ac3
16.09.13,18:01
Dobrý deň, traja súrodenci vlastnia nehnutelnosť RD+pozemok. Jeden súrodenec si pred 10-timi rokmi postavil krb a altánok cca 4x4 m zastrešený škridlou. Krb je súčasťou plota-múru so susedným pozemkom a drobná stavba nie je prihlásená na stavebnom úrade. Dá sa dodatočne prihlásiť ak jeden zo súrodencov nesúhlasí? Môže stavebný úrad nariadiť zbúranie drobnej stavby alebo ako to bude riešiť? Ďakujem za pomoc.
wagner
16.09.13,19:58
Stavebný úrad už ani pokutu nemôže dať - je to premlčaná doba(pokuta do 3 rokov) Ani zbúrať nemôže dať, pretože príkaz na zbúranie stavby sa dáva iba vtedy,keď zbúranie je vo verejnom záujme. Tu nie je verejný záujem. A súrodenci nech si svoje problémy riešia hneď a nie až po desiatich rokoch.
ac3
17.09.13,06:25
Ďakujem. Problémy sa môžu riešiť iba ak vzniknú. Doteraz neboli. Dalo by sa mi poradiť ako by som vedel vyriešiť situáciu ked sme traja súrodenci vlastníci nehnuteľnosti RD+ pozemok každý 1/3. Chcel by som 1/3 pozemku na opačnej strane ako je dom ale dvaja súrodenci sú dohodnutí a nechcú mi podpísať vklad do katastra. Aj inž. siete by som ťahal z tej strany. Im dvom by zostali dve tretiny pozemku + dom. Aj na tej druhej 1/3 je možnosť výstavby ďalšieho domu ak by mali záujem ale nemajú. Predať by som to nechcel. Ten krb s altánkom by som chcel použiť ako zmäkčovadlo na presvedčenie súrodencov. Za každú odpoved budem vdačný.
buchač
17.09.13,07:31
Ten krb s altánkom by som chcel použiť ako zmäkčovadlo na presvedčenie súrodencov. Za každú odpoved budem vdačný.

Zmäkčovadlo , alebo skôr nástroj na vydieranie ???
Lebo ten altánok s krbom nie je Tvoj , ale súrodenca .....

Čiže ak nepristúpia na Tvoje podmienky , tak dáš (chceš dať ) tichý bonz na príslušné úrady ...
ac3
17.09.13,08:44
Áno. Vidíš niečo zlé v mojom návrhu na rozdelenie nehnuteľnosti? Stavať nechce ani jeden to mi povedali. Altánok s krbom nie je pre mňa absolútne zaujímavý, hraje tú len podružnú úlohu, možnosť ako dospieť k dohode a vyriešeniu situácie. A či to urobím nie je isté, zatiaľ je to len v štádiu úvahy a využitia všetkých možností. A ak by som to náhodou išiel urobiť určite ich o tom upovedomím dopredu, čiže s ich súhlasom prípadne vedomím.
wagner
19.09.13,19:37
A čo dosiahneš tým, že ich bonzneš? Nič, akurát sa naštvú a prestanú s Tebou komunikovať. Dosiahneš iba to, že si budú musieť vybaviť dodatočne povolenie na drobnú stavbu. A Ty ako najväčší vydierač a vlastník 1/3 pozemku nedáš súhlas. Skončí to na súde a súrodenecké vzťahy budú v háji. Určite Ti kvôli nejakému altánku a krbu nedajú súhlas s tým, aby si si dal zapísať jednu tretinu pozemku na meno do KN. A po tom všetkom si tam určite nikdy dom nepostavíš a ak by sa Ti to nebodaj podarilo, tak Ti to budú tak znepríjemňovať, že tam ani bývať nebudeš. Vytrestáš sa sám.
Mária27
19.09.13,20:40
Ak sa dá 1/3 jednoducho oddeliť, súd ti môže vyhovieť - treba podať návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva.
