spirit84
17.09.13,00:18
Kupil som ako fyzicka osoba ojazdeny automobil od platcu DPH z CR. Povodna faktura bola bez DPH a ja som DPH doplatil na Slovensku samozdanenim.
Avsak firma v CR neskor za vozidlo sama odviedla DPH a informovali ma o tom. Je teda mozne poziadat o vratenie tejto mnou odvedenej DPH? Nemam v tom moc jasno.. co sa tyka novych, ojazenych vozidiel atd..

Velmi pekne dakujem za rady.
a_je_to
17.09.13,07:57
Tvoja otázka nemá logiku. Ak si uplatnil DPH samozdanením, tak si nákup auta zdanil na riadkoch 07 a 08 a na riadku 21 si DPH odpočítal, nezaplatil si nič. Tak, čo vlastne by ti mali vrátiť ? Ak by na samozdanenie nebol dôvod, podal by si ddp, kde by si samozdanenie aj odpočet odmínusoval. Ale podľa opisu samozdanenie bolo dôvodné a neviem aké pohnútky mal český predávajúci k odvodu DPH doma, keď spotreba auta bola na území iného štátu a kupujúci bol platiteľom DPH.
Žabinka
17.09.13,08:52
ja v zadaní nevidím, že kupujúci je platiteľom DPH.. píše len, že kúpil ako fyzická osoba.. aj ojazdené vozidlo (z tvojho pohľadu-myslím tým zadávateľa :)) môže byť brané ako nové vozidlo, vtedy platenie DPH u teba pripadá do úvahy.. skús tvoj problém presnejšie popísať, či si platiteľ DPH, o aké vozidlo sa jednalo (km, vek vozidla)..
a_je_to
17.09.13,09:28
Žabinka, je fakt, že aj nezdaniteľná osoba podáva priznanie a zdaňuje nákup, ale iba nového auta z iného štátu EU. Ibaže ... aj ojazdené auto do 6000 km a 6 mesiacov sa považuje za nové a zdaňuje sa v krajine kupujúceho - môže ísť o tento prípad. Ale samozdanenie, faktúra a to že dodávateľ nedofakturoval DPH, ale ju sám odviedol mi prehodilo výhybku na to, že kupujúci asi konal, ako platiteľ. Zbytok vysvetlenia som čakal ako reakciu od zadávateľa. Ale inak - ok pripomienka, upresní hádam zadávateľ. Nie je vylúčené ani to, že šlo o osobitný režim DPH k použitému tovaru. Vtedy by bolo aktuálne aj vrátenie zaplatenej DPH, ak ju priznal a zaplatil kupujúci ako fyzická nezdaniteľná osoba.
halúzka
18.09.13,20:34
Tak si to zhrnieme podľa zadania a informácií čo napísal zadávateľ otázky:

kúpa automobilu v CZ, jazdené

kupujúci: FO (čiže nepodnikateľ, bežný občan)

pôvodná faktúra bez DPH (ak by išlo o nové vozidlo, alebo jazdené a považovalo by sa za nové podľa zákon, tak správne FO podala DP z DPH, čo na začiatku aj vypadalo tak)

predávajúci vystavil novú faktúru, kde je ZD a DPH ( takže môžme konštatovať, že nešlo o nové vozidlo) ale potom ty máš nedoplatok za vozidlo, lebo si uviedol, že pôvodná faktúra bola bez DPH

Ty len podaj DDP k DPH, nakoľko Tebe nevznikla povinnosť podať DP z DPH, keby dodávateľ (predajca) vystavil správny doklad hneď na začiatku, ja osobne by som napísala list na DÚ, kde by som uviedla všetky skutočnosti a poprípade uviedla účet, kde Ti majú peniaze poukázať