak nepokračovali. Mali dole 2 i zby kuchynu a kúpelku s wc ... a teraz deti odrastajú potrebujú viac priestoru aj nejaké peniaze našetrili tak sa pustili do zobytnenia podkrovia.
Takže myslím si, že sa to zvládnuť dá, ale bolo by vhodné keby dom videl minimálne statik.
A čo sa týka bývania v dome? Tak tam sa asi nikdy nedostaneš do štádia, že nič netreba robiť. Takže držím palce v nájdení vhodnej nehnuteľnosti, v ktorej sa bude dať bývať hned od začiatku a bude vyhovovať aj dispozičné riešenie . Vtedy postupne izbičku po izbičke urobíte ... si myslím.
taiko
16.09.13,07:45
Ale vždy je príjemnejšie bývať vo vlastnom ako v cudzom ;)

A nedá sa celý život bývať v prenájme.
1. nuz pravdu mas, je prijemnejsie byvat vo vlastnom, Otazkou je, ci za kazdu cenu. Preplatiti pozicku o 100% sa mne veru nijakovsky nechce. Na druhej strane myslim, ze som tu uz znamym odporcom uverov, takze na mna moc nedaj :-D
2. a veru da sa byvat v prenajme aj cely zivot, V zapadnej Europe je to uplne bezne a vlastne aj za sociku to bolo uplne bezne.

Tuto la som nasiel, taku kalkulacku, kde sa da zhruba vypocitat, ci je lepsi najom, alebo hypoteka
http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html?_r=0

Mne sa vidi schodna ta cesta ktoru popisala Xanti. Ked pozicat, tak co najmenej a postupne si dom snov dorabat a zvysovat jeho hodnotu.
Uz aj take som pocul, ze si ludia kupia maly bytik, ten si prerobia, cim zvysia jeho hodnotu, predaju ho, nieco na nom zarobia, kupia si vacsi, prerobia, zarobia a tak dalej, az kym sa dopracujy k "domu snov".
Ja osobne, kedze si nechcem brat uver, som rozmyslal aj o mobilnom drevodome. napr ako je popisany tu http://www.bezpovoleni.cz/typy-domku/
anaya
16.09.13,09:12
No nielen pre Vás aj pre mnohých iných je kúpa staršieho domu nevyhnutnosťou ak chcú bývať v dome a nemajú vlastné financie.
Nemám osobnú skúsenosť len sprostredkovanú. Známy tak kúpili dom, nasťahovali sa doň, ale kedže chceli riešiť ináč dispozičku a tak, tak po pár mesiacoch odišli bývať k rodičom a prerábali spodné podlažie, a urobili novú strechu kt. spravili obytné.
Tých pár mesiacov potrebovali na to aby dotiahli do konca projekt, a žiadosť o stavebné povolenie a tiež aj nejakých robotníkov čo mali prísť pomôcť s betonažou a robením strechy novej.
Za pol roka si sami prerobili spodné podlažie a nasťahovali sa späť. Vrch ostal uzavretý oknami, neboli peniaze tak nepokračovali. Mali dole 2 i zby kuchynu a kúpelku s wc ... a teraz deti odrastajú potrebujú viac priestoru aj nejaké peniaze našetrili tak sa pustili do zobytnenia podkrovia.
Takže myslím si, že sa to zvládnuť dá, ale bolo by vhodné keby dom videl minimálne statik.
A čo sa týka bývania v dome? Tak tam sa asi nikdy nedostaneš do štádia, že nič netreba robiť. Takže držím palce v nájdení vhodnej nehnuteľnosti, v ktorej sa bude dať bývať hned od začiatku a bude vyhovovať aj dispozičné riešenie . Vtedy postupne izbičku po izbičke urobíte ... si myslím.

Ďakujem za príspevok :).
My sme mali tiež pripravené to riešenie, že počas stavby nového domu, by sme bývali dočasne u rodičov, ale tu sa situácia zmenila a nie je to možné, preto ten nápad kúpiť dom a počas bývania prerábať. A tiež máme v pláne urobiť najprv najnevyhnutnejšie práce a postupne dorábať ďalšie miestnosti. Len sa obávam, že počas tých "najhrubších" prác to zrejme nebude obývateľné a to zrejme ešte budeme musieť potiahnuť v podnájme.
Xanti
16.09.13,09:17
Anaya,
pozri sa možno nejaký kamaráti by Vás prichýlili, alebo ak by tie najhrubšie práce ste robili v lete tak stan na dvor a fungovať tak.
anaya
16.09.13,09:21
Ale vždy je príjemnejšie bývať vo vlastnom ako v cudzom ;)

