miroKam1978
17.09.13,15:43
Dobrý deň,
Chcem sa spýtat za nárok na vyplatenie príplatku za prácu vo sviatok a sobotu.
Zamestnávateľ mi nariadil celozavodnú dovolenku v trvaní dvoch týždnov a po návrate z dovolenky mi nariadil prácu vo sviatok a v sobotu.
Na výplatnej páske mám dovolenku len 8dní namiesto 10dní ako trvala dovolenka. Chýbajuce dva dni dovolenky som odpracoval vo sviatok a v sobotu.
Príplatok na páske za prácu vo sviatok a víkend nemám ziadny.
Je v poriadku že mi zamestnavateľ tieto dni využil na zníženie počtu dovolenky ?
Mám nárok na priplatok vo sviatok vo vyske 50% a za prácu cez víkend 25% ?

Mám štandartný pracovný čas pondelkom az piatok 7.5 hod denne

Dakujem
veronikasad
17.09.13,13:47
Pracuješ vo firme s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, t.zn. bežne je SO a NE tvoj pracovný deň ?
veronikasad
17.09.13,14:03
Z akéjho dôvodu si teda pracoval cez víkend ? Máte vo firme zavedené konto pracovného času ?
miroKam1978
17.09.13,14:17
nemáme vo firme žiadne konto. Zamestnávateľ mi nariadil pracovať vo sviatok a v sobotu, bez udania dôvodu.
iveta30
17.09.13,17:28
Zamestnávateľ to pravdepodobne bral tak, akoby si odpracoval bežný deň a prácu v sobotu a vo sviatok bral ako výmenu za náhradné voľno. Vtedy nemáš nárok na príplatky. Ale mal ťa na to upozorniť, alebo ste sa mali na tom dohodnúť vopred.
kopretinka
17.09.13,19:55
aké náhradné voľ no?
veronikasad
17.09.13,20:07
Za dva dni mu zrušil dovolenku - zrejme mu vykázal čerpanie NV za SO- NE
kopretinka
17.09.13,20:09
máš mať zaplatené 8 dní dovolenky,Ak si pracoval vo sviatok,máš mať zaplatenú odpracovanú smenu plus min.50%-ný príplatok.Za sobotu máš mať zaplatené za odpracovanú smenu,na príplatok nemáš nárok,iba ak by ste to mali v kolektívnej zmluve.Zákonník práce nepozná príplatok za sobotu a nedeľu.
veronikasad
17.09.13,20:12
Mal zaplatené o dva dni dovolenky menej ako v skutočnosti čerpal - zamestnávatel zrejme bez jeho súhlasu mu vykázal NV za sobotu a sviatok.