Siporka
18.09.13,21:30
Ahojte,
poradte prosím, má niekto skúsenosť slovnaft kartou /nie bonus karta/, v účtovníctve treba brať ako účet? S. karta fuguje nasledovne: možno vložiť peniaze priamo na pumpe alebo vkladať peniaze na účet a potom s kartou možno vyrovnať tankovanie.
Považujem účtovať nasledovne:
Výber z pokl. VPD
Vklad na kartu – účet / v tomto prípade nevystavím PPD/
Úhradu z kartou na konci mesiaca na základe FA – účet /nevystavím VPD/

Uprava otázky
Ide o JU, peniaze sú firemné je podpísaná zmluva so Slovnaftom, je viac kariet asi 5 /na 5 firemné vozidlo/, karta funguje s PIN kodom, všetci môžu peniaze vložiť na kartu a potom aj uhradiť tankovanie, na konci mesiaca všetky tankovanie na jednej FA a môže byť aj zostatok ako na BU. Považujem účtovanie spávne?
tictac7
19.09.13,04:48
pýtaš sa na JÚ alebo PÚ?
Stefan2005
19.09.13,06:02
... divím sa, že zdokonalená Porada nevie rozlíšiť ani takéto maličkosti - kedysi sa stačilo pozrieť do témy....
Tweety
19.09.13,06:26
teraz to je v jednej kope, je to neprehľadné.
avalik
19.09.13,06:27
no zadavatel nepriradil rubriku, je urcena len hlavna rubrika
a_je_to
19.09.13,09:51
Ak je užívateľom karty jedna osoba, tak prevod na kartu by som účtoval v JÚ ako výdaj zálohy nedaňovej z pokladne a do knihy pohľadávok voči konkrétnemu disponentovi. V PÚ analytika účtu 335/211. Čerpanie na úhradu PHM v JÚ dvojriadkovo, ako storno zodpovedajúcej časti výdaja zálohy - mínusom a výdavok na PHM z pokladne plusom. Inak sa to do klasického peňažného denníka JÚ nedá ani korektne a asi ani prehľadnejšie zaúčtovať. V PÚ 501+343/335.
Stefan2005
19.09.13,11:20
... dovolím si tvrdiť, že je to chyba systému, ktorý dovolí pokračovať bez priradenia rubriky ...
Gabriela 19
19.09.13,13:34
účtujem v Ju cez kartu Slovnaft, aké peniaze vkladáš na kartu? Ja mám zmluvu so
Slovnaftom, čerpá sa kartou a 2 x do mesiaca chodí vyúčtovanie
faktúrou, čerpanie - VOZD, nákup PHM
avalik
19.09.13,14:21
hlavna rubrika zadana je (JU alebo PU nie su hlavne rubriky) ale system v texte nerozoznal ziadne dalsie klucove slova na priradenie dalsich rubrik
a_je_to
19.09.13,19:06
Aj po upresnení otázky zostáva odpoveď pre JÚ rovnaká. JÚ neumožňuje viac možností. Možno niektoré programy umožňujú rozšírenú podrobnejšiu podružnú mimoúčtovnú evidenciu pohľadávok /ako v exceli/, ale zásady účtovania v denníku JÚ zostávajú rovnaké.
Siporka
22.09.13,19:47
Ahoj,
aj v tomto prípade je zmluva, na začiatku karta bola nullová, pri každom tankovaní vložia peniaze /firemné/ približne toľko, koľko chcú tankovať, /na karte zvykne byť iba pár eur/,podľa mňa nemôže byť debetný zostatok, 1x mesačne chodí FA-daňový doklad.
Ako zaúčtovať vklad na kartu, a FA ako VOZD alebo jednotlivé nákupy PHM? /bločky - nedaňový doklad/
Siporka
22.09.13,20:06
Ahoj,
ale ak, je mesačne napr. vklad, aj tankovanie 15x na Slovnafte daju 2 bločky každý krát-
1x potvrdenie vklad na kartu,
1x inform. o tankovaní /nedaňový doklad/
a 1x mesačne FA daňový doklad.
V tomto prípade ako by som urobila ako píšeš, že čerpanie na úhradu PHM dvojriadkovo? Ak mám napr. medzi pohľadávok 15x pohľadávky voči konkrétnemu disponentovi a 1 FA daňový doklad. Kde bude figurovať zostatok peniaze na karte?
Účtujem v MRP.
a_je_to
22.09.13,20:33
No ... ak ti to neumožňuje program sledovať, ako nejaké osobitné konto, tak si zavedieš pomocnú evidenciu v exceli, alebo v zošite a tam vedieš konto Slovnaftu. Vklady, čerpanie nákupom a zostatok. Samozrejme dátumy a text k tomu. Denník JÚ neumožňuje sledovať pohľadávku a kniha pohľadávok vykazuje iba zostatok pohľadávky.