lenka397
17.03.06,11:15
Dobrý deň, chcem sa spýtať kto má nárok na uplatnenie si nezdaniteľnej mzdy (zo závislej činnosti)? Stačí podpísať zamestnávateľovi Vyhlásenie alebo zamestanec musí mať aj životné poistenie, dôchodkové sporenie a pod.? Vrámci dôchodkového sporenia stačí byť zapojený do 2. piliera alebo sa to týka len 3. piliera? Prosím, poraďte mi, mám len roztrúsené informácie a potrebujem mať istotu. Ďakujem.
jankasm
17.03.06,10:18
Asi máš na mysli nezdaniteľnú čiastku. Má na ňu nárok každý a stačí mu podpísať vyhlásenie, netreba splniť žiadne iné podmienky, akurát tú, že si ju môže každý uplatniť len u jedného zamestnávateľa.
Zita4
17.03.06,10:39
Dobrý deň, chcem sa spýtať kto má nárok na uplatnenie si nezdaniteľnej mzdy (zo závislej činnosti)? Stačí podpísať zamestnávateľovi Vyhlásenie alebo zamestanec musí mať aj životné poistenie, dôchodkové sporenie a pod.? Vrámci dôchodkového sporenia stačí byť zapojený do 2. piliera alebo sa to týka len 3. piliera? Prosím, poraďte mi, mám len roztrúsené informácie a potrebujem mať istotu. Ďakujem.
Súhlasím s Jankou. Doplním, že žiadosť o ročné zúčtovanie dane musí zamestnanec odovzdať do 15. februára za predchádzajúci rok (zdaňovacie obdobie).
Životné poistenie, doplnkové dôchodkové sporenie a účelové sporenie si môže zamestnanec uplatniť, ak si ho platil v minulom roku spolu maximálne do výšky 12000 Sk. (Nie je to podmienka, aby mohlo byť vykonané ročné zúčtovanie dane.)
II. piliera dôchodkového sporenia s to netýka, pretože II. pilier si platíme v rámci povinných odvodov a tie sa odpočítajú z príjmov zo závislej činnosti. (Keby si to niekto chcel uplatniť, bolo by to dvakrát uplatnené v tom istom zdaňovacom období.)
lenka397
17.03.06,10:44
Ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi. Už len detail, žiadosť o ročné zúčtovanie sa odovzáva zamestnávateľovi, že?
Zita4
17.03.06,10:46
Ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi. Už len detail, žiadosť o ročné zúčtovanie sa odovzáva zamestnávateľovi, že?
Žiadosť o ročné zúčtovanie dane za rok 2005 sa odovzdáva zamestnávateľovi do 15. 2. 2006. Ak ti ju zamestnávateľ už nezoberie (lebo je po termíne), urobíš si daňové priznanie na tlačive Daňové priznanie FO typ "A" - ak si mala len príjmy zo závislej činnosti.
lenka397
17.03.06,10:48
Ďakujem, pekný deň.
Barbara
17.03.06,10:49
Ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi. Už len detail, žiadosť o ročné zúčtovanie sa odovzáva zamestnávateľovi, že?

žiadosť bolo treba odovzdať do 15.2.2006, to si si už prešvihla , to znamená že už Ti ostane len, sama si podať daňové priznanie typu A na Daňovom úrade.:p
musíš si vypýtať od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde a podľa toho vyplniť DP typu A. to treba do 31.3.2006 si podať na DÚ.
Ingrid G.
17.03.06,10:51
Asi máš na mysli nezdaniteľnú čiastku. Má na ňu nárok každý a stačí mu podpísať vyhlásenie, netreba splniť žiadne iné podmienky, akurát tú, že si ju môže každý uplatniť len u jedného zamestnávateľa.

Dovolím si jednu vec poopraviť: na nezdaniteľnú čiastku nemá nárok každý. Musí splniť podmienku, že k 1.1. príslušného roka n i e j e poberateľom starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku. Inak platí, že si nezdaniteľnú časť môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa na základe podpísaného vyhlásenia.
jankasm
17.03.06,10:53
Áno, prepáč, máš pravdu, na tých dôchodcov som celkom zabudla, takže dík za doplnenie.
Stina
17.03.06,11:04
Alebo, ak zamestnávateľ nemá ukončené ročné zúčtovania, skús sa dohodnúť. Aj keď si termín prešvihla, možno Ti RZD spraví. Inak musíš poda DP.
lenka397
17.03.06,11:31
Ročné zúčtovanie mám už urobené aj keď oficiálnu žiadosť som nedala, tú si dopíšem so starým dátumom. Ja si daňové (B) musím podať tak či tak, lebo som aj sprostredkovateľ DSS takže kvôli tomu som to potrebovala. Len som chcela vedieť o tej nezdaniteľnej čiastke. Presne to, čo ste mi napísali som si aj myslela len som potrebovala istotu. Všetkým Vám ďakujem za pomoc.
evina
30.07.06,22:06
Poprosím o radu-študentka pracuje vo firme na dohodu od 1.1.2006. Keďže sama sa nevedela rozhodnúť v súvilosti s inými činnosťami, nepodpísala Vyhlásenie.... Teraz by si rada uplatnila nezdaniteľnú časť, t.j. počnúc mesiacom august. Zákon hovorí v príslušnom paragrafe aj v priebehu zdaňovacieho obdobia....ale neviem sa sama so sebou dohodnúť /asi preto, že je aj veľa hodín:)/, či je to možné podpísať aj teraz k tomu augustu a uplatňovať jej NČ...

6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom,...
STRELEC
31.07.06,04:50
Čiže stihneš dať podpísať vyhlásenie aj za mesiac júl. Dnes je "ešte len" posledného.
jankasm
31.07.06,04:57
Poprosím o radu-študentka pracuje vo firme na dohodu od 1.1.2006. Keďže sama sa nevedela rozhodnúť v súvilosti s inými činnosťami, nepodpísala Vyhlásenie.... Teraz by si rada uplatnila nezdaniteľnú časť, t.j. počnúc mesiacom august. Zákon hovorí v príslušnom paragrafe aj v priebehu zdaňovacieho obdobia....ale neviem sa sama so sebou dohodnúť /asi preto, že je aj veľa hodín:)/, či je to možné podpísať aj teraz k tomu augustu a uplatňovať jej NČ...

6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom,...

Žiadny problém, keď podpíše vyhlásenie, vtedy začneš uplatňovať. Môže to byť hocikedy v priebehu roka. Ak ste jej ešte nerobili výplatu za júl, daj jej to podpísať dnes a môžeš jej ju uplatniť už aj za tento mesiac.