A nedá sa celý život bývať v prenájme.
1. nuz pravdu mas, je prijemnejsie byvat vo vlastnom, Otazkou je, ci za kazdu cenu. Preplatiti pozicku o 100% sa mne veru nijakovsky nechce. Na druhej strane myslim, ze som tu uz znamym odporcom uverov, takze na mna moc nedaj :-D
2. a veru da sa byvat v prenajme aj cely zivot, V zapadnej Europe je to uplne bezne a vlastne aj za sociku to bolo uplne bezne.

Tuto la som nasiel, taku kalkulacku, kde sa da zhruba vypocitat, ci je lepsi najom, alebo hypoteka
http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html?_r=0

Mne sa vidi schodna ta cesta ktoru popisala Xanti. Ked pozicat, tak co najmenej a postupne si dom snov dorabat a zvysovat jeho hodnotu.
Uz aj take som pocul, ze si ludia kupia maly bytik, ten si prerobia, cim zvysia jeho hodnotu, predaju ho, nieco na nom zarobia, kupia si vacsi, prerobia, zarobia a tak dalej, az kym sa dopracujy k "domu snov".
Ja osobne, kedze si nechcem brat uver, som rozmyslal aj o mobilnom drevodome. napr ako je popisany tu http://www.bezpovoleni.cz/typy-domku/


TAIKO --- zrejme je to vo svete bežné - bývať celý život v podnájme a zrejem to aj ku nám časom príde, ale nie je to nič pre nás konkrétne. Za posledný rok sme sa sťahovali 2x - najprv od rodičov do 1. prenájmu, potom z 1. do 2. prenájmu a pravdupovediac, som už unavená z toho sťahovania. Z 1. podnájmu sme museli odísť, lebo tam pri rekonštrukcii domu asi porušili izoláciu, alebo čo a celý byt zaplesnil....teraz v 2. podnájme nám už 2x zvyšovali poplatky......Takže myslím, že sa nedá v celku nájsť uspokojivý prenájom na dlhšiu.....
Aj keď, zadĺžiť sa na celý život, tiež nie je výhra, ale aspoň platíš sám za seba a bývaš si za podmienok, aké si si sám vytvoril.
Každý máme iný vkus a iné nároky ;)
anaya
16.09.13,09:23
Anaya,
pozri sa možno nejaký kamaráti by Vás prichýlili, alebo ak by tie najhrubšie práce ste robili v lete tak stan na dvor a fungovať tak.

Tento detail ešte budeme musieť domyslieť :) - záleží aj od toho, v ako stave kúpime dom a koľko "hrubých" prác si to bude vyžadovať.
Xanti
16.09.13,09:27
Tento detail ešte budeme musieť domyslieť :) - záleží aj od toho, v ako stave kúpime dom a koľko "hrubých" prác si to bude vyžadovať.
Držím palec aby ich trebalo čo najmenej.
arizona
16.09.13,09:43
Poznam tuto situaciu, mam ju uz za sebou.Dokonca 2x...

Najidalnejsie by bolo, aby ste si nasli dom, ktory vam vyhovuje dispozicne a na ktorom treba iba minimalne prestavby a dorabky.
Treba si vsimat aj okolie domu a zariadenie, podla toho zistis, ci majitelia su starostlivi,ci sa o dom starali, alebo ci kaslu na vsetko a je im jedno,ked sa nieco pokazilo..

Ak chcete postupne prerabat,ked tam uz budete byvat, tak sa to da.Ale vela zalezi aj na rozmiestneni domu a pocte izieb.Aby ste mohli aj pocas prerabok "normalne" byvat i inej casti domu.

Lepsie je kupit dom, ktory je obyvany,ako nejaky stary,neobyvany,zanedbany. Tie su sice lacnejsie,ale musis do nich vrazit ovela viac penazi a potrebujes vela casu.

Nekupovat dom, kde citit potuchlinu a plesne,predavajuci sa pravdepodobne vyhovori na nevetranie,ale pricinou byva vlhkost domu,chybajuce izolacie,stare,poskodene materialy. Dat do obyvatelneho stavu takyto dom stoji vela penazi a kopec nervov.

