berta1
18.09.13,15:27
sito
18.09.13,14:29
§ 85 Pracovný čas

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(9) Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

§ 97 Práca nadčas

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku.

§ 121 Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí.

Z uvedeného v zákone a zmluvy o výkone práce je hodinový zárobok cca 4 €. Ak má mesiac 21 pracovných dní, to je 157,5 hod., krát štyri rovná sa 630 €. Ak odpracuje 7,5 hodín nadčasu jeho mesačná mzda sa zvýši o 30 €. Plus 7,5 €, nadčasový príplatok, spolu 667,5 €.

Ak zamestnanec nemá dovolenku a potrebuje v práci voľno, môže po dohode so zamestnávateľom zostať jeden deň domu, mesačnú mzdu bude mať 630 €.

Ale, ak zamestnávateľ nariadi zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas. Prácu, ktorú vykonal zamestnanec pre zamestnávateľa vykonal pre neho zadarmo! Môže sa isť kľzať, ani na pivo, chleba, jak by dal, nebude mať za vykonanú prácu.

Náhradné voľno za prácu nadčas nemôže zamestnávateľ nariadiť zo zákona, ale inak môže, aj s výpoveďou pracovného pomeru.

Priaznivé podnikateľské prostredie o to ide, že? Že, nie o peniaze? O prežitie ...

Či nie?
avalik
18.09.13,14:57
avalik
18.09.13,14:59
"Prácu, ktorú vykonal zamestnanec pre zamestnávateľa vykonal pre neho zadarmo!" - tomu nerozumiem - ved za NV ma zamestnanec plat ako keby pracoval - nema sice priplatok ake ma volnych tolko hodin kolko odpracoval nadcas
sito
18.09.13,15:43
avalik a, toto si si mala tiež precitovať, či prečítať.

"Ale, ak zamestnávateľ nariadi zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas."

Po lopate: Príde zákazníčka v supermarkete k pokladní, pokladníčka sa pýta " platíte kartou? " Nie, nie! Dostala som v práci náhradné voľno, tak tým. To si strčte do piče, ja potrebujem do kasy peniaze!