durip
19.09.13,08:35
Dobry den,
rad by som sa informoval za moju manzelku, ktora je v sucasnosti stale na materskej dovolenke. Materska jej konci 24.11.2013. Na matersku vsak nastupovala z PN-ky pretoze mala rizikove tehotenstvo. (nastup na PN cca april 2010).Stale je zamestnana ale ma v umysle dat vypoved, nema nadalej zaujem pracovat v danej firme z roznych dovodov. Moje otazky su:
1) je mozne dat manzelka vypoved pocas materskej dovolenky? bude nadalej poberat rodicovsky prispevok? (tych cca 194€)
2) z coho sa jej po ukonceni materskej dovolenky bude vypocitavat davka v nezamestnanosti?
3) v akej vyske bude dostavat davku v nezamestnanosti?
4) ako dlho (kolko mesiacov) bude dostavat davku v nezamestnanosti?
5) aky prispevok bude dostavat po ukonceni vyplacania davky v nezamestnanosti?
6) je mozne dat vypoved podla §69 - zo zdravotnych dovodov - dohodou?!
7) co ak, ked da vypoved zamestnavatelovi napr. 20.9.2013 (teda v ramci vypovednej lehoty 2 mesiace, aby ta plynula do ukoncenia materskej teda 24.11.2013), moze jej zamestnavatel povedat ze vypoved bude mat napr. na druhy den od podania (napr. ze bude zamestnavatel nahnevany ze chce odist tak ju vyrazi na druhy den). Moze jej vobec zamestnavatel dat vypoved pokial je na materskej dovolenke? Ak ano, co bude poberat odo dna vypovede (rodicovsky prispevok alebo davku v nezamestnanosti?)
Mozno su moje otazky jednoduche a primitivne ale radi by sme mali v tom uplne jasno, kym urobime akykolvek krok. Vopred dakujem za kazdu odpoved a radu.
​Pekny den
​Juraj
veronikasad
19.09.13,08:05
Najskôr si ujasnime pojmy - podla dátumov ktoré píšeš, manželka nie je na materskej, ale rodičovskej dovolenke. Počas nej sa na ňu vzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávatela.

Sama však môže dať výpoveď kedykolvek, alebo sa dohodnúť so zamestnávatelom na ukončení pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.