Dnes je vela domov na predaj.Predtym ako zacnete robit obhliadky, si spiste, co od domu ocakavate,co musi splnat,kde ste naopak ochotni polavit.

Osobne odporucam radsej kupit novsi dom,alebo dom po nejakej tej rekonstrukcii,ako stary,kde budete musiet robit nove podlahy,omietky,elektrinu,strechu atd. To je nielen financne,ale aj casovo narocne.
taiko
16.09.13,09:57
TAIKO --- zrejme je to vo svete bežné - bývať celý život v podnájme a zrejem to aj ku nám časom príde, ale nie je to nič pre nás konkrétne. Za posledný rok sme sa sťahovali 2x - najprv od rodičov do 1. prenájmu, potom z 1. do 2. prenájmu a pravdupovediac, som už unavená z toho sťahovania. Z 1. podnájmu sme museli odísť, lebo tam pri rekonštrukcii domu asi porušili izoláciu, alebo čo a celý byt zaplesnil....teraz v 2. podnájme nám už 2x zvyšovali poplatky......Takže myslím, že sa nedá v celku nájsť uspokojivý prenájom na dlhšiu.....
Aj keď, zadĺžiť sa na celý život, tiež nie je výhra, ale aspoň platíš sám za seba a bývaš si za podmienok, aké si si sám vytvoril.
Každý máme iný vkus a iné nároky ;)
Nuz veru tak je, kazdy sme ini. Po peripetiach ake si popisala, by som sa aj ja radsej hrabal do vlastneho. Tu v NL je prenajom relativne jednoduchy, priamociary, nikdo nehadze polena pod nohy, majitel sa stara, opravuje vymiena. Najomne v domoch, ci bytoch patriacich tzv "bytovym korporaciam" je regulovane statom. Mozno to pride aj k nam. Uz som zacul ze v Bystrici nejaka firma stavia najomne byty, kde budu mat najomnici opciu si ich neskor odkupit.

Inac samotneho ma zaujima, ake maju ludia skusenosti s rekonstrukciami. Sam by so isiel podobnou cesto, alebo cestou toho mobilneho drevodomu.
buchač
16.09.13,10:04
Máte niekto skúsenosti?
...
Našli sme síce zopár domov v celkom dobrej cene, ale predsa len máme (hlavne ja) z toho dosť veľké obavy.....či nekúpime nejakú "nekvalitnú" stavbu...či sa to zbytočne nepredraží tým, že sa budú ukazovať stále nové a nové nedostatky, vyžadujúce si opravu....či sa tam bude dať bývať počas prestavby s malým dieťaťom...či celý život nebudeme len prestavovať a nikdy poriadne bývať...

Máte niekto podobné skúsenosti?.....Vaše rady?....Klady a zápory po vašich skúsenostiach?
Cena je dôležitá tiež .
Koľko investujete do kúpy ( čím menej ) , tým viac môžete zainvestovať do prerábky ...
Na kvalitu - obhliadku si predsa môžete vždy nejakého lepšieho odborníka , ako ste vy ...
No je potrebné zvážiť a mať už pri obhliadke nejakú predstavu ...

arizona to má už za sebou , ja momentálne riešim ....
Je síce pravdou , že chalupu mám na rekreáciu , takže sa nemusím nikde ponáhľať .

Ale dá sa tak , ako dumete ...
Tu pomôžu priatelia , inde zasa rodičia ...trochu pritiahnete opasky , máknete si a život bude letieť , ani si neuvedomíte , že to máte za sebou ...
bjuty smis
16.09.13,14:44
no jednoznačne si na konečnú obhliadku už vyhliadnutého domu zober odborníka, ten ti celkom presne vyčísli dalšie investície...určite lepšie, ako predávajúci....
pre vás o bude pravdepodobne najvačšia životná investícia, tak načo riskovať..

kedže to tak robia mnohí, zvládnuť sa to isto dá....

nechcem odbáčať, ale mohol by taiko vysvetliť, kto bude platiť ten prenájom, ked sa dožijeme dôchodku a príjem budeme mať cca tretinový....a na miesto už splateného domu či bytu budeme mať velké .......
buchač
16.09.13,15:24
Ale vždy je príjemnejšie bývať vo vlastnom ako v cudzom ;)

A nedá sa celý život bývať v prenájme.
1. nuz pravdu mas, je prijemnejsie byvat vo vlastnom, Otazkou je, ci za kazdu cenu. Preplatiti pozicku o 100% sa mne veru nijakovsky nechce. Na druhej strane myslim, ze som tu uz znamym odporcom uverov, takze na mna moc nedaj :-D
2. a veru da sa byvat v prenajme aj cely zivot, V zapadnej Europe je to uplne bezne a vlastne aj za sociku to bolo uplne bezne.

