Viera
19.09.13,13:24
Vyhrala som vo vedomostnej súťaži v septembri 2013 online software a elektronickú publikáciu spolu nad 350,- €. Usporiadateľ mi poslal kódy, ktorými si tieto ceny cez internet aktivujem, zatiaľ som tak však neurobila. Musím platiť daň z výhry v prípade, že by som ceny neprevzala ( napr. neaktivovala software ) ?
avalik
19.09.13,11:28
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(2) Od dane sú oslobodené aj

l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov56) a obdobné výhry zo zahraničia,

m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,

2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,

3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),
Viera
19.09.13,11:33
Áno, viem čo je uvedené v zákone. Spolu to bude asi nad 350,- €, zatiaľ som potvrdenie nedostala. Ale čo sa rozumie pod prijatou výhrou ? Ako by som ju mohla dodatočne odmietnuť ?
avalik
19.09.13,11:43
bola to jedna vyhra alebo dve samostatne? ak jedna tak zisti u organizatora sutaze, ako mozes vyhru odmietnut
Katy a R
19.09.13,11:45
zariadiš sa podľa toho - aké potvrdenie pošle;) - a prečo by si odmietala ?
Viera
19.09.13,11:53
bola to cena, ktorá pozostávala z dvoch produktov : softwaru a elektronickej publikácie od dvoch rôznych výrobcov. Zatiaľ neviem ako to bude napísané na doklade, ale myslím, že každá položka bude mať vyčíslenú samostatnú hodnotu. Publikácia bola už ohodnotená v podmienkach súťaže na 349,- € , na software tam cena uvedená nebola.
Viera
19.09.13,11:58
Prečo by som odmietala ? Ceny pravdepodobne nevyužijem na podnikanie, ale daň spolu o zdravotným poistením bude cca 200,- €....teda by to pre mňa bola strata...
marjankaj
19.09.13,12:11
Presne tak. A ak ti ten software je k ničomu, tak nie je čo riešiť.:eek: A buď rada že si nevyhrala cestu okolo sveta na luxusnej jachte.:rolleyes:

Takéto vecné výhry, to je skoro ako u ŠMEJDOV.:eek:
Viera
19.09.13,12:26
A nedalo by sa to poriešiť oddialením aktivácie ? Niekde som našla, že daň sa platí až vtedy, keď bola výhra odovzdaná. ( napr. na prelome rokov ) Ja som dostala kódy, ale nič som zatiaľ nepoužila. Tá on-line publikácia je na 12 mesiacov od momentu aktivácie, licencia na software do konca roku 2014 a tiež som to ešte neaktivovala.
marjankaj
19.09.13,12:30
Takže ak to nikdy neaktivuješ, tak si vlastne nič nevyhrala?:eek:

Alebo ak si kúpiš Windows a neaktivuješ ho, tak si ho vlastne nekúpila?:eek:
Viera
19.09.13,12:34
Ďakujem Vám, práve mi prišlo potvrdenie, že cena výhry je 349,- €.... teda zmestilo sa to do limitu ... a je to od dane oslobodené.... chvalabohu...
avalik
19.09.13,12:41
tak si uzi vyhru :)
Katy a R
19.09.13,13:45
pekne sa to vyriešilo:) .. ale ani s tou daňou a poistením by to toľko nebolo (ako si uviedla;))
marjankaj
19.09.13,13:58
Bolo by to 19%+14%, teda 33%. A z takej výhry 600 € by to tak aj vyšlo.:eek:
marjankaj
19.09.13,14:13
No keby vyhrala 351 €, tak by platila 165,20 €. Menej je niekedy viac:eek:
Viera
19.09.13,14:55
Odhadovala som daň a zdravotné podľa predajných cien, ktoré som mala dostupné z webu tzn. okolo 600,- € .... našťastie to nakoniec bolo asi z obstarávacích cien alebo z vlastných nákladov "....