Inak, tá čierna stavbička, ako potichu na tvojom pozemku vznikla, tak potichu môže aj zaniknúť .... aj tak sa dá.
ac3
20.09.13,09:41
@wagner bonzneš nebonzneš. Oni so mnou nekomunikujú vôbec. Brat si vybral najlepšie izby, najlepšie miesto na altánok, spolu so setrou o všetkom rozhodujú iba oni. Ak nechcem hádku (čo nechcem) musím vo všetkom ustúpiť a prispôsobiť sa. Brat za dve hodiny vypije 5 l demižón toho umelého lacného vína, potom si hodinku zdriemne a pokračuje pri grilovaní. Keďže sa im nechcem prispôsobiť tak som tam na obtiaž. Tolerujem podobné záležitosti 10 rokov. Konečne som si našetril PRÁCOU nie privatizovaním na malý domček. Šťastný som ich poprosil so žiadosťou o súhlas na prevod mojej 1/3 pozemku. Pozemok má rozmery 165 x 13 m, čiže každý jeden si môže postaviť na svojej 1/3 aj dva domy ak chce. Nechal som im aj celý pôvodný dom na ktorý si nič nenárokujem. Nechcem od nich ani cent ak mi rozumieš. Takže podľa Teba som bonzák ktorý si nič nezaslúži iba potrestať za takú drzosť že si dovolí požiadať svojich dvoch súrodencov o súhlas na svoju vlastnú 1/3 pozemku. Ďakujem Ti pekne za Tvoju radu a pomoc. Budem sa riadiť podľa Teba a strčím najbližšie ako tam budem hlavu do piesku alebo hnoja a budem ich naďalej prosiť o dovolenie aby som sa mohol na svojej 1/3 napiť vody z kaluže ktorá tam napadala z neba. Možno mi to s ľútosťou dovolia vďaka Tebe.
ac3
20.09.13,09:49
Mária27@...áno takto som sa už predbežne rozhodol že asi požiadam súd o vysporiadanie len ma odrádza to trvanie. Ako poznáme súdy na SK tak sa to môže ťahať aj 10 rokov a sily a chuť na stavanie bude ubúdať. Myslíš že by sa tým stavebný úrad zaoberal keby zistil že to je čierna stavba? Inak som si to teraz premeral a má to rozmery 4,8m x 5,1m čo síce spĺňa rozmer drobnej stavby ale na strane kde má krb je aj opora strechy ktorá sa nachádza v múre ktorý oddeľuje suseda. Čiže ak by sa rátal aj ten múr tak to by mohlo byť + 50 cm. To by mohlo byť 4,8m x 5,6m= 26,8 m2.
ac3
20.09.13,10:38
ac3
20.09.13,10:46
wagner@...ešte by som si dovolil upresniť tie Tvoje posledné tri vety, nedá mi to, prepáč. To nie je nejaký altánok, to je pre brata modla, kde bude potom sosať ten syntetický odpad? A ešte upresním, všetci tú nehnuteľnosť využívame ako chalupu. Z mesta vypadneme na vidiek si užívať čistý vzduch a prírodu, aj keď každý svojim spôsobom. Ten altánok ma napadol preto lebo viem že bez neho je to ako keby bol bez ruky. A ktejto vete: "Určite Ti kvôli nejakému altánku a krbu nedajú súhlas s tým, aby si si dal zapísať jednu tretinu pozemku na meno do KN." len toľkoto, podľa Teba tá nehnuteľnosť celá patrí iba im? Nie si náhodou môj brat?
wagner
21.09.13,19:16
Nie som Tvoj brat, ani sestra. Iba nezabúdaj, že keď máš 1/3 pozemku, ešte nie je nikde napísané, že Ti ju musia dať z tej strany, kde je altánok a krb. Keď sa rozhodnú, tak povedia dobre, ale tak, aby sme mali na našom altánok a krb. Vieš, poznám takéto rodinné vzťahy a aj preto som Ti to tak napísala. Poznám to z riešenia pokiaľ som na stavebnom robila. Takýchto problémov som riešila veľa a aj preto by bolo lepšie, keby si sa s nimi dohodol. Keď navrhneš, že ten altánok s krbom im ostane na ich pozemku, tak si myslím, že potom aj ustúpia.Skús pouvažovať aj na takom riešení. Súdiť sa budeš roky a minieš kopec peňazí. To už nehovorím o psychickej záťaži takéhoto procesu. Určite, keď je 1/3 Tvoja, tak nemôže byť celý pozemok ich. Ale teraz si napísaný ako spoluvlastník v 1/3. Či nie? Teda potom tá 1/3 môže byť hoci kde, nie len tam, kde to chceš Ty. V tomto je ten problém, a preto Ti navrhujem dohodu s nimi.
Dáša_
22.09.13,05:39
wagner, ja mám pocit, že ten altánok je pri dome a ac3 chce svoju časť na opačnom konci pozemku. Ďaleko od altánku aj od domu. Čiže brat so sestrou by vlastne dostali nakoniec viac, lebo by im ostal aj ten dom, aj 2/3 pozemku.