Tuto la som nasiel, taku kalkulacku, kde sa da zhruba vypocitat, ci je lepsi najom, alebo hypoteka
http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html?_r=0

Mne sa vidi schodna ta cesta ktoru popisala Xanti. Ked pozicat, tak co najmenej a postupne si dom snov dorabat a zvysovat jeho hodnotu.
Uz aj take som pocul, ze si ludia kupia maly bytik, ten si prerobia, cim zvysia jeho hodnotu, predaju ho, nieco na nom zarobia, kupia si vacsi, prerobia, zarobia a tak dalej, az kym sa dopracujy k "domu snov".
Ja osobne, kedze si nechcem brat uver, som rozmyslal aj o mobilnom drevodome. napr ako je popisany tu http://www.bezpovoleni.cz/typy-domku/

1. Kto už len by si bral úver , ak nemusí ???
Ty si odporca úverov ...ja tiež ...
Čo je bežné v Západnej Európe predsa nemusí platiť u náš ....a ani dlho nebude , čo sa týka toho budovania domov ...

2. Kalkulátor je pekná vec , rýchlo Ti povie , že si vlastne chudák ....teda oproti Západnej Európe ...
Je totiž potrebné pozastaviť sa aj pri tom príjme ......hlavne oproti Západnej Európe ...

3. Mobilné drevodomy .....??????????
Nuž po rýchlom prebehnutí cien som zdúpnel ...
Ceny sú solídne - k tomu ešte bez DPH ...
Montáž tiež nebude zadarmo ...
.......o pozemku ani nevravím ......
Za poniektoré cifry sa dá kúpiť solídny dom ....
anaya
17.09.13,08:14
Tak ste ma teraz dobre zmiatli :).......Čo som sa pýtala zopár ľudí, tak ma od toho odhovárali, vykresľovali katastrofálne scenáre a vy mi hovoríte, že by to aj celkom šlo....tak teraz fakt neviem :) :)
buchač
17.09.13,09:58
Tak ste ma teraz dobre zmiatli :).......Čo som sa pýtala zopár ľudí, tak ma od toho odhovárali, vykresľovali katastrofálne scenáre a vy mi hovoríte, že by to aj celkom šlo....tak teraz fakt neviem :) :)
Všetko sa dá , len treba chcieť .........občas aj síce vedieť ( ale veď iní budú ) ...

Sú to vaše love , vaša budúca ( ak ) investícia .
Je dobré sadnúť si za stôl , dať poprípade na papier pre a proti , zvážiť a vziať všetky možné okolnosti , ktoré sa môžu vyskytnúť aj v budúcnosti ...

Nejde o zmätočnosť , ide skôr o názory - poprípade skúsenosti ...
Tí , čo si sa ich pýtala , vravia podľa svojich postrehov , alebo len podľa agentúry JPP ?
anaya
17.09.13,10:11
Tak ste ma teraz dobre zmiatli :).......Čo som sa pýtala zopár ľudí, tak ma od toho odhovárali, vykresľovali katastrofálne scenáre a vy mi hovoríte, že by to aj celkom šlo....tak teraz fakt neviem :) :)
Všetko sa dá , len treba chcieť .........občas aj síce vedieť ( ale veď iní budú ) ...

Sú to vaše love , vaša budúca ( ak ) investícia .
Je dobré sadnúť si za stôl , dať poprípade na papier pre a proti , zvážiť a vziať všetky možné okolnosti , ktoré sa môžu vyskytnúť aj v budúcnosti ...

Nejde o zmätočnosť , ide skôr o názory - poprípade skúsenosti ...
Tí , čo si sa ich pýtala , vravia podľa svojich postrehov , alebo len podľa agentúry JPP ?

