reinard
17.09.13,11:07
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na úžeru.

Kamarátka chcela požičať 1000€ ja som nechcel nakoľko som ich mal na sporiacom účte. Ona mi navrhla že ak jej ich požičiam tak mi vráti 1300€ na ďalší mesiac, že ona aj jej frajer obaja robia, len potrebujú na nájom dať jednorazovo 2 splátky. tak som im peniaze požičal s tým že sme to spísali u notárky. kde bolo dané že jej požičiavam sumu 1000€ a za 2mesiace mi má vrátiť 1300. keď som teraz od nej žiadal tie peniaze späť povedala mi že mi nič nedá a ak chcem mám to dať na súd a ona ma dá na súd za úžeru. chcem sa spýtať či som spáchal trestný čin úžery, alebo si môžem peniaze žiadať súdnou cestou bez toho že by som sa bál že som spáchal trestný čin úžery. (ja aj ona sme obyčajný ľudia nie podnikatelia)

ďakujem pekne za radu prajem pekný deň
buchač
17.09.13,09:44
keď som teraz od nej žiadal tie peniaze späť povedala mi že mi nič nedá

Hento červené slovíčko je zaujímavé ...
NIČ znamená aj tú samotnú pôžičku - 1.000 € ???
Nuž , ak je to pravdou , tak si prišiel o kamarátku ...

Na súd môžeš dať vždy !
Žaloba sa môže spísať na požičanú sumu , bez úrokov .
Kamarátka nebude mať absolútny dôvod na udanie za úžeru ...

Inak ,spísali ste zmluvu a na takúto sa vzťahuje aj § 53 Občianskeho zákonníka

Na úžeru pamätá aj TRESTNÝ ZÁKON § 235
Úžera

(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.


Keďže ste podpísali dobrovoľne , dokonca z inicatívy " kamarátky " ...takže ???
reinard
17.09.13,10:07
tou poslenou vetou chcete povedat co? zakon poznam ide o to ze som sa pytal na bezplatnej poradenskej sluzbe a povedali ze na fyzicke osoby sa tento zakon nevztahuje, dalsia vec je ze som mal poplatky za zrusenie sporiaceho uctu zaplatenie notarky odvoze jej aj seba tam a z5 a vela dalsich vydavkov. tak ked som si to prepocital tak by sa mi to s tymi urokmi aj oplatilo bez nich by som bol v strate ide teraz o to ci mozem ziadat tu sumu aj s urokmi uz len z pravidla za to co spravila tak aby platila len nechcem sa dostat do problemov preto potrebujem radu od dakeho pravnika alebo niekto kto vie cele zakony a nie len cast z nich.

pokial viem tak provident ma urocenie 80% takze ja mam 30tym padom je tazko povedat ci je to nepomer alebo nie....
kopretinka
17.09.13,10:09
ak chceš radu od právnika,tak navštív právnickú kanceláriu
reinard
17.09.13,10:16
to by som rad ale nemam zrovna 100€ za posedenie a 200-300€ za spisanie trestneho uznesenia ci ako sa tomu hovori,,, preto to riesim takto a zhanam
Mila123
17.09.13,10:21
ja som mala pocit, že ťa prv trápi, to či si nechtiac nespáchal trestný čin, a teraz keď vieš, že nie, tak by si išiel hlava- nehlava......
reinard
17.09.13,10:28
ano islo mi o to ze ci som nespachal trestny cin ale urcite chcem aj niejake uroky nakolko som minul viacej ako tych 1000€ ja mam sam pozicku a ked mi hento povedala videl som ze mozem zarobit lepsie peniaze u nej ako na tom terminovanom vklade preto som jej ich pozical takto mi sice vrati 1000€ ale budem akurat tak minimalne 100€ v minuse za poplatky co som spomenul a 200€ dalsich co by som mal na terminovanom vklade za rok nakolko uz mi ich nechce 6mesiacov vratit.... ja som si tych 1300€ nepovedal navrhla mi to ona a chcel som pomoct pravdaze som chcel aj ja niejaku nahradu ked som musel toto vsetko podstupit.
Mila123
17.09.13,10:31
budeš rád keď sa vôbec dostaneš ku vlastnej 1000€......
buchač
17.09.13,10:32
CITUJEM :..." radu od dakeho pravnika alebo niekto kto vie cele zakony a nie len cast z nich..."

Môôôôôôj Ty Bože ....

Celé zákony nevie nik , jeden nadväzuje na druhý ...
Hlavný problém je v dôkaznom bremene a to je na Tebe ...
Ako som už neraz spomenul , do súdnej siene vkročia dvaja súdiaci sa so svojimi klientmi ...každý má tú svoju pravdu ,oháňajúc sa §§§§§ a opierajúc sa o zákony ...
Zo súdnej sienie ale odchádzajú s názorom , rozhodnutím , rozsudkom sudcu , ktorý má na celú kauzu úplne iný pohľad , na tie §§§§ a zákony ...

Chápeš ...Capisci ????
Indeed
18.09.13,06:31
Mne v banke ponukali 12 000 eur požičku za 14% p.a. v rozvrhnutých splátkach na 10 rokov, tak som im rovno povedal,že je to ÚŽERA
viktorviktor
22.09.13,15:39