Tu naozaj pomôže iba ten súd. A nakonie to nemusí ani tak dlho trvať.
marjankaj
22.09.13,05:43
No keďže sa nevedia(nechcú) dohodnúť sami, tak nech to rozhodne súd.
Asi najlepšie by bolo to celé predať a peniaze rozdeliť rovným dielom.
ac3
22.09.13,07:06
wagner@..sorry, mal som Ta za chlapa :-), ale mám aj sestru s podobným názorom ako brat. To, že mi nemusia dať tú časť ktorú požadujem mi je jasné. Ja som to navrhol v záujme jednoduchého vyriešenia veci. Je to presne tak ako píše Dáša_. Uvažujem takto: je to nehnuteľnosť kde sme všetci vyrastali. Je to v peknom horskom prostredí a každému sa tam páči a rád tam chodí ako na chalupu. Sestra síce nie ale zastupuje ju jej syn. Oni si všetci spolu dobre rozumejú. Ja nevravím že ja s manželkou úplne nie, ved doteraz sme mali len menšie konflikty (ale musel som robiť ústupky) ale mám iné záujmy a iný životný štýľ. Skrátka nie je to ono. Určite aj oni mali iný pocit ked som tam bol s nimi ako ked tam boli sami.Aj ked sme nejako veľmi spolu nekomunikovali. Takže dozrel čas, prerátal som si pre a proti a vyšlo mi nasledovné. "Prvá tretina" (cca 13x55m) sa nachádza kde je dom, bratov altánok, (pod týmto pojmom si predstavte že je to dosť veľká stavba, vybetónovaná, ohradená kamenným múrom a pod., čiže modla) ja tam mám také malé zastrešené sedenie. V dome mám jednu izbu, brat dve, samozrejme najvýhodnejšie na juh ja na sever. Sestra tiež jednu. Kuchyňa, kúpelňa WC spoločné. Ďalej sa tam nachádza 1 kôlňa akože bratova a jedna kôlňa akože moja. To je všetko v tej prvej jednej tretine spolu s domom. Druhé dve tretiny pozemku sú iba pôda ktorú využívam v podstate iba ja na pestovanie zeleniny, ovocia ale spolu s nazvem to s našou spoločnou príbuznou. Máme tam veľa príbuzných. Obrábam to z nás troch iba ja preto lebo oni nemajú záujem (nechce sa im, nebaví ich to.) Nerobím si na to nárok. Keďže brat do tých "svojich" izieb dosť veľa investoval aj sa na na ich prerábke narobil je tu 99%-tný predpoklad že je tam usadený natrvalo. Synovec si prerába spolu s ním, teraz prerábajú kúpelňu ja som prispel finančne, sestra sa vyjadrila že nemá záujem nič stavať ani tam už nechodí. Ak by som ich požiadal o tú strednú tretinu (súhlasil by som aj s ňou v krajnom prípade), museli by mi podpísať vecné bremeno a nazvem to "nezbavili by sa ma". Takže mne bez chamtivosti vychádza že posledná tretina pozemku (13x55m) ktorá je využívaná ako záhrada, kde v podstate ani jeden z nich už roky nebol ani nenakukli ako vyzerá, že by bola vhodná pre mňa a úplne by som sa osamostatnil, navrhol som im aj výstavbu plota medzi nami. Inž. siete by som si priviedol tiež z tej opačnej strany. Takže im dvom by zostali dve tretiny pozemku (13x 110m) plus dom so všetkým čo som menoval. A samozrejme som im obom do očí povedal že nežiadam a ani nechem od nich ani 0,0000000001 centa, že chcem iba moju 1/3 tretinu pozemku. Ked som im to navrhoval, nazval som to férová ponuka. Jednotne nesúhlasia. Bol som sa spýtať aj rodinných príbuzných, keďže som to nepochopil a mal som pochybnosti, iba krútia hlavami. Takže mám len dve možnosti, súd roky trvajúci alebo využiť bonzáctvo kvôli urýchleniu. Kľudne ma tu aj ukrižujte, čím viac nad tým uvažujem, tým viac sa prestávam za to hanbiť. Takže moja prvotná otázka znie, mám šancu nejako s nimi pohnúť, prípadne ich iba vystrašiť (nemám záujem nikomu robiť zle a chcem iba svoje) a ak im navrhnem že idem na úrad ohlásiť ich čiernu stavbu mám šancu na úrade uspieť? Poprosím ak by toto čítal niekto kto sa v tomto vyzná aby mi helfol s odpoveďou. Ak ju mám, tak som si istý že mi dajú obaja súhlas. Chcem to vedieť do predu iba preto lebo ak to ohlásim, bude to už nezvratné rozhodnutie a nebude možnosť vyjednávania čo ma veľmi neláka použiť. Dík.