Väčšinou hovorili o svojich skúsenostiach, prípadne o skúsenostiach niekoho blízkeho...ale je fakt, že to boli všetko ženy :D :D
arizona
17.09.13,10:11
Tak ste ma teraz dobre zmiatli :).......Čo som sa pýtala zopár ľudí, tak ma od toho odhovárali, vykresľovali katastrofálne scenáre a vy mi hovoríte, že by to aj celkom šlo....tak teraz fakt neviem :) :)
Vsetko zalezi od toho,aky dom kto kupi. Kto kupi staru,plesnivu budu, tak samozrejme ze opisuje katastroficke scenare.Lebo takyto dom potrebuje vymenit za nove takmer vsetko.
Takychto domov sa zial predava asi 80%, tie treba obchadzat zdaleka. Ludia casto naletia na "prijatelnu sumu",ale ked si ochotna priplatit nieco malo navyse,tak zozenies dom v neporovnatelne lepsom stave.

Ale ak kupis dom, cisty,suchy,ktory ti vyhovuje a je v dobrom ,obyvatelnom stave tak si byvas a pomaly,postupne prerabas a skraslujes...
arizona
17.09.13,10:15
Tak ste ma teraz dobre zmiatli :).......Čo som sa pýtala zopár ľudí, tak ma od toho odhovárali, vykresľovali katastrofálne scenáre a vy mi hovoríte, že by to aj celkom šlo....tak teraz fakt neviem :) :)
Všetko sa dá , len treba chcieť .........občas aj síce vedieť ( ale veď iní budú ) ...

Sú to vaše love , vaša budúca ( ak ) investícia .
Je dobré sadnúť si za stôl , dať poprípade na papier pre a proti , zvážiť a vziať všetky možné okolnosti , ktoré sa môžu vyskytnúť aj v budúcnosti ...

Nejde o zmätočnosť , ide skôr o názory - poprípade skúsenosti ...
Tí , čo si sa ich pýtala , vravia podľa svojich postrehov , alebo len podľa agentúry JPP ?

Väčšinou hovorili o svojich skúsenostiach, prípadne o skúsenostiach niekoho blízkeho...ale je fakt, že to boli všetko ženy :D :D
Aby si mala prehlad aj z muzskej strany, tak nech tvoj muz hodi debatu na nejakej odbornej stavebnej stranke,kde mu muzi vysvetlia zas ine,technickejsie veci :D:D
buchač
17.09.13,10:41
Ale ak kupis dom, cisty,suchy,ktory ti vyhovuje a je v dobrom ,obyvatelnom stave tak si byvas a pomaly,postupne prerabas a skraslujes...
....a Ty si kedy u mňa bola , háááá ..... :D :D :D
Katarína Cigánová
17.09.13,11:27
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
buchač
17.09.13,12:25
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
mimotemy

Bývanie v podnájme uľahčí to vycestovanie za prácou , aby si mladí mohli dovoliť to " priviazanie " sa k majetku ...
Častokrát je to nutnosť a nie uľahčenie v tom rozhodovaní sa ...

Ten život ani veľmô nie - skúsenosti , rozhodnutia navrátilcov to potvrdzujú ................................


Nevravím ani o tom , že tí , čo majú okovy majetku priviazané ( čítaj vlastník nehnuteľnosti - zdôrazňujem - bez hypotéky ) sú nútení ( doslova ) vycestovať do zahraničia , aby vôbec prežili ...
bjuty smis
17.09.13,12:58
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .

a načo vycestujú za prácou do zahraničia ?
že by na to, aby si zarobili na ten dom ?
Peggynka
17.09.13,19:00
Všetko závisí aj od toho,či je muž manuálne zručný a koľko z prác na rekonštrukcii zvládnete sami,prípadne s rodinnými príslušníkmi.Ak by si mala byť závislá na firmách a rôznych majstroch,počítaj z investíciami v desiatkach tisíc eúr.Je určite prezieravé vziať si na obhliadku odborníka a potom to spočítať.
pmajap
18.09.13,07:16
Dôležité je vybrať si dom v ktorom sa budete dobre cítiť. Asi nekupujete nový dom, u tých čo majú 20 a viac rokov musíte meniť všetky rozvody - voda, kanál, elektrika, proste všetko čo je v múroch a v podlahe. To by som neriskovala.Prerábala som 100 ročný dom, pôvodné ostali len múry.
A nebáť sa toho. Ja som sa do rekonštrukcie pustila sama, bez rodiny, bez príbuzných, všetci sú už starí, alebo nebohí. Bez úveru to asi nepôjde.A šetriť na nábytkoch a elektronike, to sa dá aj neskôr.
taiko
18.09.13,09:52
no jednoznačne si na konečnú obhliadku už vyhliadnutého domu zober odborníka, ten ti celkom presne vyčísli dalšie investície...určite lepšie, ako predávajúci....
pre vás o bude pravdepodobne najvačšia životná investícia, tak načo riskovať..

