kdebolotam
17.09.13,09:26
Poprosila by som o radu, máme dlžníka, síce to nie je veľká suma cca 600,- EUR, no stále nám to visí v účtovníctve, medzičasom som sa dozvedela, že firma sa zrušila. Ako treba postupovať ďalej aby sme neprišli o peniaze, prípadne treba dáky doklad, aby s touto fa. mohla účtovníčka niečo spraviť? Vopred ďakujem.

Sme s.r.o., pohľadávku máme voči s.r.o. a je z 01/2013.
JankaO
17.09.13,07:41
Ak to bol ex offo výmaz - t. j. pre nedostatok majetku bol zamietnutý konkurz, peniaze už nedostanete. V tomto zmysle treba vysporiadať aj fa.
Dáša_
17.09.13,07:42
aká ste spoločnosť? sro alebo fyzická osoba? ako dlho máte pohľadávku? Je to pohľadávka voči fyzikej alebo právnickej osobe?
kdebolotam
17.09.13,10:04
Teraz som našla vo výpise z OR, že spoločnosti
bola povolená reštrukturalizácia spoločnosti od 21.5.2013. Čo to pre nás znamená?
jurmiro
18.09.13,19:40
K reštrukturalizácii :
Veritelia majú právo prihlásiť svoje pohľadávky voči dlžníkovi, ktoré vznikli do začatia (!) reštrukturalizačného konania a to u správcu v lehote 30 dní odo dňa povolenia reštrukturalizácie. Neviem, aký dátum je uvedený vo výpise, ale ten nemusí byť celkom presný. Rozhodujúci pre určenie dátumu povolenia reštrukturalizácie je deň zverejnenia uznesenia o povolení v Obchodnom vestníku. Reštrukturalizácia je povolená nasledujúcim dňom po zverejnení uznesenia o jej povolení v Ob.vestníku. Obchodný vestník je voľne prístupný na stránke Ministerstva spravodlivosti. Ak teda bola v danom prípade povolená reštrukturalizácia niekedy v máji, je veľmi pravdepodobné, že lehota na prihlasovanie pohľadávok už uplynula. Ak nebola pohľadávka riadne prihlásená a bol súdom potvrdený reštrukturalizačný plán, túto už nemožno voči dlžníkovi vymáhať. Nezaniká, ale je nevymáhateľná (podobne ako premlčaná pohľadávka). V každom prípade je ešte treba sledovať obchodný vestník a dúfať, že ešte pred potvrdením plánu súdom sa reštrukturalizácia "preklopí" do konkurzu. V takom prípade ju potom prihlásiť do konkurzu. Ak by som vedel IČO dlžníka, nie je problém vo Vestníku vysledovať aktuálny stav konania - teda najmä termín schvaľovacej schôdze a potom uznesenie o potvrdení plánu súdom.
kdebolotam
20.09.13,08:33
IČO je 36394645