ac3
22.09.13,07:09
Dáša_@..presne ako píšeš len nie som si istý s tým časom ako počúvam o súdoch a ich lehotách. Ale už som napriek tomu kontaktoval jednu advokátsku kanceláriu len sa mi ešte po dvoch prac. dňoch neozvali.
ac3
22.09.13,07:13
marjankaj@.. tak o predaji neuvažuje nikto z nás ani oni a ani ja. Citové vzťahy k tejto nehnuteľnosti máme všetci. Aj táto alternatíva je jedna s vecí ktorá ma odrádza od podania žiadosti na súd. Toto by som fakt nechcel dosiahnuť.
ac3
22.09.13,07:30
Ešte mi prišiel na um jeden dovetok prečo uvažujem že o postavenie domu nemá nik z mojich súrodencov záujem. Približne pred rokom keď začali synovec s bratom prestavovať kúpelňu som im navrhol aby sme sa spolu zložili finančne a zbúrali celý dom a postavili si namiesto neho nový, každý podľa svojej predstavy svoju časť čo zamietli že oni nechcú stavať. Čiže to sú takéto súvislosti z akých pochádza môj návrh.
pavol54
22.09.13,07:39
Nie som Tvoj brat, ani sestra. Iba nezabúdaj, že keď máš 1/3 pozemku, ešte nie je nikde napísané, že Ti ju musia dať z tej strany, kde je altánok a krb. Keď sa rozhodnú, tak povedia dobre, ale tak, aby sme mali na našom altánok a krb. Vieš, poznám takéto rodinné vzťahy a aj preto som Ti to tak napísala. Poznám to z riešenia pokiaľ som na stavebnom robila. Takýchto problémov som riešila veľa a aj preto by bolo lepšie, keby si sa s nimi dohodol. Keď navrhneš, že ten altánok s krbom im ostane na ich pozemku, tak si myslím, že potom aj ustúpia.Skús pouvažovať aj na takom riešení. Súdiť sa budeš roky a minieš kopec peňazí. To už nehovorím o psychickej záťaži takéhoto procesu. Určite, keď je 1/3 Tvoja, tak nemôže byť celý pozemok ich. Ale teraz si napísaný ako spoluvlastník v 1/3. Či nie? Teda potom tá 1/3 môže byť hoci kde, nie len tam, kde to chceš Ty. V tomto je ten problém, a preto Ti navrhujem dohodu s nimi.
A ak si budú robiť naschvály tak sa môže stať že sa na pozemku nepostaví ani búda na náradie najmä ak sa bude prechádzať po cudzom. Preto hovorím že rodičia by si mali za života (pokiaľ sa to dá) vyriešiť majetkové pomery najmä čo sa týka nehnuteľností.
ac3
22.09.13,07:49
S tým bude asi súhlasiť každý, ...(pokiaľ sa to dá).....ako jednoducho sa to dá napísať.
buchač
22.09.13,08:27
Ešte mi prišiel na um jeden dovetok prečo uvažujem že o postavenie domu nemá nik z mojich súrodencov záujem. Približne pred rokom keď začali synovec s bratom prestavovať kúpelňu som im navrhol aby sme sa spolu zložili finančne a zbúrali celý dom a postavili si namiesto neho nový, každý podľa svojej predstavy svoju časť čo zamietli že oni nechcú stavať. Čiže to sú takéto súvislosti z akých pochádza môj návrh.

Nehnevaj sa , ale ja som raz taký - na priamo vravím nepríjemné veci ...

Čiže k zvýraznenému sa opýtam .
Dnes si si ešte nič nedal , žiaden kvalitný matroš ...či ???
Lebo pri takomto zmýšľaní ( keby som bol Tvoj brat ) , pri predložení takéhoto návrhu by som Ťa asi poslal k patričnému odborníkovi ....
ac3
22.09.13,08:36
Dôvod? Priamosť sa cení. Ty si si už svoj prídel dnes dal? Piješ syntetiku ako bracho?
marjankaj
22.09.13,14:41
marjankaj@.. tak o predaji neuvažuje nikto z nás ani oni a ani ja. Citové vzťahy k tejto nehnuteľnosti máme všetci. Aj táto alternatíva je jedna s vecí ktorá ma odrádza od podania žiadosti na súd. Toto by som fakt nechcel dosiahnuť.
