zuzkaga
19.09.13,10:56
Poprosím Vás o radu. Ešte v marci sme zobrali tovar od jednej firmy. Faktúra bola zaplatená cez účet a aj riadne zaúčtovaná. Volali mi z firmy, že máme u nich preplatok v sume tej faktúry. Zistli sme, že faktúra bola uhradená aj v hotovosti čo som však nemala zaevidované v účtovníctve. Firma chce aby sme pri daľšej uhrade faktúry uhradili o túto čiastku menej. Pýtam sa ako si mám zaúčtovať tú faktúru aby sa mi to pri daľšej platbe vyrovnalo?? Môžem si teraz zaúčtovať tu fakturu, že bola vyplatená z pokladne? A keď áno môžem to dať ako výdavok celú sumu bez členenia na sumu bez DPH a DPH? Čiže by som zaevidovala z pokladne vyplatenú sumu ako výdavok ovplyvn.ZD a ked budeme uhrádzať firme nejakú faktúru tak im o tu sumu cez zápočet uhradím menej. Nejde o veľkú čiastku len nejakých 11,-€, Mám len kópiu faktúry s kópiou príjmového pokladničného dokladu.
milka1951
19.09.13,09:29
milka1951
19.09.13,09:48
Faktúru už neúčtujte nemôžete mať jednú faktúru zaúčtovanú 2x. vystavte výdavkový doklad z pokladne na uvedenú sumu-účtovanie 321/221 voči danému dodávateľovi s VS ktorý je na dod.faktúre. K tomu je potrebné priložiť príjmový doklad od dodávateľa ktorému ste zaplatili. Pri úhrade ďalšej faktúry úhradu spravte o tých 11 eur menej a spravte zápočet s faktúrou ktorá bola zaplatená 2x. Zápočet musí byť v písomnej forme a podpísaný obidvoma stranami. Ináč keby ste nemali od dodávateľa faktúry s ktorými by bola možnosť spraviť zápočet, dodávateľ je vám povinný preplatok vrátiť na Váš účet -účtovanie 221/321.
zuzkaga
20.09.13,09:19
Ďakujem veľmi pekne. Nezmienila som sa, že účtujeme v jednoduchom účtovníctve, ale postup bude asi rovnaky. Vypíšem výdavkový zaúčtujem ako výdavok ovplyvň.ZD a potom ten zápočet, kde sa mi tie platby vyrovnajú. Ďakujem.