val.c
18.09.13,12:55
V súčasnosti podala bývalá manželka môjho manžela žiadosť na zvýšenie výživného na ich spoločného syna. V súčasnosti som na rodičovskej dovolenke s našou spoločnou dcérkou. Ja mám z prvého manželstva taktiež syna, na ktorého jeho otec platí výživné. Započítava sa do príjmu našej domácnosti pri posudzovaní nároku na zvýšenie výživného pre manželovho syna z prvého manželstva aj výživné na môjho syna? Berie sa do úvahy aj to, že ja poberám rodičovský príspevok?
Ďakujem za odpoveď.
arizona
18.09.13,12:02
Vyzivne je davka pre dieta,takze predpokladam, ze by sa s nim nemalo ratat pri inych povinnych platbach.
JUDr. Daniela Ježová
19.09.13,05:52
Dobry den prajem,
Vyzivne na Vase druhe dieta sa nezapocitava, aj ked sud sa na tuto informaciu bude pytat, avsak to ze poberate rodicovsky prispevok to sa zapocitava ako Vas prijem. Na zvysenie vyzivneho musia byt splnene specificke dovody a hlavne musi nastat zmena pomerov. Sud samozrejme prihliadne aj na to, ze Vas manzel ma dalsie dieta s Vami, cize na uz celkovo dve deti.
Daniela Jezova
val.c
19.09.13,10:00
ďakujem veľmi pekne :)
val.c
19.09.13,10:03
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď pani doktorka.
Ešte mám otázku: pri posudzovaní výdajov budú sa započítavať aj výdaje na môjho syna (napr.mesačník na MHD, strava v škole a iné nevyhnutné výdavky) ak teda nie je brané do úvahy výživné od otca dieťaťa?
bubkoch
19.09.13,10:12
predchadzajucu odpoved treba upresnit ... do uvahy pre stanovenie vyzivneho sa berie iba prijem povinneho a nutne vydavky povinneho ... prijem dalsich osob zijucich v spolocnej domácnosti s povinnym sa berie do uvahy len do tej miery, aby sud zistil, aka casť spolocnych nakladov domacnosti pripada na povinného.

priklad:
ak je vas prijem len rodicovsky prispevok, sud bude mat za to ze vsetky naklady na domacnost znaca povinny a pri stanoveni vyzivneho bude vychadzat z prijmu povinneho znizeneho o vsetky nutne vydavky na domacnost a vase spolocne deti

ak by vas prijem bol napr. 10tis. € mesacne, sud vas prijem vezme do uvahy v tom zmysle, že bude mat za to, ze povinny v podstane zo svojho prijmu nemá ziadne povinne náklady a teda vyzivne stanovi na zaklade celeho prijmu povinneho (bez toho aby do toho zapocital vasich 10 tis.)
val.c
19.09.13,11:31
Ďakujem za odpoveď. Započítajú sa do manželových výdajov na domácnosť aj moje výdaje- napr. život.poistka, MHD, lieky...atď.?
Čo sa týka hypotéky na byt, poznám prípady, kedy je započítanie do výdajov závislé od postoja sudcu. Je na to stanovený nejaký predpis alebo to naozaj závisí od konkrétneho sudcu?
bubkoch
19.09.13,11:46
u povinneho sa pocitaju vsetky jeho NUTNE vydavky na domacnost, bez ohladu na to ktoreho clena domacnosti sa tykaju ... ale v konecnom dosledku je to na zvazeni sudcu, co je pre neho nutny vydavok a ktory nie ...
co sa tyka hypo, neexistuje dovod aby ju sudca nezohladnil, pokial sluzila na zabezpecenie nehnutelnosti sluziacej na trvaly pobyt povinneho (ved rovnako aj inkaso alebo najomne je nutny vydavok rovnakej povahy ako splatky hypo) ... samozrejme pokial hypo bola na kúpu druhej, tretej nehnutelnosti, tak to sud nevezme do uvahy ...
val.c
19.09.13,12:04
rozumiem...
Hypotéku si bral môj manžel, keď som bola tehotná s druhým dieťaťom a keďže mal dovtedy 1-izb.byt tak sme potrebovali väčší. Hypotéku si bral on sám ešte pred uzavretím nášho manželstva a je vyše 80 % majiteľom bytu. JA som mala pred uzavretím manželstva vlastný 2 izb.byt, ktorý sme dali do prenájmu (s malým ziskom), na ktorom je ťarcha a je možné ho predať cca až o 5 rokov. Odkúpila som ho do OV od byt.družstva MO a tam bola určitá podmienka ak malo dôjsť k veľkej zľave z ceny.
TAkže predpokladám, že splátky v tomto prípade sú nevyhnutným výdavkom...