No tak ich teda bonzni.A potom uvidíš ako dopadneš. A súdne vysporiadanie tiež môžu naťahovať. A ak sa nebudete vedieť dohodnúť, tak súd nariadi predaj nehnuteľnosti a niekto to možno kúpi za babku. a potom dostaneš po odpočítaní súdnych trov jednu tretinu. A budeš spokojný, lebo ostatným sa ujde tak isto.
Kde berieš tú istotu, že to bude po tvojom, aby si bol predovšetkým spokojný ty?
buchač
22.09.13,14:48
Dôvod? Priamosť sa cení. Ty si si už svoj prídel dnes dal? Piješ syntetiku ako bracho?

Dôvod ???
Teba zaujíma ešte aj dôvod vsúvislosti s tou otázkou o nemožnosti , nezáujmu ,neschopnosti sa nejak dohodnúť ???
Dokonca si dal návrh na výstavbu spoločného domu ???

Nehnevaj sa , ale to by som ja osobne svojmu bratovi nikdy nenavrhol ....a to máme , kua , teda inakvejší vzťah .....
Nenavrhol by som , ani keby som bol sťatý jak poleno ......
Ozaj , s bratom sme zásadne dobrú a kvalitnú whisky popíjali .........
marjankaj
22.09.13,15:12
Máš iba dve možnosti.
Buď sa dohodneš s ostatnými spoluvlastníkmi na vysporiadaní spoluvlastníctva, alebo podáš návrh na súd.
No ešte môžeš nechať doterajší stav, teda hrať sa na mŕtveho chrobáka. Ak ti doterajší stav vyhovuje.
Ak ich bonzneš, tak iba odistíš granát a pravdepodobne žiadna dohoda už nebude možná.
ac3
22.09.13,15:33
marjankaj@ Omyl. Mám síce dve možnosti ale ani jedna mi veľmi nepomôže. Buď podám žiadosť na súd alebo ho bonznem. Keďže dohoda nie je možná z ich strany. Ale ďakujem Ti za radu, veľmi mi pomohla.
marjankaj
22.09.13,15:37
marjankaj@ Omyl. Mám síce dve možnosti ale ani jedna mi veľmi nepomôže. Buď podám žiadosť na súd alebo ho bonznem. Keďže dohoda nie je možná z ich strany. Ale ďakujem Ti za radu, veľmi mi pomohla.
A čo si od toho bonznutia sľubuješ?
Akosi mi uniká zmysel.
ac3
22.09.13,15:40
buchač@...jááj...takto si to myslel. Veď dobre, beriem. No som taký dobrák ale snažím sa to zmeniť......čo bolo bolo, terazky....
Tú whisky Ti nezávidím a ani Tvoj vzťah s bratom :-). Ale chválihodné že si vážiš kvalitu. Ja ani nefajčím.
ac3
22.09.13,15:42
marjankaj@ Vidno že to vôbec nesleduješ ani nečítaš čo píšem. Ak máš fakt záujem poradiť prečítaj si to celé.
ac3
22.09.13,15:43
marjankaj@..alebo si vylúčil tú možnosť skúsiť to s tým krbom s altánkom aby som nešpekuloval?
ac3
22.09.13,15:46
marjankaj@..si od toho sľubujem , potrebujem jeho podpis, to je všetko.
marjankaj
22.09.13,15:46
marjankaj@..alebo si vylúčil tú možnosť skúsiť to s tým krbom s altánkom aby som nešpekuloval?
A ten altánok a krb je tvoj?
Alebo im chceš kafrať aj do toho kedy a s kým majú sexovať?
Staraj sa predovšetkým o svoje veci.
ac3
22.09.13,15:48
presne to robím...chcem svoju 1/3 pozemku. To je všetko.
marjankaj
22.09.13,15:48
marjankaj@..si od toho sľubujem , potrebujem jeho podpis, to je všetko.
Keď ho bonzneš, možno ten podpis dostaneš. Aj s pečiatkou. Pod oko.:eek:
ac3
22.09.13,15:49
Chcem veľa? Pôsobím takým dojmom?
ac3
22.09.13,15:50
Nestraš ...haha, zasa bojko nie som.