kedže to tak robia mnohí, zvládnuť sa to isto dá....

nechcem odbáčať, ale mohol by taiko vysvetliť, kto bude platiť ten prenájom, ked sa dožijeme dôchodku a príjem budeme mať cca tretinový....a na miesto už splateného domu či bytu budeme mať velké .......
Nuz to vysvetlenie by bolo na dlhsiu debatu a asi ani tak by sme sa nezhodli :D(pamatas?).
Je v tom vela faktorov, ale ak to postavim tak, ako si popisal, ze po 30-rokoch mas cely dom splateny (istinu aj s urokmi) a budes mat dochodok 30% svojho posledneho prijmu, tak potom mas pravdu a je lepsie vziat uver a byvat vo vlastnom.
Ako som vsak pisal nizsie, nie som zastancom najmu, som len protivnikom uverov, takze taky mixed-mode aky popisala Xanti, a ciastocne aj arizona, je asi najschodnejsou cestou. Len som poukazoval, ze je viacero moznosti, nez leni zavesit gulu na nohu na cely zivot.
taiko
18.09.13,09:53
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov
taiko
18.09.13,09:54
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .

a načo vycestujú za prácou do zahraničia ?
že by na to, aby si zarobili na ten dom ?
ano, okrem 1000 dalsich veci napriklad aj nato, aby zarobili na dom a nemuseli svoj dom preplacat o 100+%
alaya1
18.09.13,10:03
no jednoznačne si na konečnú obhliadku už vyhliadnutého domu zober odborníka, ten ti celkom presne vyčísli dalšie investície...určite lepšie, ako predávajúci....
pre vás o bude pravdepodobne najvačšia životná investícia, tak načo riskovať..

kedže to tak robia mnohí, zvládnuť sa to isto dá....

nechcem odbáčať, ale mohol by taiko vysvetliť, kto bude platiť ten prenájom, ked sa dožijeme dôchodku a príjem budeme mať cca tretinový....a na miesto už splateného domu či bytu budeme mať velké .......
Nuz to vysvetlenie by bolo na dlhsiu debatu a asi ani tak by sme sa nezhodli :D(pamatas?).
Je v tom vela faktorov, ale ak to postavim tak, ako si popisal, ze po 30-rokoch mas cely dom splateny (istinu aj s urokmi) a budes mat dochodok 30% svojho posledneho prijmu, tak potom mas pravdu a je lepsie vziat uver a byvat vo vlastnom.
Ako som vsak pisal nizsie, nie som zastancom najmu, som len protivnikom uverov, takze taky mixed-mode aky popisala Xanti, a ciastocne aj arizona, je asi najschodnejsou cestou. Len som poukazoval, ze je viacero moznosti, nez ako si zavesit gulu na nohu na cely zivot.

Ja tu citam niektore prispevky s udivom. Chcela by som vediet, ktori pracujuci manzelia, bezni ludia, ktorych je na Slovensku asi vacsina si mozu dovolit setrit si na dom a kupit ho este v prioduktivnom veku.Nehovoriac o slobodnych Jedine, ze dedia, ale to je uz ina kava. Takze bez uveru to na Slovensku asi s kupou nehnutelnosti neide a potom sa ale modlit, aby mal clovek pracu a peniaze ten uver zaplatit . Ten najom. Níe kazdy ma chut stahovat sa kazdych pad rokov do ineho bytu, domu.
bjuty smis
18.09.13,11:39
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov


Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov


:)) najhorší argument...zadávatelka jasne píše, že :

A potrebujeme to riešiť čím skôr.....
anaya
19.09.13,08:17
Ďakujem za všetky príspevky, určite pomôžu pri rozhodovaní...:)

A ešte jedna otázka, úzko súvisiaca: aká pôžička alebo úver vychádza v tejto dobe najvýhodnejšie, čo sa týka úrokov? Ak s tým máte niekto čerstvú skúsenosť...
arizona
19.09.13,11:22
Ďakujem za všetky príspevky, určite pomôžu pri rozhodovaní...:)

A ešte jedna otázka, úzko súvisiaca: aká pôžička alebo úver vychádza v tejto dobe najvýhodnejšie, čo sa týka úrokov? Ak s tým máte niekto čerstvú skúsenosť...

mimotemyO pozickach si zaloz radsej samostatnu temu,alebo suvisiacu otazku.