paloma32
18.09.13,10:30
Dobry den prosim Vas. Som momentalne v rozvodovom konani. Byvame v druzstevnom byte ktory nieje odkupeny. Môj zatial manzel sa pred vyse rokom odstahoval z bytu. V tomto byte uz nema nic. Pred odchodom dal vypnut plyn, elektriku aj kablovku. Uz vyse roka neplati najomne, plyn ani elektriku. Chcem sa Vas opytat ci ma pravo vstupovat do tohto bytu. Zatial sem chodi a zakazdym mi nieco ukradne. Naposledy vymenil zamok a potom kluc od bytu dal môjmu bratovi s ktorym som pohadana s tym ze tu môze zadarmo byvat... Uz som naozaj zufala a prosim Vas velmi pekne o radu. Dakujem S pozdravom
Mária27
18.09.13,19:22
Tvojmu bratovi nemôže dať kľúče v žiadnom prípade, Obydlie je chránené ústavou a nesmie byť narušené. Pri družstevnom byte mu na bývanie tiež musí dať súhlas majiteľ bytu = družstvo. Vymeň zámok a basta. Podľa § 146 ods. 2 obč. zákonníka môžeš obmedziť právo užívania bytu aj manželovi.

Pri družstevnom byte máte stále spoločný nájom bytu, pokiaľ ste manželia. Potom sa podľa vzniku nájmu rozlišuje, či rozvodom spoločný nájom zanikne, alebo treba požiadať súd o zrušenie spoločného nájmu družstevného bytu a určenie ďalšieho výlučného nájomcu.

Ak ti bol pridelený družstevný byt pred manželstvom, získala si právo na uzavretie zmluvy pred manželstvom, aj keby bola skutočne uzavretá až počas manželstva. Vtedy rozvodom spoločný nájom automaticky zanikne v zmysle § 705 ods. 2 a zostaneš výhradnou nájomníčkou, pripadne ti aj členský podiel (on musí do 3 rokov požiadať o vyplatenie jeho časti).
Ak ste však právo na uzavretie zmluvy získali spolu počas manželstva, musíš požiadať súd o zrušenie spoločného nájmu a určenie, že si výhradnou nájomníčkou. On bude musieť tak isto do 3 rokov žiadať vyplatenie z bytu (trhová hodnota).